Obsługa kadrowo płacowa – po co i na czym polega?

Obsługa kadrowo-płacowa jest kluczowym elementem zarządzania każdą firmą bez względu na jej wielkość czy branżę. Obejmuje szeroki zakres działań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi i administracją wynagrodzeń, które są niezbędne do efektywnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

W artykule tym przyjrzymy się bliżej, na czym polega obsługa kadrowo-płacowa, jakie są jej główne zadania oraz dlaczego jest tak ważna dla sprawnego zarządzania personelem i utrzymania zgodności z przepisami prawa pracy.

Masz pytania?

Klaudia Derela, ekspertka GLC jest do Twojej dyspozycji.

Czym właściwie jest obsługa kadrowo-płacowa?

Obsługa kadrowo-płacowa stanowi fundament nowoczesnych przedsiębiorstw. Polega ona na dokładnym prowadzeniu akt osobowych i dokumentacji zatrudnienia, co umożliwia efektywne zarządzanie personelem. Obejmuje wszelkie zadania związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi i wynagrodzeniami w firmie. Staranność w prowadzeniu tych spraw jest kluczowa niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Specyfika działań kadrowo-płacowych różni się w zależności od charakteru firmy.

Firmy mogą realizować te zadania za pośrednictwem własnych działów kadrowo-płacowych, jednak często korzystają z usług zewnętrznych biur księgowych. Takie rozwiązanie bywa korzystniejsze zarówno pod względem kosztów, jak i efektywności, zapewniając profesjonalne i terminowe wykonanie wszystkich czynności kadrowo-płacowych.

Co obejmuje obsługa kadrowo-płacowa?

Zakres obsługi kadrowo-płacowej zależy od specyfiki firmy i jej indywidualnych potrzeb. Generalnie, obejmuje ona wszystkie obowiązki związane z funkcjonowaniem pracowników w przedsiębiorstwie. Do głównych zadań należą:

 • przygotowywanie, rozliczanie i archiwizowanie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych;
 • opracowywanie listy płac i prowadzenie dokumentacji wynagrodzeń;
 • prowadzenie akt personalnych;
 • rozliczanie urlopów, delegacji itp.;
 • obsługa rozliczeń z ZUS;
 • przygotowywanie rocznych sprawozdań o dochodach i odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy;
 • wystawianie świadectw pracy, zaświadczeń itp.;
 • nadzór nad sprawami związanymi z BHP i badaniami lekarskimi;
 • doradztwo w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi.

Zakres działań kadrowo-płacowych jest szeroki i kluczowy zarówno dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, jak i dla pracowników, którzy oczekują dokładności i przejrzystości w kwestiach wynagrodzeń, świadczeń socjalnych oraz ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych.

Obsługa kadrowo-płacowa – komu zlecić?

Obsługę kadrowo-płacową może prowadzić zatrudniony księgowy lub zewnętrzne biuro rachunkowe. Ważne jest, aby wybrać rzetelne i zaufane podmioty o nieposzlakowanej opinii. W dzisiejszych czasach wiele firm decyduje się na zdalną obsługę kadrowo-płacową, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Takie podejście umożliwia zarządzanie administracją personalną bez konieczności tworzenia wewnętrznej infrastruktury. Wystarczy podpisać umowę z firmą posiadającą odpowiednich specjalistów i narzędzia. Współpraca zdalna polega na elektronicznej obsłudze i digitalizacji dokumentów, co zapewnia bezpieczeństwo, wygodę oraz usprawnienie procesów kadrowo-płacowych.

Wyślij prośbę o kontakt

Osoba z naszego zespołu skontaktuje się z Tobą!

  Powiązane wpisy

  Łączenie spółek – 5 największych wyzwań

  Łączenie spółek może być skutecznym sposobem na zwiększenie efektywności przedsiębiorstwa i obniżenie kosztów operacyjnych. Jednak proces ten wiąże się z...

  Po co przeprowadzać due diligence?

  Due diligence, czyli "należyta staranność", to kompleksowe badanie przedsiębiorstwa przeprowadzane przed jego nabyciem lub inwestycją w nie. Choć termin ten...

  PIT kasowy – na czym będzie polegał?

  Przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z metody kasowej w podatku od towarów i usług, która polega na ujmowaniu podatku należnego w...