Klient z zagranicy i KSeF

Kogo dotyczy obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych?

Stosowanie Krajowego Systemu e-Faktur dotyczy podatników mających stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz podatników posiadających stałe miejsce wykonywania działalności na terytorium Polski. Oznacza to, że faktury w formie ustrukturyzowanej będą wystawiane nie tylko przez polskie firmy, ale także przez podmioty zagraniczne prowadzące działalność na terenie Polski.

Masz pytania?

Piotr Błaszczyk, ekspert GLC jest do Twojej dyspozycji.

Faktury wystawiane na rzecz kontrahentów zagranicznych

Już od 1 lipca 2024 roku, faktury sprzedażowe na rzecz kontrahentów zagranicznych, będą wystawiane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. Z uwagi na brak występowania KSeF po stronie zagranicznego nabywcy, wystawca faktury jest zobowiązany do dostarczenia wizualizacji faktury ustrukturyzowanej do bezpośredniego nabywcy, w sposób z nim uzgodniony. W praktyce oznaczać to będzie wykorzystywanie systemów do wystawiania sprzedaży do równoczesnego wysyłania wizualizacji faktury ustrukturyzowanej na wskazany adres mailowy nabywcy. Taka forma automatyzacji pozwoli przyspieszyć proces fakturowania i zminimalizować ryzyko wystąpienia potencjalnych błędów. Jeżeli faktura nie będzie mogła zostać przesłana drogą elektroniczną, wystawca faktury ma obowiązek przesłać ją bezpośrednio kupującemu w formie papierowej.

Faktury wystawiane przez kontrahentów zagranicznych

Do wystawiania faktur w KSeF zobligowane są zagraniczne przedsiębiorstwa posiadające stałe miejsce wykonywania działalności na terytorium Polski. W celu uzyskania dostępu do systemu, będą musieli przejść przez podobne procedury jak firmy krajowe. Oznacza to konieczność utworzenia konta na platformie KSeF, uwierzytelnienia oraz uzyskania indywidualnego numeru umożliwiającego wystawianie, odbieranie i przeglądanie faktur elektronicznych.

W przypadku podmiotów zagranicznych, których obowiązek wystawiania faktur za pośrednictwem KSeF obowiązywać nie będzie, sposób przepływu faktur pozostaje bez zmian. W tym przypadku wystawione faktury nie będą uczestniczyć w wymianie danych z serwerami KSeF.

Photo by CHUTTERSNAP on Unsplash

Wyślij prośbę o kontakt

Osoba z naszego zespołu skontaktuje się z Tobą!

  Powiązane wpisy

  Największe wyzwania KSeF – czego jeszcze nie wiemy, a powinniśmy przed wdrożeniem

  Już za pół roku wszystkie firmy będące czynnymi podatnikami VAT zostaną objęte KSeF, czyli Krajowym Systemem e-Faktur. Nadal jednak wielu...

  Uprawnienia KSeF – rodzaje, modele i zasady

  Najnowsze rozwiązania w obszarze finansów i rachunkowości stawiają na innowacje, a Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest tego doskonałym przykładem.

  Kod QR na fakturze KSeF

  Wprowadzenie obowiązku oznaczenia wizualizacji faktur ustrukturyzowanej kodem weryfikacyjnym jest jednym z elementów Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Celem tego wymogu jest...