Podcast: Najkorzystniejsza forma działalności w Polskim Ładzie.

Rok podatkowy 2022 zaczyna rozkręcać się na dobre, a wraz z nim rusza drugi sezon naszych spotkań. Rozmawiamy o tym, co nam leży, co nie leży, a przede wszystkim, co w polskim prawie zależy. Nazywam się Bartosz Kubista. Jestem adwokatem i doradcą podatkowym i dzisiaj wspólnie z adwokatem i też doradcą podatkowym dr Markiem Mikułą zastanowimy się nad kwestią, nie zgadniecie Państwo – Polskiego Ładu. Walczymy nie tylko z pandemią koronawirusa, ale również z pandemią absurdów i niedoróbek w novum legislacji podatkowej, która sprawia, że wielu przedsiębiorców cały czas nie może się odnaleźć w nowej rzeczywistości i zastanawia się nad tym, jaką formę działalności gospodarczej wybrać, żeby było dobrze. Wydaje mi się, że o tym powinniśmy dzisiaj porozmawiać. Wielu klientów pyta: Jaka forma działalności gospodarczej jest najlepsza? Jaką wybrać. Która będzie idealna. Daje najwięcej korzyści.

Więcej na temat najkorzystniejszej formy działalności w Polskim Ładzie do odsłuchania lub obejrzenia na naszych kanałach spotify oraz youtube.

BK: Wielu klientów pyta: Jaka forma działalności gospodarczej jest najlepsza? Jaką wybrać. Która będzie idealna. Daje najwięcej korzyści. Jak sądzisz Marku?

MM: Znowu musze odpowiedzieć, że to zależy, ponieważ forma prawna działalności gospodarczej, musi być dedykowana dla klienta. Zależy od wielu czynników i od tego przede wszystkim, czy klient chce brać odpowiedzialność za biznes, który prowadzi, czy też chce ograniczać ryzyko związane z prowadzeniem biznesu. Dlatego w każdym przypadku odpowiadamy, że to zależy.

BK: Jak chyba wszystko u nas. Czyli uważasz, że nie ma jednej idealnej formy, która sprawdzi się każdemu uniwersalnie?

MM: Nie. Uważam, że nie ma takiej uniwersalnej formy  prowadzenia działalności gospodarczej dla klientów. Myślę sobie, że jeśli mielibyśmy podsumować, o których formach warto by było teraz wspomnieć. To myślę, ze największą uwagę musimy poświęcić zmianom w samych spółkach, które w mniejszym, czy większym zakresie zostały dotknięte przez Polski Ład. Oczywiście część spółek, takich jak spółki osobowe, mam tu na myśli spółkę jawną i partnerską, która jest dedykowana do wąskiego grona podatników. I które nie są podatnikami CIT-u. Te spółki zostały transparentne podatkowo. Oczywiście z pewnym wyjątkiem dla spółek jawnych, które muszą złożyć oświadczenie. Z jednej strony zostały transparentne podatkowo, a podatek płacimy raz. Ale doszedł  nam jeszcze bonus w postaci składki zdrowotnej. Wspólnicy w tym zakresie też są opodatkowani na wyższym poziomie, niż byli.

Spółki osobowe, jak teraz łatwo sprawdzić, jeżeli wybiorą podatek liniowy I zostaną zmuszeni wpłacić składkę zdrowotną, w stawce 4,9% od dochodu. To łatwo policzyć, że te opodatkowanie zbliża się do tego opodatkowania, jak teraz. Na przykład w spółce z Estońskim CIT-em. Różnice są w zasadzie nie wielkie. Więc dzisiaj możemy się zastanawiać, czy prowadzić działalność w formie spółki opodatkowanej CIT-em, lub zostać spółką transparentną podatkowo, o ile jest taka możliwość. Aktualnie jednokrotne opodatkowanie wcale nie jest dużo bardziej niekorzystne, niż podwójne opodatkowanie. Dlatego część klientów, która prowadzi biznes w formie spółki jawnej jeżeli pyta co robić w związku z Polskim Ładem, uczciwą odpowiedzią byłoby powiedzieć, że nie należy zrobić nic. Ponieważ ta spółka jawna w zestawieniu z podatkami, które są na innych formach prowadzenia działalności wcale nie musi być tak niekorzystnie opodatkowana. Mimo tego, że ta składka zdrowotna źle wpływa na łączne obciążenia podatkowe. Z drugiej strony, nie dla wszystkich uproszczoną księgowość. Nie możemy zapominać o tym, że koszty prowadzenia rachunkowości na księgach w pozostałych formach, jednak będą wyższe.

I będą rosnąć. Jedna kwestia przychodzi mi na myśl, jeżeli chodzi o spółki jawne. Teoretycznie można rozważyć jeszcze ryczałt ewidencjonowany, prawda? Te zmiany u ryczałtowców, które weszły w życie nie tylko teraz, ale również wcześniej.

Masz pytania dotyczące rachunkowości lub prawa podatkowego?
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Wypełnij formularz kontaktowy

i skontaktuj się z nami

  Jaka usługa Cię interesuje?
  Jak możemy się z tobą skontaktować?

  Powiązane wpisy

  Czy spółka komandytowo-akcyjna jest atrakcyjna w Polskim Ładzie? 

  Ostatnio w internecie pojawiły się głosy, że spółka komandytowo akcyjna jest idealnym rozwiązaniem na uniknięcie problemów z polskim ładem. Niestety,...

  Jakie zmiany w PIT w 2022 roku? Sprawdź co zmienił Polski Ład

  Zmiany w PIT i ryczałtach w 2022 roku to wiele znaków zapytania dla podatników. Ile wynosi kwota wolna? Do jakiej...

  Nowy Ład w pigułce – stan na 12 października 2021 r.

  W dniu 1 października 2021 r. Sejm RP przyjął większością głosów rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym...