Na czym polega audyt księgowy?

Audyt księgowy pozwala na przeprowadzenie dokładnej analizy dokumentacji i stanu finansowego firmy. Taka forma kontroli polepsza wizerunek każdego przedsiębiorstwa.

Na czym dokładnie polega audyt księgowy?

Prowadzący własną firmę, wiedzą, że to praca na więcej niż pełen etat, ponieważ stale trzeba myśleć o wielu sprawach. Tutaj dzień pracy nie kończy się na ośmiu godzinach, a trwa dłużej. Właściciel przedsiębiorstwa ciągle trzyma rękę na pulsie, by nie tylko bez przerwy podnosić swoją konkurencyjność i zapewniać pracownikom godziwą pensję, ale też, by mieć nienaganny porządek w dokumentacji księgowej.
To często przysparza ogromnych problemów, gdyż łatwo się pogubić w wyliczeniach, zrobić błąd, co może mieć duże konsekwencje. Nieprzypadkowo każdy rozsądny właściciel firmy zleca co pewien czas przeprowadzenie audytu księgowego, żeby mieć jasność, jak przedstawiają się finanse firmy. Na czym dokładnie to polega, dla kogo to dobre rozwiązanie, jakie są korzyści z przeprowadzenia audytu finansowego? Odpowiedzmy sobie na te pytania.

Co to jest audyt księgowości?

Zasady tej procedury reguluje ustawa o rachunkowości. Najważniejsze zadanie podczas audytu to ocena analizy dokumentacji i kondycji finansowej firmy. Zyskujemy tym samym kontrolę nad finansami firmy, dowiadując się najważniejszych informacji o jej stanie, ale też perspektywach rozwoju.
Do innych istotnych czynności zaliczamy analizę wiarygodności i wypłacalności. W tym celu wykonuje się szereg czynności: bada się księgi rachunkowe (regularność ich prowadzenia, ocena znajdujących się w nich treści), przeprowadza się kontrolę sprawozdań finansowych i weryfikuję sprawy związane z kadrami i płacami. Poza tym, ważne jest doradztwo w sprawach finansowych – zwłaszcza w zakresie funkcjonowania rachunkowości i kontroli finansowych, jak i prowadzenia systemów księgowania.

Dla kogo jest audyt księgowy?

Dedykowany jest praktycznie dla każdej firmy, która chce sprawdzić, w jakim stanie jest przedsiębiorstwo, dokonać jego kontroli pod kątem rachunkowości i prowadzenia ksiąg. Odpowiednia analiza umożliwia wiarygodną ocenę silnych i słabych stron organizacji. Na tej podstawie można jeszcze wzmocnić pewne działania, a inne poprawić.
Niektóre jednostki są zobowiązane do przeprowadzenia audytu. Określa to ustawa o rachunkowości. To największe jednostki gospodarcze: banki, spółki akcyjne i towarzystwa ubezpieczeniowe. Odnosi się to też do jednostek, w jakich działania opiera się na przepisach o publicznym obrocie papierami wartościowymi. To nie wszystko, bo audyt księgowy obejmuje też jednostki zatrudniające średniorocznie minimum 50 osób (na pełen etat), suma aktywów na koniec roku wyniosła co najmniej 2,5 miliona euro, przychody netto zaś do 5 milionów euro. Warto zauważyć, że wystarczy spełnić dwa z trzech wymienionych warunków, by audyt finansowy był obowiązkowy.
Mimo to, na to rozwiązanie decydują się firmy z różnych branż, zarówno mniejsze, jak i większe przedsiębiorstwa, organizacje użytku publicznego oraz uczelnie. To nie tylko gwarantuje przeprowadzenie odpowiedniej kontroli, ale też podnosi wartość całego przedsiębiorstwa – zwiększa się jego renoma.

Na czym polega audyt?

Audyt księgowy polega na kompleksowej, szczegółowej kontroli ksiąg oraz procedur rachunkowych. Całościowo jest oceniane zarządzanie finansami w spółce. Przeprowadza się weryfikację spraw kadrowych i płacowych, grupuje się oraz redefiniuje operację gospodarcze na kontach. Ważną czynnością jest też wycena aktywów i pasywów.
Dodatkowymi zadaniami przeprowadzanymi przez wyspecjalizowaną firmą audytową, jest doradztwo w zakresie księgowości, żeby ulepszyć jego działania. W tym celu przeprowadza się też szkolenia z tego zakresu, a czasem i przebudowuję księgowość, żeby lepiej służyła firmie.

Jakie są korzyści z przeprowadzenia audytu księgowego?

Korzyści są nieocenione. Najważniejsze, o jakich już wspomnieliśmy, związane są z kontrolą i poprawą wizerunku firmy. Audyt pokazuje, jaka jest kondycja firmy, co można w niej poprawić, lecz też wpływa na wizerunek organizacji, która w oczach klientów i partnerów biznesowych uchodzi za sprawdzony, godny zaufania, podmiot.
Audyt finansowy to więc precyzyjne określenie sytuacji rachunkowej firmy, podczas której weryfikuje się stan dokumentacji i uzupełnia ewentualne braki. Przy okazji zweryfikowana jest praca działu księgowego lub firmy outsourcingowej, której zlecamy te usługi. Dokładny audyt pozwala wypracować sprawniejsze mechanizmy i procedury, które pozwolą lepiej zaplanować wydatki firmy. Co równie istotne, umożliwia zauważenie i wyeliminowanie nieprawidłowości w rozliczeniach przedsiębiorstwa z takimi organami jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Urząd Skarbowy. To ważne, bo jeśli nie zostaną dostrzeżone w porę, to możemy liczyć się z karą finansową. Audyt to wreszcie pewność, że nasze działania są zgodne z prawem.
Pamiętajmy więc, żeby audyt księgowy przeprowadzać regularnie, co nie tylko pokaże nam, jaka jest aktualna majątkowo-finansowa sytuacja firmy, ale i podpowie, co można zrobić, żeby poprawić pewne obszary działalności przedsiębiorstwa.

Masz pytania dotyczące rachunkowości lub prawa podatkowego?
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Wypełnij formularz kontaktowy

i skontaktuj się z nami

    Jaka usługa Cię interesuje?
    Jak możemy się z tobą skontaktować?

    Powiązane wpisy

    Amortyzacja podatkowa i księgowa środków trwałych. Stawki i metody amortyzacji środków trwałych.

    Często, podczas wykonywania przez nas zleceń, pojawia się problem dotyczący nieprawidłowych stawek i metod amortyzacji podatkowej. Jest to spowodowane próbą...

    Jakie obszary obejmuje badanie sprawozdania finansowego i jak ono przebiega?

    Ustawa o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, posługują się pojęciem badanie sprawozdania finansowego lecz w zasadzie, sama czynność rewizji finansowej,...

    Kiedy szukać biegłego i zawrzeć umowę?

    Obowiązek ustawowego przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego wiąże się z wieloma wątpliwościami. Naturalnym jest, że przedsiębiorcy mają wiele pytań odnośnie audytu,...