Spółki komandytowe – Podcast Czynimy Biznes Łatwiejszym

Dyskusja na temat spółek komandytowych trwa – w GLC również. Zdania są podzielone, opinie różne… Na większość pytań, odpowiedź brzmi tak samo: TO ZALEŻY. Dwóch adwokatów, doradców podatkowych zespołu GLC: Bartosz Kubista oraz Marek Mikuła dyskutują o różnych podejściach do tematu spółki komandytowej i zmian jakie zostały wprowadzone w ostatnim czasie.
Co jest najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy? Podatki, a spółka komandytowa? Czy warto dokonywać zmian?  Co powinien przedsiębiorca, a co raczej nie jest rekomendowane… choć wiadomo, że TO wszystko ZALEŻY.

Przesłuchaj podcast Czynimy Biznes Łatwiejszym: Spółki komandytowe

Posłuchaj w Spotify lub obejrzyj w YouTube.

Bartosz Kubista: To zależy – który prawnik nie rozpoczął tak żadnego zdania w swoim życiu, niech pierwszy rzuci kamieniem. W GLC pracuje ponad stu specjalistów z różnych dziedzin. Podatki, prawo, księgowość, audyt, IT, wdrożenia i innego tego typu zagadnienia. Generalnie nie zgadzamy się ze sobą. Jak pomyśleliśmy sobie o tym, jak stworzyć taką nową formę, to postanowiliśmy wykorzystać tę różnorodność, te inne podejście, że generalnie każdy z nas ma na coś inne spojrzenie i na to, że w naszej branży nie ma żadnej dobrej odpowiedzi. Wydaje mi się, że kiedy będziemy rozmawiać o prawie, podatkach i to tak szczerze, od serca mówić to, co trzeba zrobić według nas. To tak naprawdę na większość pytań będzie tylko jedna dobra odpowiedź. To zależy. Czy tak będzie? Za chwilę się przekonamy. Dzisiaj chciałbym porozmawiać z Markiem Mikułą.
Marku, mamy dzisiaj rozmawiać, nie zgadniesz, ale o komandytówkach. Temat wcześniej gorący i cały czas gorący, ale teraz chyba jest najlepszy czas na to, żeby o tym rozmawiać, bo już niedługo skończą nam się możliwości odejścia. Dlatego wielu klientów się teraz zastanawia, czy przekształcać się, czy robić coś, czy uciec od spółek komandytowych, jak sądzisz, tak naprawdę, czy ucieczka od komandytówki to jest zawsze dobry i bezpieczny pomysł?
Marek Mikuła: Bartku, znowu muszę to powiedzieć. To zależy. To wszystko zależy od stanu faktycznego, ponieważ w zasadzie było tak, że my klientów chętnie przekształcaliśmy w spółki komandytowe, bo to był dobry sposób na nielubianą już optymalizację podatkową. Teraz musimy klientom mówić, że trzeba z komandytówkami uciekać. Oczywiście nie zawsze. To wszystko zależy. To zależy, po prostu od stanu faktycznego, od sytuacji biznesowej, w której się znajduje nasz klient.
B.K: A nie boisz się, że to jest generalnie tak, że każdy ruch jaki teraz się wykona, będzie zły? Widzę taką szansę, że przesympatyczny urzędnik skarbowy przyjdzie i powie: ,,Mieliście komandytówkę, teraz macie cokolwiek innego, bo oczywiście opcji jest wiele. Zrobiliście to tylko po to, żeby uciec od podatków, więc was zaraz dociśniemy i będziecie płacić więcej.” Nie boisz się tego?
M.M.: Ja na to patrzę dosyć optymistycznie. Mam nadzieję, że jakiekolwiek, w granicach prawa, te restrukturyzacje, które są prowadzone u klientów, one będą mogły być weryfikowane przez organy podatkowe, ale jeżeli podatnik się zachowa w sposób racjonalny i w granicach prawa, skorzysta ewentualnie z instytucji, które mogą zabezpieczyć jego interes podatkowy, podatnika to uważam, że w tym przypadku ta restrukturyzacja, zmiana formy prawnej będzie opłacalna dla naszego klienta.
B.K.: Co to znaczy racjonalnie się zachowa, czy skorzysta z dopuszczalnych elementów? Ja to widzę tak. Przekształcamy się w spółkę jawną wybitnie po to, żeby nie płacić podwójnego opodatkowania. Zmieniamy komplementariusza z komandytariuszem. To organ przychodzi i mówi: ,,Ale wcześniej wciskaliście nam kit, że robimy to tylko dla bezpieczeństwa, a teraz, jak się zmieniły podatki, to automatycznie wszyscy uciekamy i nagle to bezpieczeństwo dla nas się nie liczy.” Czy nie boisz się generalnie, że właśnie znalezienie tego racjonalnego i zgodnego z przepisami prawa, czy jak tam mówią, przepisy garowskie, zbieżnego z celem i przedmiotem prawa podatkowego rozwiązania, wcale nie jest jakieś proste. Czy widzisz taką sytuację, kiedy możemy coś zrobić z komandytówką, zachować się w sposób obiektywny i racjonalny, a nie, że myślimy, że damy radę…

Przesłuchaj cały podcast i dowiedz się więcej!

Masz pytania dotyczące rachunkowości lub prawa podatkowego?
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Wypełnij formularz kontaktowy

i skontaktuj się z nami

  Jaka usługa Cię interesuje?
  Jak możemy się z tobą skontaktować?

  Powiązane wpisy

  Podcast: Najkorzystniejsza forma działalności w Polskim Ładzie.

  Rok podatkowy 2022 zaczyna rozkręcać się na dobre, a wraz z nim rusza drugi sezon naszych spotkań. Rozmawiamy o tym,...

  Czy spółka komandytowo-akcyjna jest atrakcyjna w Polskim Ładzie? 

  Ostatnio w internecie pojawiły się głosy, że spółka komandytowo akcyjna jest idealnym rozwiązaniem na uniknięcie problemów z polskim ładem. Niestety,...

  Jakie zmiany w PIT w 2022 roku? Sprawdź co zmienił Polski Ład

  Zmiany w PIT i ryczałtach w 2022 roku to wiele znaków zapytania dla podatników. Ile wynosi kwota wolna? Do jakiej...