Krajowy System e-Faktur „KSeF” jest swoistą rewolucją w systemie podatku od towarów i usług, a przede wszystkim zasad fakturowania. Uczestnicy obrotu gospodarczego będą co do zasady zobligowani do wystawiania swoim kontrahentom faktur ustrukturyzowanych i spełnienia szeregu nowych wymogów związanych z wdrożeniem KSeF.
Ustawodawca w związku z nowelizacją przepisów podatku od towarów i usług wprowadził również nowy mechanizm sankcji (kary pieniężnej) która będzie nakładana w enumeratywnie wymienionych przypadkach w ustawie o VAT.
W przyjętych zmianach do ustawy o VAT zostanie dodany art. 106ni., który będzie przewidywał 3 przypadku w których naczelnik urzędu skarbowego będzie uprawniony do nałożenia kary pieniężnej na podatnika.
Jeżeli zatem podatnik wbrew obowiązkowi:
– naczelnik urzędu skarbowego nakłada, w drodze decyzji, na podatnika karę pieniężną w wysokości do 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze wystawionej poza Krajowym Systemem e-Faktur, a w przypadku faktury bez wykazanego podatku – karę pieniężną w wysokości do 18,7% kwoty należności ogółem wykazanej na tej fakturze wystawionej poza Krajowym Systemem e-Faktur.
Zgodnie z art. 106ni ust. 3 karę pieniężną uiszcza się, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji o nałożeniu tej kary.
W przypadku niedopełnienia obowiązków związanych z wystawieniem faktur ustrukturyzowanych organy podatkowe nie będą miał możliwości ukarania podatnika w drodze postępowania karno-skarbowego. W przypadku niedopełnienia przez podatnika obowiązku wystawienia faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF albo wystawiania w okresie awarii lub w trybie offline faktury zgodnie z wzorem nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe (art. 106ni ust. 3 ustawy o VAT).
W tym miejscu należy również podkreślić, iż zgodnie z art. 106ni ust. 7 ustawy o VAT początkujący przedsiębiorcy nie będą mieli możliwości uniknięcia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o KSeF. Ustawa wprost wyłącza taką możliwość, a zatem nie będzie możliwe wezwanie przedsiębiorcy postanowieniem do usunięcia stwierdzonych naruszeń (art. 21a ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców).
Pozytywnie należy jednak ocenić odsunięcie w czasie wejścia w życie przepisów dotyczących kar pieniężnych za naruszenie obowiązków związanych z KSeF. Komentowany przepis art. 106ni ustawy o VAT wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. Podatnicy zatem w początkowym okresie funkcjonowania KSeF nie będą narażeni na wymierzenie kary pieniężnej, zaś już od 1 lipca 2024 r. nie będą narażeni na wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe bądź wykroczenie skarbowe z tego tytułu.
Photo by Tingey Injury Law Firm on Unsplash