Przedsiębiorcy decydujący się na założenie biznesu w Polsce mają szeroki wybór co do formy prawnej jego prowadzenia. Już na początkowych etapach warto dokładnie przemyśleć, jakie są nasze oczekiwania, w jaki sposób będziemy ten biznes finansować, w jakiej formie będziemy czerpać z niego zyski itd., aby wybrać najbardziej optymalny wariant i w przyszłości uniknąć kosztów związanych z ewentualnym przekształceniem.
Poniższy artykuł nie porusza tematów związanych z prowadzeniem „JDG” (jednoosobowej działalności gospodarczej). Skupia się natomiast na spółkach, wśród których wyróżnić możemy dwie podstawowe kategorie: spółki osobowe i spółki kapitałowe. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest fakt, iż spółki kapitałowe w odróżnieniu od osobowych posiadają osobowość prawną.
Poniżej znajdziecie Państwo wykaz poszczególnych rodzajów spółek wraz z informacją, na co zwrócić uwagę, decydując się na jej wybór oraz opisem różnic w kwestiach formalnych i podatkowych.
Podsumowując, nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jaka jest najlepsza forma prowadzenia działalności spółki. Istnieje zbyt dużo czynników, które przedsiębiorca musi wziąć pod uwagę: podatek dochodowy, ZUS, danina solidarnościowa, podatek od czynności cywilno-prawnych, ryzyko prowadzenia działalności a nawet zaufanie do pozostałych wspólników. Nawet kwestie czysto finansowe będą kształtować się zupełnie inaczej przy różnych założeniach. W 2024 r. wchodzi w życie ponadto tzw. podatek minimalny, który dodatkowo komplikuje wybór.
Aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko konsekwencji podjęcia niewłaściwej decyzji dot. formy prowadzenia działalności gospodarczej, zachęcamy do kontaktu z doradcą GLC, który pomoże Państwu dokonać optymalnego wyboru.
Jestem menedżerem działu księgowości, związanym z branżą od kilkunastu lat. Moja praca to nie tylko nadzór nad operacjami finansowymi, ale także aktywny udział w kształtowaniu strategii firmy, ofertowaniu oraz zarządzaniu kapitałem ludzkim. Zawsze stawiam na rozwój zespołu, oferując wsparcie merytoryczne i tworząc sprzyjające warunki do efektywnej pracy.
Kieruję się podejściem nastawionym na współpracę z klientami, opracowując dla nich najbardziej optymalne rozwiązania finansowe. Pomagam klientom osiągać ich cele, dbając o przejrzystość i zgodność finansową oraz proponując nowoczesne rozwiązania i biorąc udział w ich wdrożeniu.