Rozwiązanie spółki z o.o., czyli jej likwidacja, możliwe jest w kilku przypadkach. Poniżej przedstawiamy podstawy likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wyjaśniamy również rolę likwidatorów oraz przedstawiamy, jak krok po kroku przebiega proces.
Aby możliwa była likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, muszą zaistnieć określone podstawy prawne. Podstawy te określa się potocznie mianem przyczyn rozwiązania spółki z o.o. Możliwe przyczyny to:
Likwidacja spółki może być przymusowa lub dobrowolna. Do przymusowego rozwiązania spółki z o.o. dochodzi wskutek zaistnienia przesłanek prawnych lub upadłości. Spółka przestaje wtedy istnieć po zakończeniu przeprowadzania postępowania upadłościowego. Natomiast dobrowolne rozwiązanie wymaga podjęcia uchwały zarządu i przeprowadzenia procesu likwidacji. Dopiero po zakończeniu tego procesu, a nie po samym jedynie zaistnieniu podstaw do rozwiązania spółki, firma przestaje istnieć.
Istotne role w procesie likwidacji spółki z o.o. odgrywają likwidatorzy. Domyślnie prawo narzuca tę funkcję aktualnym członkom zarządu. Tym samym zaistnienie funkcji likwidatora nie wymaga żadnych działań. Można jednak podjąć uchwałę oficjalnie powołując na stanowiska likwidatorów członków zarządu, ale też dowolne osoby trzecie. Likwidatorzy zajmują się realizacją procesu rozwiązywania firmy krok po kroku.
Poniżej przedstawiamy skrócony przebieg procesu likwidacji spółki z o.o. w wariancie jej dobrowolnego rozwiązania.
Pamiętaj, że likwidacja spółki z o.o. to skomplikowany proces prawny, który wymaga profesjonalnego doradztwa. Zawsze warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika lub doradcy podatkowego, aby mieć pewność, że proces likwidacji przebiegnie prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami.