Organizacja imprezy integracyjnej a odliczenie podatku vat

Organizowanie imprez integracyjnych przez pracodawcę jest powszechnym sposobem na budowanie motywacji pracowników oraz nagradzanie ich za dobrze wykonaną pracę. Kwestia odliczenia VAT od wydatków poniesionych w tym celu nie jest jednak sprawą oczywistą, a podatnik może nie być świadomy niuansów dyskwalifikujących możliwość odliczenia podatku VAT.

Z artykułu dowiesz się o:

  • ogólnych zasadach odliczenia podatku VAT,
  • przesłankach, które muszą zaistnieć, by odliczyć VAT w przypadku organizacji imprezy integracyjnej oraz sytuacjach wykluczających tę możliwość,
  • usługach kompleksowych oraz wyjątkach w zakresie usług hotelowych i gastronomicznych,
  • kwestii odliczenia podatku VAT w przypadku refakturowania wydatków związanych z organizacją imprezy integracyjnej.

Kiedy odliczymy vat w przypadku organizacji imprezy integracyjnej?

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku VAT naliczonego wynikającej z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Oznacza to, że warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest wystąpienie związku między zakupem, a wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Organy podatkowe przyjmują, że wydatki na organizację imprez integracyjnych, ze względu na związek z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa, w sposób pośredni związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą, przyczyniając się do budowania pozytywnej atmosfery między pracownikami, a tym samym zwiększenia efektywności zespołu i lepszych wyników przedsiębiorcy. W związku z tym, jeżeli nabyte w tym celu towary i usługi nie są wymienione w art. 88 ustawy o VAT, generalną zasadą jest możliwość odliczenia podatku naliczonego od takich wydatków na podstawie prawidłowo dokumentujących je faktur.

Co z listą uczestników?

Należy podkreślić, że powyższe odnosi się do pracowników podatnika. W przypadku uczestnictwa w wydarzeniu osób trzecich takich jak rodziny pracowników, byłych pracowników, czy przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń, organy podatkowe uznają, że dominującą korzyść z wydarzenia uzyskują te osoby, a nie podatnik, w związku z tym wydatki związane z ich uczestnictwem nie są związane z prowadzoną działalnością przez podatnika, a podatnikowi nie przysługuje w tej części prawo do odliczenia podatku VAT (pismo z dnia 9.01.2023 r. Dyrektor KIS 0111-KDIB3-1.4012.726.2022.2.AMA). Organy podatkowe patrzą jednak przychylnym okiem na obecność takich podmiotów, jak współpracownicy podatnika świadczący na rzecz podatnika usługi w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, członkowie zarządu, członkowie rady nadzorczej oraz kontrahenci podatnika. Uznają, że uczestnictwo tych osób sprzyja polepszeniu komunikacji w firmie i wzrostu motywacji do pracy, co w konsekwencji ma wpływ na wyniki firmy (pismo z dnia 10.05.2023 r. KIS 0111-KDIB3-1.4012.42.2023.6.KO).

Masz pytania?

Klaudia Derela, ekspertka GLC jest do Twojej dyspozycji.

Cel wydatku, a charakter rozrywkowy wydarzenia

Podstawę do podważenia możliwości odliczenia podatku VAT może stanowić sytuacja, w której impreza dla pracowników ma charakter bardziej rozrywkowy niż związany z działalnością podatnika. Takie stanowisko wyraził między innymi Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 6.04.2023 roku, nr IFSK 239/20. Dodatkowo w piśmie z dnia 22.12.2022 r. 0114-KDIP1-3.4012.436.2022.2.KP  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wykluczył możliwość odliczenia VAT od wydatków poniesionych w związku z organizacją imprezy integracyjnej, w skład w których wchodziły wydatki związane z przelotem do obcego kraju, zakwaterowaniem w hotelu, wyżywieniem, fotografem, DJ-em, zespołowymi grami sportowymi oraz karaoke. Podkreślił, że pomimo istnienia innych interpretacji zezwalających na odliczenie VAT od wydatków o zbliżonym charakterze, w tym przypadku okoliczności integracji wskazują na typowo rozrywkowy charakter wydarzenia i przeważają nad celami, które w opinii podatnika miały być związane z jego działalnością gospodarczą.

Wyłączenie możliwości odliczenia podatku VAT może dotyczyć także organizacji w trakcie imprezy konkursu z nagrodami przedmiotowymi dla zwycięzców, którymi mogą być różni uczestnicy spotkania. Organy podatkowe mogą uznać takie nagrody za niezwiązane z profilem działalności przedsiębiorstwa, zaspokajające prywatne potrzeby uczestników, a wydatki związane z ich zakupem za świadczenia dodatkowe, do których poniesienia przedsiębiorstwo nie jest zobowiązane (pismo z dnia 10.05.2023 r. KIS 0111-KDIB3-1.4012.42.2023.6.KO).

W przypadku organizacji imprez integracyjnych często pojawia się również kwestia zakupu alkoholu. Organy przyjmują stanowisko, że z uwagi na brak związku (nawet pośredniego) pomiędzy wydatkami na zakup alkoholu, a wykonywaniem przez podatnika czynności opodatkowanych, nie istnieje w takim przypadku możliwość odliczenia podatku VAT (pismo z dnia 30.12 2022 r. Dyrektor KIS 0111-KDIB3-1.4012.704.2022.4.ICZ).

Usługa kompleksowa

By móc wskazać, że dana usługa jest usługą kompleksową, należy stwierdzić, że składa się ona z różnych świadczeń, których nierozłączna realizacja prowadzi do spełnienia jednego celu. Pojedyncza usługa traktowana jest jako element usługi kompleksowej wówczas, jeżeli cel jej świadczenia jest zdeterminowany przez usługę główną, a zatem nie można wykonać lub wykorzystać usługi głównej bez tej usługi pomocniczej.

W kwestii organizacji imprezy integracyjnej powyższe stwierdzenie jest istotne w zakresie nabycia usług hotelowych i gastronomicznych. W świetle art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT, podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych – co do zasady – nie podlega odliczeniu. Powyższe ograniczenie nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji spotkania integracyjnego, na którą składają się poszczególne elementy, których rozdzielanie miałoby sztuczny charakter, w tym usługi gastronomiczne i noclegowe (pismo z dnia 17.05.2023 r. Dyrektor KIS 0114-KDIP4-2.4012.150.2023.1.MMA). Usługi te nie powinny mieć jednak dominującego charakteru w porównaniu do całości usługi organizacji imprezy integracyjnej.

Równocześnie należy zwrócić uwagę na nabycie dodatkowych usług związanych z organizacją imprezy organizacyjnej, nie wchodzących w skład usługi kompleksowej. Jeżeli organ uzna, że usługi dodatkowe nie wykazują ścisłego powiązania z działalnością podatnika i nie są konieczne do przygotowania imprezy integracyjnej, a ich głównym celem jest uatrakcyjnienie wydarzenia oraz zaspokojenie potrzeb osobistych uczestników, to podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od takich wydatków. Ich przykładem są między innymi dodatkowe nabycie usług fotografa, kamerzysty, czy organizacji rozrywek podczas czasu wolnego (pismo z dnia 17.05.2023 r. Dyrektor KIS 0114-KDIP4-2.4012.150.2023.1.MMA).

Refaktura wydatków związanych z imprezą integracyjną

W piśmie z dnia 17.07.2023 r. 0112-KDIL1-3.4012.225.2023.2.MR została przytoczona sytuacja, w której w wydarzeniu jednej spółki poza jej pracownikami mieli wziąć udział także pracownicy spółek powiązanych. Rozliczenie usługi organizacji spotkania miało odbyć się na podstawie jednej faktury końcowej wystawionej przez usługodawcę dostarczającego usługę kompleksową. Spółka dodatkowo niezależnie od zleconej usługodawcy kompleksowej organizacji spotkania, zamierzała nabyć dodatkowe usługi bezpośrednio od podmiotów innych niż usługodawca, takie jak m.in. usługi fotografa czy kamerzysty. Ich głównym celem miało być uatrakcyjnienie spotkania.

Spółka wskazała, iż ostatecznie nie będzie ponosić ekonomicznego ciężaru związanego z uczestnictwem w spotkaniu pracowników spółek powiązanych, bowiem zamierza obciążyć tymi kosztami odpowiednio spółki powiązane, dla których pracują poszczególne osoby. W tym celu spółka zamierzała wyliczyć wydatki poniesione na ich uczestnictwo (proporcjonalnie do liczby osób uczestniczących w spotkaniu), a następnie udokumentować obciążenie poszczególnych podmiotów z grupy  fakturami VAT.

Ustawodawca uznał, że spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT związanego z zakupem kompleksowej usługi organizacji wydarzenia, natomiast w części dotyczącej pracowników i współpracowników spółki nie będzie mogła ona odliczyć VAT z faktur związanych z dodatkowymi usługami fotografa i kamerzysty, gdyż usługi te nie wykazują związku z działalnością podatnika.

Inne stanowisko przyjęto w przypadku części za usługi fotografa i kamerzysty refakturowanej na podmioty powiązane. Fiskus uznał odsprzedaż tych usług jako czynność mającą bezpośredni związek z działalnością spółki. W związku z tym stwierdzono, że w tej części spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Okiem eksperta

Z przytoczonych powyżej sytuacji płynie wniosek, że w przypadku odliczenia VAT od wydatków związanych z organizacją imprezy integracyjnej należy skrupulatnie przeanalizować wszystkie czynniki z nią związane oraz wykluczyć przesłanki dyskwalifikujące możliwość odliczenia podatku, bowiem nie zawsze wystąpienie tych samych zdarzeń u różnych podmiotów prowadzi do tych samych wniosków. Bardzo ważną kwestią jest to, czy dany wydatek wchodzi w skład usługi kompleksowej czy stanowi nabycie dodatkowego świadczenia. Jeżeli analiza nie przynosi jednoznacznej odpowiedzi, zalecane jest wystąpienie do organu podatkowego o wydanie interpretacji indywidualnej.

Grupa GLC to grupa wielu specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, między innymi w zakresie księgowości oraz podatków, którzy pomogą Państwu w znalezieniu odpowiedzi na nurtujące Państwa pytania, w prawidłowym sklasyfikowaniu i rozliczeniu transakcji, a także w podjęciu niezbędnych czynności w celu minimalizacji zagrożeń dla Państwa działalności. Zapraszamy do kontaktu!

Katarzyna Carewicz

Księgowa

Związana z GLC od 2024 r, obecnie na stanowisku księgowej. Ukończyła III stopień certyfikacji w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, posiada również certyfikat LCCI Level 3 English for Business. Ma doświadczenie w obsłudze podmiotów z kapitałem zagranicznym.

Wyślij prośbę o kontakt

Osoba z naszego zespołu skontaktuje się z Tobą!

    Powiązane wpisy

    Obowiązki sprawozdawcze związane z podatkiem u źródła

    Podatek u źródła, znany również jako Witholding Tax (w skrócie: WHT) stanowi mechanizm opodatkowania dochodów w miejscu ich powstania.  W...

    Rząd przyjął projekt ustawy dotyczący obniżki składki zdrowotnej!

    19 listopada rząd przyjął autopoprawkę do projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która zakładka obniżenie wymiaru...

    Dochód z przekształcenia w ramach ryczałtu od dochodów spółek (tzw. CIT estoński) – czy zawsze podlega opodatkowaniu?

    Przekształcenie formy prawnej w inną formę prowadzenia działalności gospodarczej pociąga za sobą nie tylko wiele zmian organizacyjnych, ale również podatkowych...