Po co przeprowadzać due diligence?

Czym jest due diligence?

Due diligence, czyli „należyta staranność”, to kompleksowe badanie przedsiębiorstwa przeprowadzane przed jego nabyciem lub inwestycją w nie. Choć termin ten pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, jest powszechnie używany również w Polsce. Analiza due diligence ma na celu weryfikację, czy proponowana cena i warunki transakcji są korzystne oraz identyfikację potencjalnych ryzyk związanych z inwestycją.

Masz pytania?

dr Marek Mikuła, ekspert GLC jest do Twojej dyspozycji.

Jakie są rodzaje due diligence?

W zależności od specyfiki przedsiębiorstwa oraz potrzeb inwestora, wyróżnia się kilka typów due diligence:

 • Prawne due diligence: weryfikuje, czy przedsiębiorstwo działa zgodnie z obowiązującymi przepisami. Obejmuje ocenę stanu dokumentów korporacyjnych, umów, postępowań sądowych oraz dostosowania do przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, przeciwdziałania praniu pieniędzy, ochrony środowiska itp.
 • Podatkowe due diligence: analizuje strukturę podatkową firmy i jej zobowiązania podatkowe, weryfikuje zgodność deklarowanych przychodów i kosztów z ewidencją księgową.
 • Finansowe due diligence: ocenia kondycję finansową przedsiębiorstwa, analizując sprawozdania finansowe, wskaźniki płynności, rentowności, zadłużenia, rotacji zapasów czy należności.

W zależności od specyficznych potrzeb inwestora, mogą być również przeprowadzane audyty środowiskowe, technologiczne oraz biznesowe.

Jakie korzyści daje due diligence?

Przeprowadzenie due diligence przynosi inwestorowi wiele korzyści, takich jak:

 • Pomoc w podjęciu decyzji o inwestycji: dostarcza niezbędnych informacji do oceny, czy warto kupić lub zainwestować w firmę.
 • Poznanie specyfiki przedsiębiorstwa: umożliwia zrozumienie silnych i słabych stron firmy.
 • Opracowanie strategii rozwoju: dostarcza danych potrzebnych do planowania przyszłego rozwoju przedsiębiorstwa.
 • Rozpoznanie ryzyk: identyfikuje potencjalne ryzyka związane z działalnością firmy, pomagając w ich minimalizacji.
 • Wykluczenie lub ograniczenie ryzyka transakcyjnego: zapewnia, że inwestycja będzie bezpieczna, a warunki transakcji korzystne.

Podsumowanie

Przeprowadzenie due diligence przed decyzją o zakupie lub zainwestowaniu w przedsiębiorstwo jest niezbędne. Dzięki temu procesowi inwestor może zweryfikować bezpieczeństwo inwestycji oraz ocenić atrakcyjność proponowanej ceny i warunków sprzedaży.

Radca prawny – Jakub Sikorski

Wyślij prośbę o kontakt

Osoba z naszego zespołu skontaktuje się z Tobą!

  Powiązane wpisy

  Łączenie spółek – 5 największych wyzwań

  Łączenie spółek może być skutecznym sposobem na zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa i obniżenie kosztów operacyjnych. Jednak proces ten wiąże się z...

  PIT kasowy – na czym będzie polegał?

  Przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z metody kasowej w podatku od towarów i usług, która polega na ujmowaniu podatku należnego w...

  Obsługa kadrowo płacowa – po co i na czym polega?

  W artykule tym przyjrzymy się bliżej, na czym polega obsługa kadrowo-płacowa, jakie są jej główne zadania oraz dlaczego jest tak...