Nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025

Polska Klasyfikacja Działalności jest umownie przyjętym, hierarchicznie usystematyzowanym podziałem zbioru rodzajów działalności jakie realizują podmioty gospodarcze. W chwili obecnej trwają prace nad nowelizacją Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), a nowy projekt rozporządzenia w sprawie PKD 2025 został właśnie opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Dlaczego zmiany w zakresie PKD były konieczne?

W obliczu dynamicznych zmian zachodzących w gospodarce, technologii i społeczeństwie, Polska Klasyfikacja Działalności została poddana istotnym modyfikacjom, mającym na celu lepsze odzwierciedlenie współczesnych realiów rynkowych. Nowa wersja klasyfikacji uwzględnia pojawienie się nowych rodzajów działalności, które zyskały na znaczeniu w ostatnich latach, takich jak gospodarka cyfrowa, cyrkulacyjna czy bio-gospodarka. Ponadto opisy tradycyjnych branż zostaną bardziej precyzyjnie określone, co ułatwi firmom właściwe przypisanie działalności do odpowiednich kodów.

Masz pytania?

dr Bartosz Kubista, ekspert GLC jest do Twojej dyspozycji.

Jakie zmiany wprowadzi nowe rozporządzenie?

Wydanie PKD 2025, które zastąpi obowiązującą dotychczas PKD 2007, stało się konieczne w związku z modyfikacjami w klasyfikacji na poziomie Unii Europejskiej. Rozporządzenie zawiera zasady metodyczne PKD 2025, strukturę (wykaz grupowań) klasyfikacji, wyjaśnienia do poszczególnych grupowań oraz co ważne – klucze powiązań pomiędzy nową i dotychczas obowiązującą klasyfikacją. Zauważyć należy, że planowana modyfikacja PKD nie będzie odbywała się pierwszy raz – zmianom ulegała ona co najmniej kilkakrotnie. Zmianie ulegnie nie tylko sama klasyfikacja, ale także szereg ustaw powiązanych, w tym ustawa o statystyce publicznej i ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jak przygotować się do zmian?

Projekt rozporządzenia zawiera przepisy przejściowe, mające na celu uporządkowanie zasad korzystania z nowej oraz dotychczasowej wersji PKD.

Przepisy stanowią między innymi, że przypadku wniosków o wpis podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą, czy prowadzących działalność gospodarczą z oznaczeniem kodem PKD 2007, które po wejściu w życie omawianego rozporządzenia złożyły wniosek o aktualizację wpisu w CEIDG, KRS lub krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (rejestr REGON) – będą stosowane kody z nowej klasyfikacji, czyli PKD 2025.

Natomiast dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą przed 1 stycznia 2025 r. oznaczoną kodem PKD 2007 i które po tej dacie nie złożą wniosku o aktualizację wpisu w CEIDG, KRS lub rejestrze REGON kody PKD 2007 będą nadal obowiązywać, jednak maksymalnie przez 24 miesiące od daty wejścia w życie rozporządzenia – czyli do tego momentu podmioty te będą mogły samodzielnie przekształcić kody działalności z PKD 2007 na PKD 2025. Po zakończeniu okresu przejściowego, planowane jest automatyczne przekształcenie kodów tych podmiotów w systemach CEIDG, KRS, rejestrze REGON i innych rejestrach urzędowych.

W przypadku spółek handlowych zasadna może być zmiana umowy spółki w zakresie przedmiotu działalności i aktualizacja jej do standardów PKD 2025. Przedsiębiorcy powinni także zastanowić się nad możliwością złożenia wniosku o dostosowanie zarejestrowanych w KRS kodów PKD do nowego standardu PKD 2025. Umożliwi to m.in. uniknąć potencjalnie nieodpowiedniej automatycznej aktualizacji kodów PKD lub automatycznego usunięcia kodu głównej działalności przez KRS.

Jak GLC może Ci pomóc:

W związku z wejściem w życie nowej klasyfikacji PKD 2025, GLC oferuje wsparcie prawne przedsiębiorców związaną dostosowania kodów działalności gospodarczej do aktualnych regulacji, aby uniknąć potencjalnych niezgodności w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Karolina Furczyk

Radca prawny

Swoją karierę w GLC rozpoczęła 5 lat temu jako praktykant w dziale prawnym. Obecnie jako radca prawny zajmuje się głównie tematami korporacyjnymi. Na co dzień wspiera przedsiębiorców w ich bieżącej działalności.

Wyślij prośbę o kontakt

Osoba z naszego zespołu skontaktuje się z Tobą!

    Powiązane wpisy

    Ustawa o ochronie sygnalistów – kluczowe aspekty dla przedsiębiorców

    Wprowadzenie ustawy o ochronie sygnalistów stanowi istotny krok w kierunku wzmocnienia transparentności oraz odpowiedzialności w sektorze prywatnym. Nowe regulacje mają...
    dokumentacja cen transferowych 2024

    Dokumentacja cen transferowych – krok po kroku

    Dokumentacja cen transferowych w 2024 roku opiera się na ustawach i rozporządzeniach Ministerstwa Finansów. W gąszczu zawiłych przepisów łatwo się...

    Czym jest i ile wynosi kwota wolna od podatku w 2024 roku?

    Kwota wolna od podatku jest pojęciem obowiązującym na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwota wolna od podatku...