Dyrektywa DAC7 jako nowe narzędzie kontroli transakcji w sektorze gospodarki cyfrowej

Od 1 lipca 2024 roku w Polsce zaczęły obowiązywać regulacje unijnej dyrektywy DAC7, nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek przekazywania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o sprzedawcach, którzy korzystają z ich usług.

Regulacje dotyczą platform, które umożliwiają:

  • najem nieruchomości,
  • zaoferowanie usług świadczonych osobiście,
  • sprzedaż towarów,
  • udostępnienie środka transportu.

Głównym zadaniem dyrektywy jest przeciwdziałanie przypadkom niezgłoszonych działalności gospodarczych w sieci, czego celem jest uniemożliwienie unikania zobowiązań podatkowych, a także zapewnienie uczciwej konkurencji na rynku e-commerce. Przekazywane informacje dotyczą transakcji przeprowadzanych za pośrednictwem platform cyfrowych prowadzonych zarówno przez operatorów unijnych, jak i operatorów z państw trzecich.

Masz pytania?

Klaudia Derela, ekspertka GLC jest do Twojej dyspozycji.

Czy wszystkie transakcje podlegają raportowaniu do szefa kas?

Raportowaniu przez platformy podlegają sprzedawcy przekraczający w okresie sprawozdawczym 12 miesięcy jeden z poniższych progów:

  • Łączna wartość sprzedaży ze zrealizowanych transakcji przekroczyła równowartość 2000 EUR,
  • Łączna liczba zrealizowanych transakcji jest większa niż 30.

Obowiązek raportowy operatora platformy cyfrowej nie odnosi się do podmiotów rządowych, podmiotów rynkowych notowanych na giełdzie, a także sprzedawców nieruchomości, którzy w określonym okresie sprawozdawczym przekroczyli 2000 transakcji najmu nieruchomości (np. operatorzy hotelowi).

Warto podkreślić, że to administratorzy platform cyfrowych, a nie sprzedawcy, są zobligowani do udostępnienia Szefowi KAS szczegółowych informacji o transakcjach. Oprócz danych o liczbie oraz wartości zrealizowanych u nich transakcji, są zobowiązani także do zaraportowania danych o sprzedawcach takich jak:

  • Imię i nazwisko/nazwa firmy,
  • Adres,
  • Data urodzenia/numer we właściwym rejestrze gospodarczym,
  • Numer identyfikacji podatkowej (np. PESEL lub NIP),
  • Numery ksiąg wieczystych i liczba dni przez które nieruchomości były udostępniane w danym okresie sprawozdawczym (w przypadku, gdy platforma umożliwia sprzedawcom najem nieruchomości).

Informacje o sprzedawcach podlegających raportowaniu operator zobowiązany jest przekazać do końca miesiąca następującego po zakończeniu okresu sprawozdawczego, w którym dany operator zidentyfikował sprzedawcę jako sprzedawcę podlegającego raportowaniu.

Przepisy dyrektywy DAC7 wymagają, aby sprzedawca udostępniał platformie cyfrowej swoje dane identyfikacyjne. Jeśli tego nie zrobi, platforma upomni go, a jeśli to okaże się nieskuteczne, operator wstrzyma sprzedawcy wypłaty za sprzedaż, lub nawet zablokuje mu konto celem uniemożliwienia dokonywania transakcji. Gra toczy się o wysoką stawkę: za niedopełnienie obowiązków związanych z raportowaniem do Szefa KAS na operatora platformy cyfrowej może zostać nałożona kara pieniężna nawet w wysokości do 1 miliona złotych.

Jakie wyzwania niesie za sobą dyrektywa DAC7?

Spełnienie przez operatorów platform cyfrowych obowiązków wynikających z dyrektywy to konieczność zrewidowania oraz odpowiedniego dostosowania funkcjonujących u nich systemów obsługi klienta, pozyskiwania danych związanych z jego działalnością, ze szczególnym uwzględnieniem wdrożenia procedury należytej staranności spełniającej wymogi RODO i gwarantującej należytą ochronę danych osobowych użytkowników platform. Warto również opracować sposób, w jaki skutecznie komunikuje się poszczególnym sprzedawcom konieczność przekazywania określonych danych.

Należy podkreślić, że ze względu na znaczne opóźnienie implementacji przepisów dyrektywy DAC7 przez polskiego ustawodawcę, obowiązkiem raportowania zostają objęte wybrane transakcje przeprowadzone nie tylko od 1 lipca 2024 roku, ale też te wykonane od 1 stycznia 2023 roku:

  • Do 31 grudnia 2024 operatorzy mają obowiązek zaraportować o wykonanych procedurach należytej staranności w 2023 roku,
  • Do 31 stycznia 2025 roku operatorzy mają obowiązek zaraportować o wypełnieniu obowiązku sprawozdawczego w 2023 oraz 2024 roku.

Ważna jest zatem świadomość u sprzedawców ich obowiązków podatkowych oraz istnienia progów transakcyjnych, których przekroczenie sprawi, że ich dane zostaną ujęte w raporcie danej platformy cyfrowej, a następnie trafią do fiskusa.

Katarzyna Carewicz

Księgowa

Związana z GLC od 2024 r, obecnie na stanowisku księgowej. Ukończyła III stopień certyfikacji w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, posiada również certyfikat LCCI Level 3 English for Business. Ma doświadczenie w obsłudze podmiotów z kapitałem zagranicznym.

Wyślij prośbę o kontakt

Osoba z naszego zespołu skontaktuje się z Tobą!

    Powiązane wpisy

    Kiedy sprawozdanie finansowe podlega badaniu?

    Zgodnie z przepisami prawa bilansowego badaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe jednostek kontynuujących działalność,...

    E-Urząd – zmiany zasad komunikacji z Urzędem Skarbowym

    Komunikacja podatnika z organem podatkowym jest ważna, aby rozliczenia podatkowe były transparentne i szybko można było uzyskać niezbędne dokumenty czy...

    Wdrożenie KSeF – Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt ustawy!

    5 listopada Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt ustawy dotyczącej obowiązkowego wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Projekt stanowi wynik...