Blog

Nasi księgowi i radcy prawni pomagają wielu przedsiębiorcom, dlatego doskonale wiemy ile problemów przysparza dynamicznie zmieniające się przepisy prawa.

Blog od GLC, to miejsce gdzie znajdziesz:

  • Materiały, w których omawiamy zmiany w prawie podatkowym.
  • Wyjaśnienie pojęć z księgowości i prawa.
  • Objaśnienie w jaki sposób działają przepisy prawa i z jakich ulg mogą korzystać przedsiębiorcy.

Odsetki hipotetyczne w CIT

Podatek dochodowy z wielu powodów jest zmorą dla przedsiębiorców. Po pierwsze jest to swego rodzaju kara za wypracowanie zysku. Przepisy podatkowe skonstruowane są w taki sposób, że praktycznie każdy przychód należy opodatkować, ale nie każdy koszt może obniżyć podstawę opodatkowania.
Czytaj więcej

Ulga na złe długi na gruncie podatku dochodowego i podatku vat

Ulga na złe długi stanowi mechanizm podatkowy, umożliwiający korektę należnego podatku dochodowego (PIT, CIT) oraz podatku VAT w sytuacji, w której kontrahent nie uregulował zobowiązań w określonym terminie. Jest instrumentem, którego celem jest ochrona interesu wierzycieli.
Czytaj więcej

Termin na założenie adresu do doręczeń elektronicznych (e-doręczenia)

Zgodnie z art. 9 ust 1 pkt 8 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych (BAE), powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego albo kwalifikowaną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego obowiązane są m.in. podmioty wpisane do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.
Czytaj więcej

Przedłużenie terminu na złożenie deklaracji od podatku od nieruchomości 2025 – nie takie proste i oczywiste

1 stycznia 2025 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 19 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej, która to ustawa jest pokłosiem wydania dnia 4 lipca 2023 r. wyroku Trybunału Konstytucyjnego sygn. akt SK 14/21.
Czytaj więcej

Obowiązki sprawozdawcze związane z podatkiem u źródła

Podatek u źródła, znany również jako Witholding Tax (w skrócie: WHT) stanowi mechanizm opodatkowania dochodów w miejscu ich powstania.  W Polsce o podatku u źródła mówi się w kontekście podatku pobieranego od niektórych dochodów uzyskiwanych w Polsce przez nierezydentów, będących osobami fizycznymi lub innymi podmiotami.
Czytaj więcej

Przekazanie nagrody w konkursie – obowiązki podatkowe

Podmioty prowadzące działalność gospodarczą organizują konkursy mające na celu wzrost ich konkurencyjności, spełnienie założonych celów marketingowych. Jednakże w obowiązującym obecnie w Polsce systemie prawnym i podatkowym ograniczenie się przez organizatora wyłącznie do zamieszczenia ogłoszenia o konkursie...
Czytaj więcej

Dochód z przekształcenia w ramach CIT estońskiego – czy zawsze podlega opodatkowaniu?

Przekształcenie formy prawnej w inną formę prowadzenia działalności gospodarczej pociąga za sobą nie tylko wiele zmian organizacyjnych, ale również podatkowych dla przekształconych podmiotów. Jednym z takich przypadków jest z pewnością przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową, ...
Czytaj więcej

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący obniżki składki zdrowotnej!

19 listopada rząd przyjął autopoprawkę do projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która zakładka obniżenie wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Czytaj więcej

Pulpit Kontrahenta w enova365 – standard obsługi partnerów biznesowych

W biznesie, budowanie dobrych relacji z kontrahentami jest kluczowe. Dzięki pulpitowi kontrahenta w enova365, partnerzy biznesowi mogą samodzielnie zarządzać swoimi zamówieniami, fakturami i płatnościami, co nie tylko usprawnia współpracę, ale też oszczędza czas obu stron.
Czytaj więcej

Istotne zmiany w podatku od nieruchomości w 2025 roku – co musisz wiedzieć?

Z początkiem stycznia 2025 roku wchodzą w życie istotne zmiany w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości, które mogą znacząco wpłynąć na obowiązki podatkowe wielu podatników. Aby ułatwić zrozumienie nowych regulacji i przygotowanie się do ich wdrożenia, przedstawiamy kluczowe zmiany oraz praktyczne wskazówki dla osób i firm zarządzających nieruchomościami.
Czytaj więcej

Zintegrowane zarządzanie magazynem i e-commerce z enova365 – Klucz do efektywnej sprzedaży wielokanałowej

W dobie dynamicznie rozwijającego się handlu wielokanałowego, firmy coraz częściej stają przed wyzwaniami związanymi z zarządzaniem magazynem i integracją z platformami e-commerce. Wdrożenie modułu handlowego w systemie enova365 okazuje się być skutecznym rozwiązaniem tych problemów.
Czytaj więcej

Dochód z przekształcenia w ramach ryczałtu od dochodów spółek (tzw. CIT estoński) – czy zawsze podlega opodatkowaniu?

Przekształcenie formy prawnej w inną formę prowadzenia działalności gospodarczej pociąga za sobą nie tylko wiele zmian organizacyjnych, ale również podatkowych dla przekształconych podmiotów. Jednym z takich przypadków jest z pewnością przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową...
Czytaj więcej
1 2 3 31