Kod QR na fakturze KSeF

Wprowadzenie obowiązku oznaczenia wizualizacji faktur ustrukturyzowanej kodem weryfikacyjnym jest jednym z elementów Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Celem tego wymogu jest zapewnienie możliwości sprawdzenia poprawności danych na fakturze oraz potwierdzenie integralności ich danych z systemem KSeF. Konkretna forma kodu weryfikacyjnego oraz wymagania dotyczące elementów kodu graficznego zostaną określone w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów.

Wprowadzenie obowiązku oznaczenia kodem QR faktur ustrukturyzowanych ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i poprawności procesu fakturowania elektronicznego. Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur oraz obowiązku oznaczenia faktur kodem weryfikacyjnym to kroki mające na celu pełną cyfryzację procesu fakturowania oraz usprawnienie pracy podatników i organów kontrolnych.

Masz pytania?

Piotr Błaszczyk, ekspert GLC jest do Twojej dyspozycji.

Kiedy kod QR będzie mieć zastosowanie?

Obowiązek oznaczania kodem weryfikującym, będzie mieć zastosowanie w przypadku użycia jej poza środowiskiem KSeF oraz w przypadku udostępnienia faktury ustrukturyzowanej w sposób inny niż przy użyciu KSeF, tj. gdy:

 1. miejscem świadczenia jest terytorium państwa członkowskiego inne niż Polska,
 2. nabywcą jest podmiot nieposiadający siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, lub
 3. nabywcą jest podmiot nieposiadający siedziby działalności gospodarczej w Polsce, który posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności nie uczestniczy w nabyciu towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę.

Kod weryfikacyjny a uwierzytelnianie w KSeF

Po otrzymaniu kodu QR oraz dodatkowych danych uwierzytelniających, nabywca będzie w stanie zweryfikować, czy dokument sprzedaży został wystawiony za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur. Nabywca będzie mógł zweryfikować poprawność zawartych na fakturze informacji, takich jak data wystawienia, numer faktury, dane sprzedawcy i nabywcy, wartości faktury oraz stawki podatku. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że otrzymana faktura jest rzeczywiście zgodna z tym, co zostało przekazane przez sprzedawcę do Krajowego Systemu e-Faktur. Dzięki temu nabywca może mieć pewność, że faktura jest legalna i zgodna z przepisami prawa podatkowego.

Photo by Markus Winkler on Unsplash

Wyślij prośbę o kontakt

Osoba z naszego zespołu skontaktuje się z Tobą!

  Powiązane wpisy

  Największe wyzwania KSeF – czego jeszcze nie wiemy, a powinniśmy przed wdrożeniem

  Już za pół roku wszystkie firmy będące czynnymi podatnikami VAT zostaną objęte KSeF, czyli Krajowym Systemem e-Faktur. Nadal jednak wielu...

  Uprawnienia KSeF – rodzaje, modele i zasady

  Najnowsze rozwiązania w obszarze finansów i rachunkowości stawiają na innowacje, a Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest tego doskonałym przykładem.

  Klient z zagranicy i KSeF

  Stosowanie Krajowego Systemu e-Faktur dotyczy podatników mających stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz podatników posiadających stałe miejsce wykonywania...