Klienci często zadają pytanie kto dokonuje zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Jest to niewątpliwie jedna z najczęstszych wątpliwości podczas sporządzania sprawozdania finansowego. Odpowiedź na to pytanie zawarte jest bezpośrednio w ustawie o rachunkowości (dalej: UoR) w art. 53 ust. 1, mówiący o tym, że roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego.
Czym jest organ zatwierdzający?
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 7. UoR, przez organ zatwierdzający rozumie się przez to organ, który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zatwierdzania sprawozdania finansowego jednostki.
Kto wchodzi w skład organu zatwierdzającego?
Skład organu zatwierdzającego różni się w zależności od formy prawnej prowadzonej działalności.
Organem zatwierdzającym jest:
- W jednoosobowej działalności gospodarczej – właściciel,
- W spółce z o. o. – zwyczajne zgromadzenie wspólników,
- W spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komandytowej – wspólnicy,
- W spółce komandytowo-akcyjnej – walne zgromadzenie,
- W spółce akcyjnej – zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy,
- W spółdzielni – walne zgromadzenie członków,
- W przedsiębiorstwie państwowym – rada pracownicza, a w przypadku jej braku organ założycielski,
Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe spółki przekształcanej?
W przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółką kapitałową, na przykład spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną, sprawozdanie finansowe zostaje zatwierdzone przez organ zatwierdzający nowej, przekształconej spółki, w tym przypadku spółki akcyjnej.
Inaczej wygląda sytuacja przy przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej
w spółkę kapitałową. W takim przypadku sprawozdanie finansowe zatwierdza właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej, a nie organ zatwierdzający spółki kapitałowej.
Termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego
Sprawozdanie finansowe według UoR powinno zostać sporządzone w terminie do 3 miesięcy od dnia bilansowego, a następnie w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego powinno nastąpić jego zatwierdzenie. Wynika to bezpośrednio z przytoczonego we wstępie art. 51 ust. 1.
Zmiany w terminach na sporządzenie, zatwierdzenie oraz przekazanie sprawozdań finansowych za 2021 rok
W 2022 roku weszło w życie rozporządzenie rozporządzenie Ministra Finansów z 7 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji (Dziennik Ustaw 2022 r. poz. 561).
Rozporządzenie to dotyczy wydłużenia terminów na sporządzenie, zatwierdzenie oraz przekazanie sprawozdań finansowych następujących podmiotów:
- jednostek sektora prywatnego (z wyłączeniem jednostek nadzorowanych przez KNF – działających na rynku finansowym) oraz organizacji pozarządowych – o 3 miesiące,
- jednostek sektora finansów publicznych – o 1 miesiąc,
- podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe (w zakresie przekazania sprawozdania finansowego Szefowi KAS) – o 3 miesiące.
Masz pytania dotyczące rachunkowości lub prawa podatkowego?
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Wypełnij formularz kontaktowy
i skontaktuj się z nami