Jak Nowy Ład, zwany również Polskim Ładem wpłynie na przedsiębiorców?

Jak Nowy Ład,  zwany również Polskim Ładem wpłynie na przedsiębiorców? Jak zmieni się rzeczywistość podatkowa dla osób prowadzących własne działalności gospodarcze? Co zapowiadane zmiany oznaczać będą w praktyce? Zapraszamy do odsłuchu oraz poczytania podcastu #tozależy.

Dzień dobry, nazywam się Marek Mikuła. Jestem adwokatem i doradcą podatkowym. Dzisiaj będę rozmawiał z moim szanownym gościem, mecenasem i radcą prawnym Jakubem Sikorskim. Mamy dzisiaj na tapecie bardzo przewrotny i aktualny temat. Jest to zapowiedziana rewolucja w podatkach. Pierwsze pytanie, które się nasuwa, w kontekście planowanych zmian podatkowych to, czy te zmiany będą korzystne dla podatników.
Oczywiście, to zależy.
Jakub, powiedz mi proszę, czy w zasadzie my coś wiemy na temat terminu wprowadzenia tych zmian, tych rewolucji w podatkach. Czy zapowiedziany nowy ład, czy polski ład, będzie obowiązywał od tego roku, czy następnego. Czy po prostu coś wiadomo na ten temat?
Póki co wiemy tyle, ile ogłoszono na konferencji. Plus materiały i prezentacje opublikowane na rządowych stronach. Planuje się wprowadzenie tych przepisów z dniem 1 stycznia 2022r. Jednak nie ma jeszcze żadnego projektu ustawy. Nie weszło to na drogę oficjalną.
Dopytam o ten czas i okres, bo słyszałem, że mogą się pojawić jakieś zmiany w czerwcu, dotyczące kwoty wolnej. Czy ty też spotkałeś się z taką informacją? Czy to za wcześnie, żeby mówić, że w tym miesiącu będziemy mieć konkretne informacje, np. w zakresie kwoty wolnej od podatku.
Moim zdaniem, póki co jest jeszcze za wcześnie, żeby udzielać wiążącej informacji. My, jako prawnicy musimy bazować na aktach prawnych, albo na ich projektach.
Bazując na zapowiedziach medialnych i na tym, co udało nam się ustalić, twoim zdaniem, ten nowy ład, czego przede wszystkim może dotyczyć? Dla kogo on może mieć znaczenie? Jaka grupa podatników może wchodzić w grę?
Właśnie, to zależy. Nowy polski ład może być korzystny dla osób, które zarabiają względnie niskie kwoty. Ta konferencja zaczęła się obiecująco. Na początku ogłoszono, że kwota wolna od podatku zostanie zwiększona z 8000 zł do 30 000 zł, co oznacza, że osoby zarabiające kwoty w okolicach minimalnej krajowej nie zapłacą tego podatku w ogóle.
Czyli zaoszczędzą plus minus 200 zł miesięcznie.
Myślę, że coś koło tego. Przy tych zarobkach może to być dosyć znacząca różnica. Ponad to, takim dosyć ciekawym i nie ukrywam, długo wyczekiwanym pomysłem jest zwiększenie drugiego progu podatkowego z 85 000 zł na 120 000 zł w skali roku.
Od którego państwo już nam zabiera 32% podatku.
Nie nazwałbym tego zwiększeniem, a raczej waloryzacją. Ten próg 85 000 zł został wprowadzony w 2009r. Więc biorąc pod uwagę inflację i realia gospodarcze, to jest dostosowanie tej kwoty do współczesnych czasów, a nie realne jej zwiększenie, jeśli chodzi o siłę nabywczą pieniądza.
Słyszałem, że ta zmiana może wpłynąć na portfele 20 mln Polaków. Czy ma to dotyczyć osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę, czy szykuje się jakaś rewolucja dla innych grup zawodowych lub społecznych.
Raczej będzie to dotyczyć osób zatrudnionych na umowę o pracę, zarabiających kwoty do około średniej krajowej. Na pewno obejmie to większość emerytów, jak również osoby prowadzące działalność gospodarczą, których dochód miesięczny nie przekracza kwoty około 7000 zł. Jestem zaciekawiony tym, na jakiej granicy został ustawiony ten limit, ponieważ, jak doskonale sobie zdajesz sprawę z tego, jak rządzący  oscylują wokół tej kwoty 10 000 zł miesięcznie, czyli 120 000 zł rocznie, powstaje pytanie, czy rzeczywiście w Polsce, ta kwota 10 000 zł to jest taki próg zamożności, od którego należy podatników już karać. To jest moim zdaniem zastanawiające. Ale jest to oczywiście kwestia typowo filozoficzna.
Czy szykuje się jakaś rewolucja dla osób prowadzących działalność gospodarczą? Przesłuchaj nasz podcast, aby dowiedzieć się więcej.