Dochód z przekształcenia w ramach CIT estońskiego – czy zawsze podlega opodatkowaniu?

Kontekst

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę z o.o. wiąże się z licznymi wyzwaniami prawnymi i podatkowymi, w tym możliwością powstania dochodu z przekształcenia, podlegającego opodatkowaniu CIT w wysokości 19%. GLC Advisory wsparło klienta w analizie i optymalizacji podatkowej takiego procesu.

Stan faktyczny

Spółka jawna, tworzona przez dwóch wspólników, była transparentna podatkowo (PIT). W wyniku przekształcenia, spółka z o.o. została wpisana do KRS 1 czerwca 2024 r. i prowadziła księgi zgodnie z ustawą o rachunkowości. Kluczowe działania:

  1. 31 maja 2024 r. – zamknięcie ksiąg rachunkowych przed wpisem do KRS.
  2. 1 czerwca 2024 r. – otwarcie ksiąg dla nowej spółki z o.o., podlegającej CIT na zasadach ogó
  3. 1 lipca 2024 r. – wybór CIT estońskiego i ponowne zamknięcie ksiąg rachunkowych.

Kluczowy problem

Czy w tej sytuacji powstaje dochód z przekształcenia, o którym mowa w art. 7aa ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT, który skutkowałby koniecznością zapłaty podatku?

Działania kancelarii i znalezione rozwiązanie

Prawnicy i doradcy podatkowi GLC Advisory przeprowadzili kompleksową analizę prawną i podatkową sytuacji klienta, aby wykluczyć konieczność zapłaty podatku od dochodu z przekształcenia. Zaproponowane rozwiązanie polegało na:

  • Odpowiednim zaplanowaniu momentu wyboru CIT estońskiego – zamiast od dnia przekształcenia (1 czerwca 2024 r.), wybór tej formy opodatkowania nastąpił dopiero od 1 lipca 2024 r.
  • Podziale roku podatkowego – wskazano, że pierwszy rok podatkowy spółki z o.o. trwał od 1 czerwca do 30 czerwca 2024 r. i podlegał CIT na zasadach ogólnych, a dopiero od 1 lipca 2024 r. obowiązywał CIT estoński.
  • Formalnym zabezpieczeniu stanowiska klienta – kancelaria przygotowała i złożyła wniosek o interpretację indywidualną do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Argumentacja i sukces

Prawnicy GLC Advisory wykazali, że ponieważ CIT estoński został wybrany dopiero od 1 lipca 2024 r., pierwszy rok podatkowy spółki (od 1 czerwca do 30 czerwca 2024 r.) podlegał CIT na zasadach ogólnych. Tym samym, nie spełniono przesłanki, aby dochód z przekształcenia podlegał opodatkowaniu. Wniosek o interpretację indywidualną złożony do Dyrektora KIS potwierdził prawidłowość tej analizy – klient nie musiał płacić podatku od dochodu z przekształcenia.

Wniosek

Odpowiednie zaplanowanie procesu przekształcenia pozwala uniknąć dodatkowego opodatkowania, a wybór CIT estońskiego może nastąpić w sposób minimalizujący ryzyko podatkowe.

Masz pytania dotyczące rachunkowości lub prawa podatkowego?
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Wypełnij formularz kontaktowy

i skontaktuj się z nami

    Jaka usługa Cię interesuje?
    Jak możemy się z tobą skontaktować?
    Please prove you are human by selecting the cup.

    Powiązane wpisy

    Odsetki hipotetyczne w CIT

    Podatek dochodowy z wielu powodów jest zmorą dla przedsiębiorców. Po pierwsze jest to swego rodzaju kara za wypracowanie zysku. Przepisy...

    Ulga na złe długi na gruncie podatku dochodowego i podatku vat

    Ulga na złe długi stanowi mechanizm podatkowy, umożliwiający korektę należnego podatku dochodowego (PIT, CIT) oraz podatku VAT w sytuacji, w...

    Termin na założenie adresu do doręczeń elektronicznych (e-doręczenia)

    Zgodnie z art. 9 ust 1 pkt 8 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych do posiadania...