Integracja KSeF z enova365: Wady i Zalety dla Przedsiębiorców

Czym różni się aplikacja podatnika KSeF z systemem ERP enova365? Jakie są różnice w funkcjonalności i korzyściach dla przedsiębiorców? W artykule opisujemy manualne procesy związane z użyciem Aplikacji Podatnika oraz zalety automatyzacji oferowane przez enova365. Przedstawiamy także praktyczne aspekty wdrożenia enova365, w tym import danych, dostęp do historii, automatyzację procesów oraz integrację z księgowością. W artykule omawiamy  również zagrożenia związane z KSeF oraz sposoby ich minimalizacji za pomocą enova365. 

Czego można się dowiedzieć z artykułu 

  • Kluczowe różnice między Aplikacją Podatnika KSeF a enova365. 
  • Zalety automatyzacji procesów fakturowania i zarządzania dokumentami w enova365. 
  • Jak enova365 ułatwia import danych, dostęp do historii i automatyzację operacji. 
  • Integracja enova365 z księgowością i zarządzanie metadanymi. 
  • Zagrożenia związane z użyciem KSeF i metody ich ograniczenia. 
  • Wsparcie techniczne i szkolenia oferowane przez GLC. 

Masz pytania?

Michał Jednaki, ekspert GLC jest do Twojej dyspozycji.

Różnice między Aplikacją Podatnika KSeF, a enova365

W przypadku ilości różnic pojawi się ich dość dużo. Aplikacja Podatnika KSeF to miejsce które wymaga manualnego przeprowadzenia całego procesu fakturowania i odbierania, jedyną korzyść jaką w tym momencie daje automatyzacja KSeF jest przeniesienie dokumentu między podmiotami i wykorzystanie rządowych serwerów do przechowywania informacji handlowych. 

Wykorzystanie aplikacji zewnętrznych do których zalicza się oprogramowanie ERP, czy niektóre programy fakturujące udostępnia Państwu szereg działań dodatkowych. 

Najważniejsze udogodnienia i najczęściej przewijające się pytania klientów zostały omówione poniżej: 

  • Większa możliwość importu 
    Każde przedsiębiorstwo tworzy dziesiątki, setki, czy nawet tysiące pozycji w zaledwie kilka miesięcy swojej pracy. Zacząć można od strony magazynu: kartoteki towarów, rotacje magazynowe, szczegółowe opisy, certyfikaty, faktury. Później pojawiają się też ewidencje gotówkowe, czy spis kontrahentów. Dane multiplikowane są wraz z czasem działania. Bywa, że małe firmy ewidencjonują dokumenty w arkuszach kalkulacyjnych i zapełniają foldery, czy segregatory. Bardziej rozbudowane korzystają z prostych programów handlowych. Be względu na metodę same przenosiny mogą stanowić zagwozdkę i odstraszać od przenosin do nowego systemu. 
    W przypadku enova365 wykorzystujemy arkusze kalkulacyjne, bądź pliki .xml do niemal natychmiastowego uzupełnienia nowej bazy, uzdatniając ją jednocześnie do pracy w nowym środowisku
  • Dostęp do historii i podpowiedzi 
    Każdy kto wykorzystywał podobną funkcjonalność w swojej pracy wie, ile czasu może zaoszczędzić możliwość wyboru z listy. Czas potrzebny na generowanie dokumentacji redukowany jest do zaledwie kilku kliknięć. Znowu przechowywana historia dostarcza możliwości uważniejszego obserwowania tendencji rynkowych, tworzenia zestawień i predykcji rotacji magazynowej. 
    enova365 to niemal nieograniczone możliwości operacji z surowymi danymi, a także ich późniejsze obrabianie. 
    Ponadto każdy dokument staje się kopią tego, co przebywa na serwerze rządowym dodatkowo zabezpieczając Państwo przed przypadkowymi utratami danych. 
  • Automatyzacja procesu  
    Zakup i sprzedaż to dopiero początek obiegu, wszystkie dane, także dokumenty w KSeF, należy procesować pod kątem magazynu. Rotacje wewnętrzne, zbieranie zestawów, ofertowanie. Poza zakupem towar należy przyjąć przed sprzedażą. KSeF pomaga w tej operacji przekształcając dane w metadane, jednak to wciąż tak zwane surowe dane wymagające konwersji. Większość programów ERP, w tym enova365 umożliwia ich mapowanie i skrócenie czynności do absolutnego minimum. Wystawienie odbywa się w programie enova365 i grupowo może zostać wysłane do KSeF. Zastosowane może też zostać automatyczne pobieranie i wysyłanie faktur o wskazanych porach.  
  • Dalsza operacja na danych handlowych 
    Poza czynnościami handlowymi każdą operację sprzedaży i zakupu należy wprowadzić do ksiąg. Często w tej sytuacji poza obiegiem faktur KSeF trzeba będzie przygotować jeszcze dokumenty dla księgowości. Z pomocą przychodzą dodatkowe aplikacje zewnętrzne, najczęściej bazujące na OCR z pomocą których będzie można pobrać i/lub odczytać dokumentację, po czym przekazać je do księgowości wewnętrznej, czy outsourcingowej. To jednak drastycznie wydłuża czas operacji i angażuje dodatkowe zasoby. Drugim rozwiązaniem będzie nadanie i zatwierdzenie obecności księgowych w firmie które będą mogły pobierać dokumenty w ustandaryzowanej formie. 
    Ogromną zaletą KSeF jest możliwość mapowania metadanych. Ilość aplikacji posiadających dostęp do danych wrażliwych ulega ograniczeniu do dwóch: ERP i aplikacji rządowej, natomiast samo przekazanie potrzebnych dokumentów do księgowości zajmuje dosłownie sekundy.
  • Wsparcie i szkolenia 
    Nowe technologie to zawsze potrzeba powiększenia kwalifikacji Państwa kadr i pojawiające się pytania. W przypadku oparcia KSeF o enova365 jesteśmy w stanie zagwarantować Państwu dostęp do pracowników GLC IT którzy będą dla Państwa wsparciem techniczno-merytorycznym, czy GLC Accounting którzy będą Państwu asystować przy dokumentacji.
  • Bezpieczeństwo 
    Zewnętrzne aplikacje typu enova365 umożliwiają większą kontrolę nad dokumentami otrzymywanymi i wysyłanymi. Poza obiegiem KSeF wdrożyć możemy też jeden z autorskich systemów kontroli dokumentów redukujących tak zwany czynnik ludzki. 

Zagrożenia KSeF 

Niestety w przypadku każdej nowej technologii pojawiają się też zagrożenia za nimi idące. Na początku tego artykułu wspomnieliśmy, że ważne będzie też wdrożenie działań zachowawczych zwiększających bezpieczeństwo użytkowania.  

Sam proces obiegu dokumentów w KSeF nie jest objęty żadnymi zabezpieczeniami. System nie będzie weryfikował nadawcy i odbiorcy. Błąd powstały przy generowaniu faktury sprawi jej przeniesienie do innego podatnika. To zatem otwiera drogę nie tylko przypadkowemu generowaniu dokumentów, ale też celowemu umieszczaniu błędnych faktur u odbiorców.   

Zauważyć jednak należy, że zmieni się także sama metodyka dostarczania dokumentów. Obecność faktury ustrukturyzowanej nie będzie opatrzona adnotacją dla przedsiębiorcy, zatem umieszczenie dokumentu w przeszłości może powodować jej przeoczenie. Znikną także proformy, duplikaty, a generowanie korekt będzie procesem bardziej złożonym.  

Kolejnym elementem wrażliwym jest sam token. Należy traktować go z najwyższą klasą zabezpieczeń, ponieważ stanowi on furtkę do Państwa dokumentacji. Token główny przekazany przypadkowo podmiotowi zewnętrznemu może powodować nawet utratę dostępu do platformy, czy narazić firmę na upublicznienie danych. Utworzony token jest też aktywny bezterminowo i nie przechowuje danych historycznych.  

W przypadku KSeF należy pamiętać  też o początkowym chaosie który niestety zapanuje w chwili obowiązkowego przejścia na to rozwiązanie, co znacząco utrudni dostęp informacyjny po stronie Ministerstwa Finansów, a także może powodować blokowanie się witryny rządowej.  

Praktycznie każdy z możliwych błędów możliwy jest do ograniczenia po stronie enova365. Zachęcamy do rozważenia przygotowania się do nadchodzącej zmiany przez wsparcie się na tym oprogramowaniu które nie tylko jest przygotowywane przez producenta, ale przechodzi także przez procesy adaptacyjne wdrażane przez GLC IT które jest autoryzowanym partnerem. 

Posłowie

Automatyzacja KSef przyniesie wszystkim przedsiębiorcom szereg zmian i może powodować początkową dezorientację spowodowaną obsługą nowego procesu. Chcąc zredukować impakt GLC GLC udostępnia w swoich social mediach szereg sugestii i materiałów będących opracowaniem prawników, księgowych i informatyków. 
Celem przygotowania się i  zabezpieczenia się przed wieloma możliwymi problemami zachęcamy do zaznajomienia się z tematyką KSeF jeszcze w początkowym okresie roku 2024.

Zachęcamy też do odsłuchania omówienia przypadku KSeF ze strony informatycznej przeprowadzonego przez Aleksandra Wojtasiewicza i Michała Jednakiego.  

  • Mechanizm KSeF w enova365, prelegent: Aleksander Wojtasiewicz: 
  • KSeF i rozwiązania IT na zagrożenia, prelegent: Michał Jednaki 

W przypadku pojawienia się dodatkowych pytań, czy potrzeby omówienia przypadku zachęcamy do podjęcia kontaktu z jednym z pracowników GLC IT, którzy chętnie udzielą odpowiedzi na wszystkie Państwa wątpliwości.  

Gabriel Serafiński
specjalista ds. systemów IT

Wyślij prośbę o kontakt

Osoba z naszego zespołu skontaktuje się z Tobą!

    Powiązane wpisy

    Wdrożenie KSeF w enova365, czyli jak enova365 dostosowuje się do potrzeb różnych branż?

    W artykule przedstawię wszechstronne oprogramowanie klasy ERP, enova365, które jest wykorzystywane do integracji i zarządzania różnorodnymi procesami biznesowymi. Opiszę, jak...

    Integracja KSeF z enova365: Praktyczny Przewodnik dla Firm

    Czym jest Krajowy System e-Faktur (KSeF) oraz jakie zmiany przynosi w kontekście wymiany dokumentów sprzedażowych i zakupowych? Jakie są korzyści...

    Największe wyzwania KSeF – czego jeszcze nie wiemy, a powinniśmy przed wdrożeniem

    Już za pół roku wszystkie firmy będące czynnymi podatnikami VAT zostaną objęte KSeF, czyli Krajowym Systemem e-Faktur. Nadal jednak wielu...