Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe

Klienci często zadają pytanie kto dokonuje zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Jest to niewątpliwie jedna z najczęstszych wątpliwości podczas sporządzania sprawozdania finansowego. Odpowiedź na to pytanie zawarte jest bezpośrednio w ustawie o rachunkowości (dalej: UoR)  w art. 53 ust. 1, mówiący o tym, że roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego.

Czym jest organ zatwierdzający?

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 7. UoR, przez organ zatwierdzający rozumie się przez to organ, który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zatwierdzania sprawozdania finansowego jednostki.

Kto wchodzi w skład organu zatwierdzającego?

Skład organu zatwierdzającego różni się w zależności od formy prawnej prowadzonej działalności.

Organem zatwierdzającym jest:

  • W jednoosobowej działalności gospodarczej – właściciel,
  • W spółce z o. o. – zwyczajne zgromadzenie wspólników,
  • W spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komandytowej – wspólnicy,
  • W spółce komandytowo-akcyjnej – walne zgromadzenie,
  • W spółce akcyjnej – zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy,
  • W spółdzielni – walne zgromadzenie członków,
  • W przedsiębiorstwie państwowym – rada pracownicza, a w przypadku jej braku organ założycielski,

Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe spółki przekształcanej?

W przypadku przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółką kapitałową, na przykład spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną, sprawozdanie finansowe zostaje zatwierdzone przez organ zatwierdzający nowej, przekształconej spółki, w tym przypadku spółki akcyjnej.

Inaczej wygląda sytuacja przy przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej
w spółkę kapitałową. W takim przypadku sprawozdanie finansowe zatwierdza właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej, a nie organ zatwierdzający spółki kapitałowej.

Termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego

Sprawozdanie finansowe według UoR powinno zostać sporządzone w terminie do 3 miesięcy od dnia bilansowego, a następnie w terminie 6 miesięcy od dnia bilansowego powinno nastąpić jego zatwierdzenie. Wynika to bezpośrednio z przytoczonego we wstępie art. 51 ust. 1.

Zmiany w terminach na sporządzenie, zatwierdzenie oraz przekazanie sprawozdań finansowych za 2021 rok

W 2022 roku weszło w życie rozporządzenie rozporządzenie Ministra Finansów z 7 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji (Dziennik Ustaw 2022 r. poz. 561).

Rozporządzenie to dotyczy wydłużenia terminów na sporządzenie, zatwierdzenie oraz przekazanie sprawozdań finansowych następujących podmiotów:

  • jednostek sektora prywatnego (z wyłączeniem jednostek nadzorowanych przez KNF – działających na rynku finansowym) oraz organizacji pozarządowych – o 3 miesiące,
  • jednostek sektora finansów publicznych – o 1 miesiąc,
  • podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe (w zakresie przekazania sprawozdania finansowego Szefowi KAS) – o 3 miesiące.

Masz pytania dotyczące rachunkowości lub prawa podatkowego?
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Wypełnij formularz kontaktowy

i skontaktuj się z nami

    Jaka usługa Cię interesuje?
    Jak możemy się z tobą skontaktować?

    Powiązane wpisy

    Ewidencja księgowa prac badawczo – rozwojowych oraz dotacji

    Od 1 lipca 2024 roku w Polsce zaczęły obowiązywać regulacje unijnej dyrektywy DAC7, nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek przekazywania...

    Zwrot VAT sposobem na efektywne poprawienie płynności finansowej

    Prowadząc przedsiębiorstwo, warto poznać nie tylko obowiązki podatnika wobec urzędu skarbowego, ale znać obowiązujące prawa. Będąc czynnym podatnikiem VAT każdy...

    Dyrektywa DAC7 jako nowe narzędzie kontroli transakcji w sektorze gospodarki cyfrowej

    Od 1 lipca 2024 roku w Polsce zaczęły obowiązywać regulacje unijnej dyrektywy DAC7, nakładające na operatorów platform cyfrowych obowiązek przekazywania...