Kiedy szukać biegłego i zawrzeć umowę?

Obowiązek ustawowego przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego wiąże się z wieloma wątpliwościami. Naturalnym jest, że przedsiębiorcy mają wiele pytań odnośnie audytu, a także szukają odpowiedniego specjalisty, który wykona dla nich usługę audytorską.

Kiedy zawrzeć umowę o badanie sprawozdania finansowego?

Umowa o badanie sprawozdania finansowego powinna być zawarta w terminie umożliwiającym biegłemu rewidentowi, wzięcie udziału w inwentaryzacji rocznej. Należy pamiętać, że jeżeli biegły nie będzie mógł uczestniczyć w inwentaryzacji, bo umowa została zawarta później, a zapasy mają istotną wartość i nie będzie możliwe potwierdzenie ich stanu w sposób inny, niż spis z natury, to wydana opinia będzie musiała zawierać zastrzeżenie.
Z uwagi terminu przeprowadzenia inwentaryzacji rocznej, którą można rozpocząć 3 miesiące przed dniem bilansowym, a przyjmując że w większości przypadków rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, inwentaryzację można rozpocząć 30.09.2021 r. Oznacza to, że należy podpisać umowę o badanie, przed tą datą. Kwestią indywidualnych uzgodnień jest określenie jak wcześnie, gdyż zależy to między innymi od lokalizacji magazynów i dostępności biegłego. Zalecamy, aby podpisać umowę na badanie najpóźniej we wrześniu lub październiku.

Na jaki okres zawierana jest umowa?

Często klienci zdziwieni są, że sporządzając ofertę na badanie, przedstawiamy ją na 2 lata, wynika to bezpośrednio z obowiązujących przepisów, gdyż zgodnie z art. 66 ust. 5 UoR umowa na obligatoryjne badanie sprawozdania finansowego, musi być zawarta na okres nie krótszy niż 2 lata.

Czy biegły może przedstawić referencje?

Ciągle zdarza się nam, iż ktoś pyta o nasze referencje, tu niestety pojawia się problem, gdyż biegły rewident nie może zbierać referencji. Wynika to bezpośrednio z zasad etyki zawodowej biegłych rewidentów ust. 11.2. o następującej treści:

11.2. Pozyskiwanie przez podmioty uprawnione i biegłych rewidentów listów referencyjnych oraz wykorzystywanie ich w postępowaniu ofertowym zmierzającym do pozyskiwania zamówień na czynności rewizji finansowej jest sprzeczne z zasadami etyki.

Dlaczego tak się dzieje, otóż jest to pokłosie wymogu zachowania niezależności od badanej jednostki. Biegły musi być niezależny, a jego opinia nie może być uzależniona od jakichkolwiek czynników,
nie wynikających z dowodów uzyskanych w trakcie badania. Jeżeli biegły musiałby przedstawić referencje kolejnemu klientowi, to w celu zagwarantowania sobie następnego zlecenia, mógłby pójść na ustępstwa, czego zrobić nie może. Proszę zwrócić również uwagę, że nikt nie chce by jego sprawozdanie uzyskało opinię z zastrzeżeniami, negatywną lub odmowę wyrażenia opinii,
a w wypadku wyrażenia takiej opinii uzyskanie pozytywnych referencji mogłoby być niemożliwe, pomimo prawidłowego wykonania zleconej mu pracy.

Jak więc ocenić biegłego rewidenta?

Polecamy rozmowę osobistą lub telefoniczną, określenie zakresu problemów jakie napotykacie w ramach prowadzonej działalności oraz wątpliwości.

Masz pytania dotyczące rachunkowości lub prawa podatkowego?
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Wypełnij formularz kontaktowy

i skontaktuj się z nami

    Jaka usługa Cię interesuje?
    Jak możemy się z tobą skontaktować?

    Powiązane wpisy

    Amortyzacja podatkowa i księgowa środków trwałych. Stawki i metody amortyzacji środków trwałych.

    Często, podczas wykonywania przez nas zleceń, pojawia się problem dotyczący nieprawidłowych stawek i metod amortyzacji podatkowej. Jest to spowodowane próbą...

    Jakie obszary obejmuje badanie sprawozdania finansowego i jak ono przebiega?

    Ustawa o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, posługują się pojęciem badanie sprawozdania finansowego lecz w zasadzie, sama czynność rewizji finansowej,...

    Podcast: Badanie sprawozdania finansowego

    Termin złożenia sprawozdania finansowego upływa niebawem. Dzisiaj o badaniu takiego sprawozdania Katarzyna Plucik rozmawia ze specjalistą od prawa bilansowego, Adrianem...