Porozmawiajmy o interpretacji podatkowej – Podcast Czynimy Biznes Łatwiejszym

Prawo podatkowe z roku na rok staje się coraz bardziej skomplikowane. Na szczęście istnieje instrument ochrony interesów podatnika – interpretacja podatkowa.  Kto pyta, nie błądzi – oczywiście. O tym czym jest i jak działa proces interpretacji podatkowej w #porozmawiajmyo rozmawiają doradca podatkowy Maciej Szymik oraz adwokat i doradca podatkowy Marek Mikuła #teamglc.

Posłuchaj podcastu w Spotify lub obejrzyj na YouTube.

Czego dowiesz się z podcastu: porozmawiajmy o interpretacji podatkowej?

Maciej Szymik: Dzień dobry, nazywam się Maciej Szymik. Jestem dyrektorem generalnym GLC. W dniu dzisiejszym z adwokatem i doradcą podatkowym Markiem Mikułą porozmawiam na temat interpretacji podatkowych. Marku, czym jest interpretacja podatkowa i jakiego rodzaju interpretacje podatkowe funkcjonują w polskim systemie prawnym?

Marek Mikuła: Odpowiem Maćku dość przewrotnie. W ten sposób, w jakich instytucja interpretacji podatkowej nie jest opisana w ustawie ordynacja podatkowa. Przede wszystkim interpretacja podatkowa to jest instrument ochrony interesów podatnika. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że w polskim systemie prawnym funkcjonują dwa rodzaje interpretacji, które mogą być wydawane. Jest to interpretacja ogólna i interpretacja indywidualna. To, o czym chciałbym dzisiaj najbardziej powiedzieć i najbardziej przybliżyć tę tematykę, to jest tematyka interpretacji indywidualnej. Ona najczęściej dotyczy podatników i podatnicy są nimi najczęściej zainteresowani. Jeżeli chodzi o samą interpretację indywidualną, jest ona wydawana w indywidualnej sprawie podatnika. Podatnik ma prawo zapytać Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o to, czy w określonym stanie faktycznym, czy też zdarzeniu przyszłym, skutki podatkowe, które prezentuje będą ocenione przez organ podatkowy w sposób prawidłowy, bądź nieprawidłowy. Najważniejsze, to co jest dla nas istotne, to co powiedziałem na samym początku, czyli ten instrument ochrony interesów podatnika wiąże się z tym, że w momencie, kiedy interpretację otrzymamy, ona nas po prostu chroni, ale o tym powiem później.

M.S.: Czyli generalnie, jak mam wątpliwości co do np. stawki VAT-owskiej, którą stosuję w zakresie usług, które świadczę, to mogę zapytać polski organ podatkowy o to, czy prawidłowo stosuję tę stawkę. Organ w określonych okolicznościach odpowiada na moje pytanie. Jeśli odpowie, że stosuję prawidłowo, to mogę z powodzeniem tę stawkę stosować, będąc spokojnym o to, że za rok nie okaże się, że popełniłem jakiś błąd.

M.M.: Tak, tę kwestię też bym sprecyzował. Posługując się tym przykładem VAT-u, podatnicy najczęściej pytają, czy dostawa nieruchomości jest opodatkowana według stawki podstawowej, czy też jest zwolniona. W danym, określonym stanie faktycznym, np. przy planowanej transakcji. W tym przypadku, w drodze interpretacji indywidualnej organ udzieli nam odpowiedzi, czy w tym stanie faktycznym będzie to dostawa korzystająca ze zwolnienia z art. 43, czy też będzie to opodatkowane VAT-em. Jeżeli będziemy pytać o samą stawkę VAT-u, na przykład na określone towary i usługi, to trzeba też pamiętać, że mamy instytucje dodatkową, czyli wystąpienie z wnioskiem o wiążącą informację stawkową, która też w tym przypadku będzie nas chroniła czy też usługę. Jak to w tej chwili wygląda w zakresie ilości tych zapytań kierowanych do organu, jak to się zmienia w czasie, jak to kiedyś wyglądało, bo jak wiemy, ilości zapytań będzie składanych wniosków tej interpretacji, będzie uzależniona tak, jak bardzo skomplikowane jest nasze prawo, tak naprawdę, i to, czy organy podatkowe będą chciały chętnie, czy niechętnie odpowiadać na tego typu wnioski. Analizując dane liczbowe, które mamy udostępniane w sprawozdaniach przez Krajową Informację Skarbową, to wbrew pozorom ilość zapytań dotyczących interpretacji przepisów prawa podatkowego, ona spadła w porównaniu do lat poprzednich. Obecnie w roku 2020 mieliśmy złożonych około 25 tys. zapytań o interpretacje podatkowe. Oznacza to, że podatnicy na pierwszy rzut oka pytają mniej, ale wczytując się dokładnie w sprawozdanie Krajowej Informacji Skarbowej wynika z tego, że te pytania są coraz bardziej szczegółowe, bo wbrew pozorom prawo podatkowe nie jest coraz prostsze. Ono z roku na rok jest coraz bardziej obszerne i jest coraz więcej trudnych instytucji i o ile podatnicy w latach poprzednich pytali o instytucje, które były np. wprowadzane w latach poprzednich i te  interpretacje się już utrwaliły i podatnicy wiedzą, jak się mają zachowywać, o tyle teraz te interpretacje dotyczą nowszych instytucji, które są prowadzone przez przepisy polskiego prawa. Jest ich teoretycznie mniej, ale praktycznie z tych 25 tys. około 12 tys. zapytań dotyczy np. podatków od towarów i usług.

M.S.: Jak to w ogóle w praktyce wygląda?

M.M.: Generalnie, na pierwszy rzut oka procedura wydawania interpretacji podatkowych nie jest prosta. Wbrew pozorom nie mamy do czynienia tylko z przygotowaniem formularza odpowiedniego z zapytaniem, opłaceniem go i złożeniem fizycznie tej interpretacji, ale ustawodawca wymaga od podatnika podania określonej ilości informacji, które pozwolą dopiero na wydanie interpretacji indywidualnej. Czyli po pierwsze musimy nasze stanowisko, czy stan faktyczny, czy zdarzenie przyszłe, które planujemy, który wystąpił u podatnika musimy bardzo szczegółowo opisać…

Przesłuchaj cały podcast, aby dowiedzieć się więcej.

Masz pytania dotyczące rachunkowości lub prawa podatkowego?
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Wypełnij formularz kontaktowy

i skontaktuj się z nami

    Jaka usługa Cię interesuje?
    Jak możemy się z tobą skontaktować?

    Powiązane wpisy

    Podcast: Najkorzystniejsza forma działalności w Polskim Ładzie.

    Rok podatkowy 2022 zaczyna rozkręcać się na dobre, a wraz z nim rusza drugi sezon naszych spotkań. Rozmawiamy o tym,...

    Czy spółka komandytowo-akcyjna jest atrakcyjna w Polskim Ładzie? 

    Ostatnio w internecie pojawiły się głosy, że spółka komandytowo akcyjna jest idealnym rozwiązaniem na uniknięcie problemów z polskim ładem. Niestety,...

    Jakie zmiany w PIT w 2022 roku? Sprawdź co zmienił Polski Ład

    Zmiany w PIT i ryczałtach w 2022 roku to wiele znaków zapytania dla podatników. Ile wynosi kwota wolna? Do jakiej...