Polska jest 12. od końca w rankingu krajów, w których najłatwiej prowadzi się biznes (Global Business Complexity Index, 2024). Z drugiej strony ostatnia dekada to olbrzymi skok, jeśli chodzi o cyfryzację procesu zakładania i prowadzenia firmy, a to znacznie uprościło formalności. Poniżej wyjaśniamy, jak założyć firmę w Polsce i które kroki trzeba wykonać osobiście, a które można zlecić.
Samo założenie firmy w Polsce on-line trwa najwyżej kilkadziesiąt minut i wystarczy do tego Profil Zaufany i podstawowe dane z dowodu osobistego. Jednak w formularzu na stronie biznes.gov.pl pojawią się pewne pytania, do których warto przygotować się zawczasu — i tu może pomóc dobra księgowa lub doradca podatkowy.
Pierwszą taką kwestią jest wybór kodów PKD.
Czy wiesz, że… wbrew obiegowej opinii nie jest prawdą, że zmiana kodu PKD jest trudna lub wręcz niemożliwa. Tak naprawdę wystarczy wypełnić odpowiedni formularz dostępny w internecie. Procedura zmiany PKD jest bezpłatna.
Jest natomiast prawdą, że od wyboru kodu PKD zależy bardzo dużo, m.in.:
Jak widać, nie jest też prawdą, że “im więcej kodów PKD, tym lepiej”, bo każdy z nich może rodzić określone konsekwencje prawne i podatkowe.
Kolejnym tematem, który trzeba wziąć pod uwagę podczas zakładania firmy w Polsce, jest wybór formy opodatkowania. Niestety, liczne zmiany prawne w ostatnich latach sprawiły, że nawet ktoś, kto już kiedyś miał firmę i rozliczał się w określony sposób, powinien skonsultować się z doradcą przed podjęciem ostatecznej decyzji. Wybór formy opodatkowania to stawka należnego podatku, ale też możliwość dokonywania odliczeń czy korzystania z ulg.
Nawet dzień rozpoczęcia działalności wskazany we wniosku ma znaczenie dla finansów przedsiębiorcy!
Przykład: Osoba, która planuje wykorzystać tzw. Ulgę na Start i przez 6 miesięcy nie płacić składek ZUS, założyła firmę 29 stycznia. W związku z tym nie płaci ZUS-u za 2 dni stycznia i pozostaje jej do wykorzystania tak naprawdę tylko 5 miesięcy bez składek.
Najbardziej opłacalne może być założenie firmy na początku miesiąca, ale warto to omówić ze swoim księgowym.
Poza formą opodatkowania pozostaje jeszcze decyzja o tym, czy działalność będzie jednoosobowa, czy może przedsiębiorca woli założyć spółkę. To kolejny szeroki temat i tu znów wiele zmieniło się w ostatnich latach, więc nie sposób odpowiedzieć na to pytanie w jednym akapicie.
Więcej: Spółki kapitałowe vs spółki osobowe: co najlepiej pasuje do Twojego biznesu?
Forma prowadzenia działalności wpływa m.in. na sposób rozliczania się z podatku, koszty prowadzenia księgowości czy odpowiedzialność za długi firmy.
Nawet takie drobiazgi, jak adres prowadzenia działalności, mogą nieść ze sobą konsekwencje! Po pierwsze — prestiżowe, jeśli wybierzemy choćby wirtualne biuro w samym centrum miasta. Po drugie — prawne i podatkowe, bo niekiedy po zarejestrowaniu firmy w mieszkaniu okazuje się, że zmienia się stawka rocznego podatku od nieruchomości. Poza tym ma to znaczenie dla odliczeń (jeśli przedsiębiorca z nich korzysta). Jeśli np. firma kupuje apartament pod biuro czy działkę na siedzibę, to ten wydatek może być kosztem znacznie pomniejszającym płacony podatek. Z drugiej strony jeśli firma działa w domu, to dość trudno potem rozdzielić wydatki firmowe od prywatnych (choćby na internet czy prąd). To tylko jeden z tematów, które trzeba wziąć pod uwagę przed założeniem firmy w Polsce.