Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) – Wsparcie dla innowacyjnych przedsiębiorstw

  1. Na czym polega ulga B+R?
  2. Kto może skorzystać z ulgi B+R?
  3. Jakie korzyści przynosi ulga B+R?
  4. Jak skorzystać z ulgi B+R?

Na czym polega ulga B+R?

Ulga B+R polega w uproszczeniu na ponownym odliczeniu od dochodu kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową. Istotną kwestią jest to, iż z ulgi tej mogą skorzystać zarówno małe, średnie jak i duże przedsiębiorstwa. Najważniejszym warunkiem, aby skorzystać z ulgi jest prowadzenie działalności, która skupia się na tworzeniu nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług.

Głównymi kosztami kwalifikowanymi są: wynagrodzenia pracowników zaangażowanych w projekty badawczo-rozwojowe, amortyzacja środków trwałych używanych w tych projektach, a także koszty pozyskania materiałów oraz surowców wykorzystanych do prac badawczo-rozwojowych.

Masz pytania?

Klaudia Derela, ekspertka GLC jest do Twojej dyspozycji.

Kto może skorzystać z ulgi B+R?

Każda firma prowadząca działalność innowacyjną może ubiegać się o ulgę. Dotyczy to zarówno firm z sektora przemysłowego, jak i usługowego, pod warunkiem iż ich działalność ma charakter innowacyjny. Każde przedsiębiorstwo korzystające z ulgi jest zobowiązane prowadzić odpowiednią dokumentację, potwierdzającą iż koszty poniesione są związane z działalnością badawczo-rozwojową.

Jakie korzyści przynosi ulga B+R?

Ulga badawczo-rozwojowa przynosi przedsiębiorstwom wymierne korzyści finansowe. Przede wszystkim, pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia należnego podatku dochodowego. Korzyści te mogą być szczególnie atrakcyjne dla firm, które regularnie inwestują w rozwój nowych technologii oraz innowacji. Ulga B+R przyczynia się do wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych, wspierając ich zdolność do wprowadzenia na rynek nowatorskich produktów oraz usług.

Jak skorzystać z ulgi B+R?

Aby skorzystać z ulgi, przedsiębiorstwo musi wykazać koszty kwalifikowane w rocznym zeznaniu podatkowym. Bardzo ważne jest, aby przedsiębiorcy dokładnie śledzili oraz dokumentowali wydatki związane z działalnością badawczo-rozwojową.

Podsumowanie

Podsumowując ulga badawczo-rozwojowa stanowi istotne wsparcie dla firm, które angażują się w rozwój innowacji. Dzięki skorzystaniu z ulgi mogą one stanowczo obniżyć swoje zobowiązania podatkowe.

Jeżeli masz wątpliwości co do kwalifikacji działalności lub kosztów, zapraszamy do kontaktu, aby umówić na konsultację z jednym z doradców podatkowych pracujących w GLC, który pomoże przejść przez cały proces.

Jossllyn Bochenko

Księgowy

z GLC związany od 2022 r.; obecnie na stanowisku księgowego; specjalizuje się w obsłudze podmiotów z kapitałem zagranicznym.

Wyślij prośbę o kontakt

Osoba z naszego zespołu skontaktuje się z Tobą!

    Powiązane wpisy

    Jakie korzyści z wdrożenia systemu Enova365 w przedsiębiorstwach widzi księgowy?

    Wdrożenie systemów ERP takich jak Enova365 w przedsiębiorstwie przynosi wiele korzyści, praktycznie we wszystkich obszarach działalności przedsiębiorstwa. Decydując się na...

    Jaki program do księgowości wybrać? System enova365.

    WYBÓR SYSTEMU KSIĘGOWEGO Poprawnie wdrożone oprogramowanie księgowe to doskonałe źródło informacji na temat życia i rozwoju przedsiębiorstwa, ale także niezbędne...

    Wdrożenie enova365 dla branży BHP

    Ocena ryzyka zawodowego Wdrożenie realizowane przez GLC IT na zlecenie HSE System Sp. z o.o. Klient zgłosił się do GLC...