Blog

Nasi księgowi i radcy prawni pomagają wielu przedsiębiorcom, dlatego doskonale wiemy ile problemów przysparza dynamicznie zmieniające się przepisy prawa.

Blog od GLC, to miejsce gdzie znajdziesz:

  • Materiały, w których omawiamy zmiany w prawie podatkowym.
  • Wyjaśnienie pojęć z księgowości i prawa.
  • Objaśnienie w jaki sposób działają przepisy prawa i z jakich ulg mogą korzystać przedsiębiorcy.

Księgowość spółki w programie Microsoft Dynamics 365 Business Central

W poniższym artykule poruszone zostaną najważniejsze obszary wymagające uwagi przedsiębiorców, tj: Dostosowanie systemów teleinformatycznych do wymiany informacji z rządową platformą, Wystawianie dokumentów sprzedaży oraz przesyłanie ich do KSeF, Postępowanie w przypadku błędów na fakturach, Konieczność zmian w przyjętym obiegu dokumentów, Zachowanie poufności danych.
Czytaj więcej

Automatyzacja procesów księgowych

Prowadzenie ksiąg rachunkowych na przestrzenni ostatnich lat przeżywa swojego rodzaju rewolucję. Księgowość to już nie tylko wyliczanie podatków, ale także prowadzenie analizy finansowej przedsiębiorstwa oraz raportowanie na potrzeby klienta.
Czytaj więcej

Kto może wybrać estoński CIT w 2024 r.?

Ryczałt od dochodów spółek, a więc tzw. estoński CIT wybiera co raz więcej podatników pomimo początkowo niskiego zainteresowania. Dzieje się tak z dwóch przyczyn. Po pierwsze, w porównaniu do przepisów z 2022 r. znacząco zliberalizowano warunki przejścia i funkcjonowania w reżimie estońskiego CIT.
Czytaj więcej

Spółki kapitałowe vs spółki osobowe: co najlepiej pasuje do Twojego biznesu?

Wybór formy prawnej firmy ma istotne konsekwencje dla struktury organizacyjnej, podatków, odpowiedzialności właścicieli oraz możliwości rozwoju. Spółki kapitałowe, takie jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółka akcyjna, oferują ograniczenie odpowiedzialności wspólników, co jest atrakcyjne dla przedsięwzięć o wysokim ryzyku.
Czytaj więcej

Sukcesja w spółkach prawa handlowego – tradycyjnie czy przez fundację rodzinną?

Zapewnienie sukcesji w prowadzonej firmie to niemały problem dla wszystkich przedsiębiorców. W przypadku posiadania dzieci (zstępnych) nie można zagwarantować, iż kolejne pokolenie będzie zainteresowane prowadzeniem i rozwijaniem odziedziczonego biznesu.
Czytaj więcej

Fundacja rodzinna a korzyści podatkowe

Fundacja rodzinna jako nowa instytucja w polskim porządku prawnym wywołała niemałe zamieszanie zarówno w zakresie alternatywnej formy zaplanowania sukcesji wielopokoleniowej, jak i nowych mechanizmów opodatkowania pewnych aktywności gospodarczych prowadzonych w tej formie prawnej.
Czytaj więcej

Największe wyzwania KSeF – czego jeszcze nie wiemy, a powinniśmy przed wdrożeniem

Już za pół roku wszystkie firmy będące czynnymi podatnikami VAT zostaną objęte KSeF, czyli Krajowym Systemem e-Faktur. Nadal jednak wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważnym i czasochłonnym wyzwaniem może być dla nich wdrożenie tego systemu.
Czytaj więcej

Uprawnienia KSeF – rodzaje, modele i zasady

Najnowsze rozwiązania w obszarze finansów i rachunkowości stawiają na innowacje, a Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest tego doskonałym przykładem.
Czytaj więcej

Klient z zagranicy i KSeF

Stosowanie Krajowego Systemu e-Faktur dotyczy podatników mających stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz podatników posiadających stałe miejsce wykonywania działalności na terytorium Polski.
Czytaj więcej

Kod QR na fakturze KSeF

Wprowadzenie obowiązku oznaczenia wizualizacji faktur ustrukturyzowanej kodem weryfikacyjnym jest jednym z elementów Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Celem tego wymogu jest zapewnienie możliwości sprawdzenia poprawności danych na fakturze oraz potwierdzenie integralności ich danych z systemem KSeF.
Czytaj więcej

Sankcje związane z KSeF

Krajowy System e-Faktur „KSeF” jest swoistą rewolucją w systemie podatku od towarów i usług, a przede wszystkim zasad fakturowania. Uczestnicy obrotu gospodarczego będą co do zasady zobligowani do wystawiania swoim kontrahentom faktur ustrukturyzowanych i spełnienia szeregu nowych wymogów związanych z wdrożeniem KSeF.
Czytaj więcej
dokumentacja cen transferowych 2024

Dokumentacja cen transferowych – krok po kroku

Dokumentacja cen transferowych w 2024 roku opiera się na ustawach i rozporządzeniach Ministerstwa Finansów. W gąszczu zawiłych przepisów łatwo się pogubić. Dlatego proponujemy uporządkowanie informacji o cenach transferowych krok po korku. Mamy nadzieję, że ten mały przewodnik pomoże w stosowaniu tego zagadnienia w praktyce.    Czym jest dokumentacja podatkowa cen transferowych? Podstawowym zadaniem dokumentacji cen...
Czytaj więcej
1 2 3 27