Stosowanie Krajowego Systemu e-Faktur dotyczy podatników mających stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz podatników posiadających stałe miejsce wykonywania działalności na terytorium Polski. Oznacza to, że faktury w formie ustrukturyzowanej będą wystawiane nie tylko przez polskie firmy, ale także przez podmioty zagraniczne prowadzące działalność na terenie Polski.
Już od 1 lipca 2024 roku, faktury sprzedażowe na rzecz kontrahentów zagranicznych, będą wystawiane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. Z uwagi na brak występowania KSeF po stronie zagranicznego nabywcy, wystawca faktury jest zobowiązany do dostarczenia wizualizacji faktury ustrukturyzowanej do bezpośredniego nabywcy, w sposób z nim uzgodniony. W praktyce oznaczać to będzie wykorzystywanie systemów do wystawiania sprzedaży do równoczesnego wysyłania wizualizacji faktury ustrukturyzowanej na wskazany adres mailowy nabywcy. Taka forma automatyzacji pozwoli przyspieszyć proces fakturowania i zminimalizować ryzyko wystąpienia potencjalnych błędów. Jeżeli faktura nie będzie mogła zostać przesłana drogą elektroniczną, wystawca faktury ma obowiązek przesłać ją bezpośrednio kupującemu w formie papierowej.
Do wystawiania faktur w KSeF zobligowane są zagraniczne przedsiębiorstwa posiadające stałe miejsce wykonywania działalności na terytorium Polski. W celu uzyskania dostępu do systemu, będą musieli przejść przez podobne procedury jak firmy krajowe. Oznacza to konieczność utworzenia konta na platformie KSeF, uwierzytelnienia oraz uzyskania indywidualnego numeru umożliwiającego wystawianie, odbieranie i przeglądanie faktur elektronicznych.
W przypadku podmiotów zagranicznych, których obowiązek wystawiania faktur za pośrednictwem KSeF obowiązywać nie będzie, sposób przepływu faktur pozostaje bez zmian. W tym przypadku wystawione faktury nie będą uczestniczyć w wymianie danych z serwerami KSeF.
Photo by CHUTTERSNAP on Unsplash