Finansowanie zewnętrzne – co się składa na ocenę kredytową firmy?

Ocena wniosku kredytowego, wniosku leasingowego czy wniosku faktoringowego zależy w głównej mierze od rodzaju finansowania i jego okresu.

Badając firmę pod kątem możliwości przyznania jej lub przedłużenia finansowania, analitycy tzw. centrów analiz i oceny ryzyka kredytowego, bazują głównie na historycznych sprawozdaniach i informacjach uzupełniających.

Zwracają uwagę najczęściej na następujące elementy:

  • Historyczne wyniki finansowe firmy – analizowane są 2-3 lata wstecz pod kątem trendów przychodów ze sprzedaży, rentowności działania zwłaszcza na poziomie sprzedaży, struktury kapitałów oraz sprawności działania (głównie obszarów wpływających na płynność finansową, jak cykl i struktura wiekowa należności, zobowiązań i zapasów).
  • Informacje o branży, w jakiej działa firma oraz informacje o bezpośredniej konkurencji i jej sytuacji finansowej.
  • Informacje o sile rynkowej i finansowej odbiorców oraz dostawców, zwłaszcza tych z którymi podpisane są umowy długoterminowe, od których otrzymano referencje lub z którymi współpracuje się od dłuższego okresu. Warto zaznaczyć, że analitycy oceniają również ryzyko związane z utratą kluczowych kontrahentów, więc znaczenie ma także dywersyfikacja portfela dostawców i odbiorców.
  • Historia kredytowa – nie tylko w instytucji, która ocenia, ale we wszystkich, z jakimi firma współpracuje. Znaczenie ma również sam okres prowadzenia działalności.
  • Doświadczenie i opinie rynkowe o osobach zarządzających oraz właścicielach.
  • Podział ryzyka kredytowego wyrażony głównie w zabezpieczeniu zobowiązań kredytowych.
  • Korzystanie z innych usług instytucji finansującej jak np. rachunek bankowy, ubezpieczenia.
  • Rzetelność prognoz finansowych na okres co najmniej otwartego okresu obrachunkowego i roku następnego, a w przypadku kredytu inwestycyjnego na cały okres finansowania.
  • Ocena rachunku przepływów pieniężnych oraz zmian w kapitale własnym, tworzonych bardzo często na podstawie dostarczonych przez firmę rachunku i bilansu.
  • Przejrzystość w prowadzeniu ksiąg i sprawozdawczości, a także zakres informacji wynikającej z rachunkowości zarządczej, którą analitycy mogą ocenić przez pryzmat udzielonych odpowiedzi na pytania uzupełniające.
  • Zmiany w zatrudnieniu, zarówno w ujęciu liczby pracowników jak i struktury zatrudnienia na poszczególnych stanowiskach.

Na podstawie analizy wymienionych elementów, wyrażonej szeregiem różnych wskaźników i współczynników finansowych, określane są rating finansowy oraz rating jakościowy. Ich połączenie z uwzględnieniem korekt tworzy rating klienta decydujący o przyznaniu lub przedłużeniu finansowania.

Nie bez znaczenia jest również jakość przygotowanego wniosku związanego z pozyskaniem finansowania zewnętrznego, który można potraktować jako uproszczony biznesplan, zwłaszcza gdy przedstawia się prognozy oraz opis przyszłości.

Tekst: Mariusz Jarosz

Masz pytania dotyczące rachunkowości lub prawa podatkowego?
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Wypełnij formularz kontaktowy

i skontaktuj się z nami

    Jaka usługa Cię interesuje?
    Jak możemy się z tobą skontaktować?

    Powiązane wpisy

    GLC partnerem XV Ogólnopolskich Dni Rachunkowości

    Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Rachunkowości Koło Naukowe Rachunkowości „Rachmistrz” jako partner i sponsor nagród! Było...

    Dzień czekolady 2024!

    W dniu 12 kwietnia, uroczyście świętowaliśmy Dzień Czekolady! To był dzień pełen słodyczy, radości i oczywiście, pysznej czekolady. Kochamy czekoladę,...

    Pionierskie Zarządzanie Schematami Podatkowymi MDR w Branży FMCG

    W ramach naszej misji promowania odpowiedzialnego zarządzania podatkowego, GLC Advisory osiągnęło znaczący sukces, współpracując z czołową grupą kapitałową w branży...