Podmioty prowadzące działalność gospodarczą organizują konkursy mające na celu wzrost ich konkurencyjności, spełnienie założonych celów marketingowych. Jednakże w obowiązującym obecnie w Polsce systemie prawnym i podatkowym ograniczenie się przez organizatora wyłącznie do zamieszczenia ogłoszenia o konkursie, w którym zostaną wskazane jego zasady oraz pula nagród do zdobycia za zajęcie poszczególnego miejsca nie będzie działaniem, które pozwoli w pełni bezpiecznie przeprowadzić takie przedsięwzięcie. Organizator musi ustanowić zasady uczestnictwa w konkursie, ewentualny sposób kwalifikacji uczestników, rozważyć kwestie odpowiedzialności cywilnoprawnej oraz podatkowej.
Jeżeli chodzi o redukcję ryzyka płynącego z ww. czynników najlepszym sposobem będzie skonstruowanie odpowiedniego regulaminu zabezpieczającego interes prawny organizatora konkursu oraz uczestników.
Niezależnie od regulaminu konkursu w związku z jego przygotowaniem, przeprowadzeniem i przekazaniem laureatom nagród na organizatorze będą ciążyły obowiązki podatkowe wynikające z przepisów prawa podatkowego. Zarówno na gruncie podatków dochodowych, jak i podatku od towarów i usług (VAT).
W zależności od tego, czy laureatem konkursu została osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna, czy też osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej rozliczenie otrzymanej nagrody na gruncie podatku dochodowego w związku z udziałem w konkursie będzie wyglądało trochę inaczej:
Odmiennie sytuacja kształtuje się w przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub osoby prowadzącej taką działalność, która miałaby zdobyć nagrodę w konkursie z nią niezwiązanym. W takim przypadku ciężar pobrania i rozliczenia podatku jest przesunięty na organizatora. To organizator jako płatnik jest zobowiązany do:
Następnie organizator wpłaca tak pobrany podatek na konto właściwego urzędu skarbowego oraz sporządza i przekazuje właściwemu urzędowi skarbowemu deklarację PIT-8AR, wykazując w niej kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego.
Przy wygranych pieniężnych problem podatku VAT nie wystąpi. Przekazanie środków pieniężnych w ramach nagrody w konkursie w praktyce interpretacyjnej organów podatkowych stanowi czynność nie podlegającą pod podatek VAT i zagadnienie to nie budzi większych wątpliwości podatników.
Zgoła odmiennie sprawa prezentuje się w przypadku, w którym w ramach wygranej konkursu laureat otrzymuje nagrodę rzeczową. Najczęściej podatnicy organizując konkurs podkreślają jego związek z działalnością gospodarczą organizatora – cele marketingowe, budowanie dobrego wizerunku i rozpoznawalności firmy, etc. Przyjmując, że nagrody rzeczowe (towary) nabyte przez organizatora służą wykonywaniu czynności opodatkowanych w rozumieniu ustawy o VAT oraz nie są prezentami o małej wartości lub próbkami, to zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych:
Jednak w przypadku, w którym okazałoby się, że konkurs nie posiada ścisłego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przez organizatora, czyli nie jest związany bezpośrednio z działalnością, jak też nie przyczyni się do wzrostu konkurencyjności i nie przełoży się cele marketingowe, to przekazanie nagród laureatom w takim przypadku nie będzie podlegać pod VAT. Organy podatkowe – np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 listopada 2023 r., nr sprawy 0114-KDIP1-3.4012.522.2023.2.JG – potwierdzają, że organizatorowi w takiej sytuacji:
Jestem radcą prawnym i doradcą podatkowym. Moja praktyka skupia się na szeroko pojętym doradztwie prawnym i podatkowym. Wspieram Klientów Kancelarii zarówno w ramach bieżącej obsługi prawnej w zakresie prawa cywilnego, prawa gospodarczego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, a także prawa podatkowego (ze szczególnym uwzględnieniem podatków dochodowych, podatku VAT oraz podatków i opłat lokalnych oraz obowiązków związanych ze schematami podatkowymi MDR), jak też w projektach związanych m.in. z reorganizacją formy prowadzenia działalności gospodarczej, rozpoczynania nowego przedsięwzięcia gospodarczego. Posiadam doświadczenie procesowe zdobyte na salach rozpraw sądów powszechnych, sądów administracyjnych oraz przed organami administracji publicznej na terytorium całej RP. Najważniejszymi zasadami są dla mnie rzetelność, uczciwość, działanie zgodne z prawem i zasadami etyki zawodowej oraz dobrymi obyczajami. W swojej pracy kieruję się dobrem Klienta, starając się lojalnie doradzić i dobrać najbardziej optymalne czasowo i ekonomicznie rozwiązanie problemu w celu ochrony jego praw.