Ulga IP BOX i Ulga B+R

Skorzystaj z doświadczenia ekspertów GLC w zakresie ulg podatkowych IP BOX i B+R, aby znacząco obniżyć swoje zobowiązania podatkowe i zwiększyć konkurencyjność swojej firmy. Specjalizujemy się w efektywnym wykorzystaniu tych ulg, pomagając firmom w sektorach technologicznych (w szczególności sektor IT) i badawczo-rozwojowych maksymalizować oszczędności podatkowe i inwestować w innowacje.

Skontaktuj się

dr Bartosz Kubista

Partner Zarządzający (Podatki), Adwokat | Doradca podatkowy

Ulgi IP BOX i B+R to narzędzia, które mogą znacznie obniżyć ciężar podatkowy przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczo-rozwojową oraz rozwijających własność intelektualną (tzw. kwalifikowane IP). Jako GLC specjalizujemy się w dostarczaniu kompleksowego wsparcia w zakresie wykorzystania tych ulg, zapewniając maksymalne korzyści dla Twojej działalności. Niezależnie od wielkości projektu czy sektora, nasze indywidualne podejście gwarantuje dokładność, zgodność z przepisami i z góry określone efekty podatkowe, które są również zabezpieczane u Klienta uzyskaniem interpretacji indywidualnej w zakresie zasadności zastosowania ulg B+R czy też IP BOX.

Indywidualne podejście

Rozumiemy, że każda sytuacja podatkowa jest wyjątkowa, dlatego też nasze doradztwo podatkowe opiera się na spersonalizowanym podejściu do klienta. Nasz zespół dokładnie analizuje potrzeby i cele klienta, aby zapewnić mu najlepsze rozwiązania podatkowe dostosowane do jego sytuacji.

Nasz zespół to 160 ekspertów

Zespół GLC Advisory tworzą adwokaci, radcowie oraz doradcy podatkowi. Część z nich ma podwójne uprawnienia, co pozwala obsługiwać klientów kompleksowo.

Obsługujemy spółki z wielu branż

Na swoim koncie mamy wiele przeprowadzonych spraw z różnych zakresów dla klientów z wielu branż. Wiemy, że wyzwania prawno-podatkowe w każdej z branż są różne, dlatego do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie.

Mamy 25 lat doświadczenia

Na przestrzeni lat działalności zdobyliśmy ogromną wiedzę i zaufanie klientów. Od lat skutecznie dostosowujemy się do zmieniających się warunków biznesowych.

Masz pytania?

dr Bartosz Kubista, ekspert GLC jest do Twojej dyspozycji.

Ulga B+R

Ulga B+R (badawczo-rozwojowa) w Polsce jest mechanizmem podatkowym, który ma na celu wspieranie przedsiębiorców w realizacji projektów innowacyjnych poprzez umożliwienie odliczenia dodatkowych kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową od podstawy opodatkowania. Ulga ta dotyczy zarówno podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), jak i osób fizycznych (PIT). W ramach ulgi B+R, przedsiębiorcy mogą odliczyć koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w prace B+R, koszty zakupu materiałów i surowców bezpośrednio związanych z B+R, a także amortyzację aparatury naukowo-badawczej używanej w projektach B+R.

Co do zasady – wszyscy przedsiębiorcy niezależnie od wielkości posiadanej firmy, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową, mogą korzystać z dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania w wysokości 100% kosztów kwalifikowanych. W przypadku podatników posiadających status centrum badawczo-rozwojowego, wysokość odliczeń może sięgać nawet do 150% kosztów kwalifikowanych.

Ulga IP BOX

Ulga IP BOX jest tak naprawdę preferencyjną stawką opodatkowania. Ulga dostępna jest dla podatników CIT i PIT, którzy uzyskują dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Stawka IP BOX wynosi 5 % i może znacząco wpływać na obniżenie efektywnego obciążenia podatkowego przedsiębiorstw i osób prowadzących działalność gospodarczą o obszarze kwalifikowanego IP.

Aby skorzystać z ulgi IP BOX, podatnik musi prowadzić tzw. ewidencję, która pozwala na precyzyjne przyporządkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Ewidencja ta powinna zawierać szczegółowe informacje dotyczące przychodów i kosztów związanych z wytworzeniem danego prawa własności intelektualnej.

Warunkiem skorzystania z ulgi jest również posiadanie praw do wynalazku, wzoru użytkowego czy programu komputerowego, które zostały stworzone, rozwinięte lub ulepszone w wyniku działalności badawczo-rozwojowej. Ulga dotyczy tylko tych dochodów, które są bezpośrednio związane z komercyjnym wykorzystaniem tych praw.

Zakres usług

Podatki dla biznesu

Ceny transferowe

Ulga IP BOX i Ulga B+R

Spory podatkowe

W ramach tych usług oferujemy:

  • Analiza kwalifikowalności do Ulgi IP BOX i B+R – przeprowadzamy szczegółową analizę Twojej działalności pod kątem kwalifikacji do korzystania z ulg IP BOX i B+R, identyfikując projekty i usługi, które mogą być objęte ulgami.
  • Optymalizacja kosztów kwalifikowanych – pomagamy w identyfikacji, dokumentacji i optymalizacji kosztów kwalifikowanych, aby maksymalizować korzyści płynące z ulg podatkowych.
  • Przygotowanie niezbędnej dokumentacji – Zapewniamy wsparcie w przygotowaniu i składaniu odpowiedniej dokumentacji wymaganej do skorzystania z ulg IP BOX i B+R, zapewniając zgodność z najnowszymi przepisami podatkowymi.
  • Wsparcie w audytach i kontrolach podatkowych – Reprezentujemy i wspieramy naszych klientów podczas ewentualnych audytów czy kontroli podatkowych związanych z ulgami IP BOX i B+R, zapewniając profesjonalne doradztwo i obronę.
  • Interpretacje podatkowe – skorzystanie z ulg B+R czy też IP BOX niejednokrotnie wymaga uzyskania stosownego potwierdzenia, czego doskonałym narzędziem jest uzyskania interpretacji indywidualnej, która zapewnia bezpieczeństwo dla Klienta.
  • Szkolenia dla zespołów klienta – organizujemy szkolenia dla zespołów finansowych i R&D klienta, podnosząc ich świadomość i kompetencje w zakresie korzystania z ulg podatkowych.

Dzięki naszemu wsparciu, Twoja firma może znacząco zredukować swoje obciążenia podatkowe, jednocześnie inwestując w rozwój i innowacje. Zapraszamy do skontaktowania się z nami, aby omówić, jak możemy pomóc w optymalizacji Twoich procesów podatkowych.

Zapytaj o nasze usługi

Osoba z naszego zespołu skontaktuje się z Tobą!