Podcast: Badanie sprawozdania finansowego

Termin złożenia sprawozdania finansowego upływa niebawem. Dzisiaj o badaniu takiego sprawozdania Katarzyna Plucik rozmawia ze specjalistą od prawa bilansowego, Adrianem Pękalskim, menadżerem działu #audytGLC.
Zaczynają ciekawie, bo od pytania, czy biegłego rewidenta należy się bać? Odpowiedź #tozależy, a od czego? Dowiecie się z rozmowy naszych ekspertów. Czytelnikami sprawozdań finansowych zwykle są konkretne podmioty – banki, udziałowcy, czy zarząd. Oczekują one rzetelnych informacji o rzeczywistej kondycji finansowej przedsiębiorstwa – bez błędów, czy niedopowiedzeń. Audyt finansowy najbezpieczniej więc powierzyć doświadczonym specjalistom, którzy znają specyfikę branży.

Przesłuchaj podcast Czynimy Biznes Łatwiejszym: Badanie Sprawozdania Finansowego

Przesłuchaj w Spotify lub obejrzyj w YouTube.

Co robimy?

 • przeprowadzamy badanie bilansu na każdym z etapów – od etapu wstępnego, aż po końcowe procedury badania,
 • badamy roczne i półroczne sprawozdania finansowe, a także skonsolidowane sprawozdania finansowe,
 • przejmujemy wszelkie formalności,
 • wykorzystujemy sprawdzone metody badania, które uzupełniamy unikalnymi doświadczeniami naszych specjalistów,
 • przygotowujemy logiczne i skondensowane raporty w zrozumiałej dla klienta formie – zawierają one wyniki audytu w zakresie m.in. rzetelności ksiąg rachunkowych oraz wskaźniki ekonomiczne, dzięki którym można rzetelnie ocenić sytuację finansową podmiotu.

Badaniami sprawozdań finansowych zajmuje się dział Audyt GLC. Biegły rewident oraz specjaliści od prawa bilansowego.

Czego dowiesz się z podcastu: badanie sprawozdania finansowego?

Katarzyna Plucik: Szanowni Państwo, nieubłaganie zbliżamy się do upływu terminu, w którym musimy złożyć sprawozdanie finansowe. Przyjrzyjmy się bliżej tematyce badania sprawozdania finansowego. Nazywam się Katarzyna Plucik, i wraz z moim kolegą, specjalistą do spraw prawa bilansowego Adrianem Pękalskim, porozmawiamy dzisiaj o pracy biegłego rewidenta.
Biegły rewident, przyjaciel czy wróg przedsiębiorcy?
Adrian Pękalski: Biorąc pod uwagę tematykę i tak naprawdę tytuł tej serii powinienem powiedzieć: to zależy. Powiedzmy, to zależy, jakiego przedsiębiorcy, ale to pytanie, w zasadzie nie powinno być skierowane do mnie. Kasiu. Ty, jako księgowa powinnaś się wypowiedzieć bardziej, czy biegły jest przyjacielem, czy wrogiem przedsiębiorcy i księgowego?
K.P.: Myślę, że raczej przyjacielem przedsiębiorcy, ponieważ przedsiębiorca uzyskuje rzetelną informację na temat kondycji firmy, natomiast księgowy raczej ma opory w stosunku do biegłego, ale to wynika najczęściej z tego, że księgowa bardzo dużo dokumentów musi przygotować, aby umożliwić w ogóle pracy biegłemu rewidentowi.
A.P.: W zasadzie biegły rewident jest osobą zatrudnioną przez spółkę, działa na zlecenie spółki, a przychodzi skontrolować pracę księgowej.
K.P.: Niestety, ale proszę mi wierzyć, że z mojej praktyki zawodowej wynika jeden prosty wniosek. Jeżeli mamy porządek w dokumentach i księgi są rzetelnie prowadzone na bieżąco, to tak naprawdę nie trzeba bać się tego biegłego. Po co w ogóle w firmie taki audyt? Niektóre spółki na mocy prawa są zobowiązane do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego.
A.P.: Tutaj powinniśmy się posługiwać terminem badania sprawozdania finansowego, który różni się od zwykłego audytu. Kto jest w ogóle zobowiązany do tego badania? Przede wszystkim spółki akcyjne, banki, skok-i, ale największą liczbę naszych klientów stanowią właśnie spółki akcyjne, bądź też inne przedsiębiorstwa, które spełniły, osiągnęły pewne progi określone w ustawie, to jest zatrudnienie średnioroczne w przeliczeniu na pełne etaty powyżej 50 osób, suma bilansowa powyżej 2,5 mln € i przychody powyżej 5 mln € za rok poprzedzający rok badany.
K.P.: Badanie sprawozdania, to brzmi tak poważnie, czy przedsiębiorcy albo księgowe powinny się bać biegłego rewidenta?
A.P.: Absolutnie nie. Biegły rewident jest trochę takim, jakby lekarzem, a spółka można ją porównać do osoby, którą przychodzi na badania kontrolne. Nikt tego nie lubi, ja tego nie lubię, ale lepiej jest chyba wiedzieć, co jest złego, co dzieje się nieprawidłowego i móc to naprawić, niż zorientować się po czasie, kiedy przyjdzie kontrola podatkowa. Trzeba pamiętać, że biegły nie wyciąga wielu konsekwencji z badania. Oczywiście, jest tam pewien rodzaj opinii, w najgorszym wypadku odmowa wyrażenia opinii, ale nie ma na ten moment jakichś konsekwencji podatkowych, czy finansowych dla tego przedsiębiorcy. Więc może on wykonać pewne czynności naprawcze, żeby zminimalizować ryzyka, bądź też zwolnić się z pewnej odpowiedzialności.
K.P.: Odpowiedzialności, na przykład jakiej?
A.P.: Trzeba pamiętać, że za prowadzenie ksiąg rachunkowych, zgodnie z ustawą, zawsze odpowiada kierownik jednostki. Nawet jeżeli zleci prowadzenie ksiąg rachunkowych usłudze rachunkowej to ostateczna odpowiedzialność zawsze ciąży na nim. Jaka to jest odpowiedzialność? Ustawa mówi o ograniczeniu wolności, bądź też karze grzywny lub o obu tych karach łącznie, chociaż rzadko się to zdarza.
K.P.: Mówimy o takim obligatoryjnym badaniu sprawozdania, powiedz czy możemy też tak dobrowolnie, po prostu poddać się takiemu badaniu?
A.P.: Oczywiście, nie ma żadnego problemu. Procedura sklasyfikowana w ustawie o biegłych rewidentach, jako czynności rewizji finansowej, więc ona rządzi się swoimi prawami, ona jest sformalizowana i biegły, podpisując taką umowę, jest zobligowany do przeprowadzenia pewnych skomplikowanych procedur. Czy przedsiębiorca musi się jakoś specyficznie przygotować do takiego badania?

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Masz pytania dotyczące rachunkowości lub prawa podatkowego?
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Wypełnij formularz kontaktowy

i skontaktuj się z nami

  Jaka usługa Cię interesuje?
  Jak możemy się z tobą skontaktować?

  Powiązane wpisy

  Podcast: Najkorzystniejsza forma działalności w Polskim Ładzie.

  Rok podatkowy 2022 zaczyna rozkręcać się na dobre, a wraz z nim rusza drugi sezon naszych spotkań. Rozmawiamy o tym,...

  Amortyzacja podatkowa i księgowa środków trwałych. Stawki i metody amortyzacji środków trwałych.

  Często, podczas wykonywania przez nas zleceń, pojawia się problem dotyczący nieprawidłowych stawek i metod amortyzacji podatkowej. Jest to spowodowane próbą...

  Czy spółka komandytowo-akcyjna jest atrakcyjna w Polskim Ładzie? 

  Ostatnio w internecie pojawiły się głosy, że spółka komandytowo akcyjna jest idealnym rozwiązaniem na uniknięcie problemów z polskim ładem. Niestety,...