Blog

Nasi księgowi i radcy prawni pomagają wielu przedsiębiorcom, dlatego doskonale wiemy ile problemów przysparza dynamicznie zmieniające się przepisy prawa.

Blog od GLC, to miejsce gdzie znajdziesz:

  • Materiały, w których omawiamy zmiany w prawie podatkowym.
  • Wyjaśnienie pojęć z księgowości i prawa.
  • Objaśnienie w jaki sposób działają przepisy prawa i z jakich ulg mogą korzystać przedsiębiorcy.

Spółki kapitałowe vs spółki osobowe: co najlepiej pasuje do Twojego biznesu?

Wybór formy prawnej firmy ma istotne konsekwencje dla struktury organizacyjnej, podatków, odpowiedzialności właścicieli oraz możliwości rozwoju. Spółki kapitałowe, takie jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółka akcyjna, oferują ograniczenie odpowiedzialności wspólników, co jest atrakcyjne dla przedsięwzięć o wysokim ryzyku.
Czytaj więcej

Sukcesja w spółkach prawa handlowego – tradycyjnie czy przez fundację rodzinną?

Zapewnienie sukcesji w prowadzonej firmie to niemały problem dla wszystkich przedsiębiorców. W przypadku posiadania dzieci (zstępnych) nie można zagwarantować, iż kolejne pokolenie będzie zainteresowane prowadzeniem i rozwijaniem odziedziczonego biznesu.
Czytaj więcej

Fundacja rodzinna a korzyści podatkowe

Fundacja rodzinna jako nowa instytucja w polskim porządku prawnym wywołała niemałe zamieszanie zarówno w zakresie alternatywnej formy zaplanowania sukcesji wielopokoleniowej, jak i nowych mechanizmów opodatkowania pewnych aktywności gospodarczych prowadzonych w tej formie prawnej.
Czytaj więcej

Największe wyzwania KSeF – czego jeszcze nie wiemy, a powinniśmy przed wdrożeniem

Już za pół roku wszystkie firmy będące czynnymi podatnikami VAT zostaną objęte KSeF, czyli Krajowym Systemem e-Faktur. Nadal jednak wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważnym i czasochłonnym wyzwaniem może być dla nich wdrożenie tego systemu.
Czytaj więcej

Uprawnienia KSeF – rodzaje, modele i zasady

Najnowsze rozwiązania w obszarze finansów i rachunkowości stawiają na innowacje, a Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest tego doskonałym przykładem.
Czytaj więcej

Klient z zagranicy i KSeF

Stosowanie Krajowego Systemu e-Faktur dotyczy podatników mających stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz podatników posiadających stałe miejsce wykonywania działalności na terytorium Polski.
Czytaj więcej

Kod QR na fakturze KSeF

Wprowadzenie obowiązku oznaczenia wizualizacji faktur ustrukturyzowanej kodem weryfikacyjnym jest jednym z elementów Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Celem tego wymogu jest zapewnienie możliwości sprawdzenia poprawności danych na fakturze oraz potwierdzenie integralności ich danych z systemem KSeF.
Czytaj więcej

Sankcje związane z KSeF

Krajowy System e-Faktur „KSeF” jest swoistą rewolucją w systemie podatku od towarów i usług, a przede wszystkim zasad fakturowania. Uczestnicy obrotu gospodarczego będą co do zasady zobligowani do wystawiania swoim kontrahentom faktur ustrukturyzowanych i spełnienia szeregu nowych wymogów związanych z wdrożeniem KSeF.
Czytaj więcej
dokumentacja cen transferowych 2024

Dokumentacja cen transferowych – krok po kroku

Dokumentacja cen transferowych w 2024 roku opiera się na ustawach i rozporządzeniach Ministerstwa Finansów. W gąszczu zawiłych przepisów łatwo się pogubić. Dlatego proponujemy uporządkowanie informacji o cenach transferowych krok po korku. Mamy nadzieję, że ten mały przewodnik pomoże w stosowaniu tego zagadnienia w praktyce.    Czym jest dokumentacja podatkowa cen transferowych? Podstawowym zadaniem dokumentacji cen...
Czytaj więcej

Czym jest i ile wynosi kwota wolna od podatku w 2024 roku?

Kwota wolna od podatku jest pojęciem obowiązującym na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwota wolna od podatku w 2024 roku wynosi 30 000 zł. Uległa ona znacznemu zwiększeniu z dniem 1 stycznia 2022 r. na skutek nowelizacji przepisów podatkowych – Polski Ład, gdzie dotychczas kwota ta wynosiła 8 000 zł. Oznacza to,...
Czytaj więcej

Co zmienić w firmie przed wdrożeniem Krajowego Systemu e-Faktur?

W poniższym artykule poruszone zostaną najważniejsze obszary wymagające uwagi przedsiębiorców, tj: Dostosowanie systemów teleinformatycznych do wymiany informacji z rządową platformą, Wystawianie dokumentów sprzedaży oraz przesyłanie ich do KSeF, Postępowanie w przypadku błędów na fakturach, Konieczność zmian w przyjętym obiegu dokumentów, Zachowanie poufności danych.
Czytaj więcej

Nowe uproszczenie w połączeniu spółek po 15 września 2023 r.

Z dniem 15 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych, która wprowadziła nowy przepis – art. 5151, który znacznie upraszcza połączenie spółek w sytuacji, gdy łączą się spółki, z których jedna jest bezpośrednio (tzw. spółka – matka) lub pośrednio (tzw. spółka – babka) właścicielem wszystkich udziałów drugiej spółki albo ci sami wspólnicy...
Czytaj więcej
1 2 3 27