To zależy od dwóch czynników. Po pierwsze, od tego jaki wariant sprawozdania finansowego jednostka MA PRAWO wybrać. Po drugie, jaki wariant sprawozdania jednostka POTRZEBUJE, czyli jakie dane chce lub jest zobowiązana pokazać odbiorcom sprawozdania.
Podstawowa wersja sprawozdania finansowego, do której mają prawo wszystkie przedsiębiorstwa zawiera: wprowadzenie, bilans, rachunek zysków i strat, informację dodatkową, zestawienie zmian w kapitale własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych. Jest to jednocześnie najobszerniejsza wersja sprawozdania.
Ustawa o rachunkowości daje PRAWO wyboru sprawozdania finansowego według załącznika nr 5 czyli tzw. „małego” jednostkom, które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
Takie sprawozdanie nie zawiera zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych, a dodatkowe informacje i objaśnienia, bilans oraz rachunek zysków i strat mają mniejszy zakres niż podstawowa wersja sprawozdania finansowego. Co więcej firma ma prawo wyboru tego wariantu sprawozdania nawet wtedy, kiedy to sprawozdania podlega badaniu przez biegłego rewidenta.
Dodatkowo ustawa o rachunkowości zezwala na wybór sprawozdania według załącznika numer 4 czyli tzw. „mikro” sprawozdania tym najmniejszym jednostkom, które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy, nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
To sprawozdanie również nie zawiera zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych, a bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja dodatkowa zawierają jeszcze mniejszą ilość danych niż sprawozdanie „małe.”
Po tym jak jednostka zweryfikuje, że może sporządzać sprawozdanie „małe” lub „mikro” przychodzi czas na decyzję jaki wariant sprawozdania chce wybrać. Można zaobserwować, że małe przedsiębiorstwa, których cały kapitał zakładowy jest skupiony w rękach jednego czy kilku wspólników, najczęściej decydują się na zastosowanie uproszczeń i wybór „małego” lub „mikro” sprawozdania. Mniej obszerne sprawozdanie zazwyczaj księgowi są w stanie przygotować w krótszym terminie, co często stanowi ważny czynnik przy podejmowaniu decyzji.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w jednostkach, które są częścią grup kapitałowych. Te firmy najczęściej decydują się na wybór podstawowej, czyli tej najobszerniej wersji sprawozdania finansowego. Jest to podyktowane tym, że spółki matki, które sprawują kontrolę nad tymi jednostkami potrzebują pełny zakres danych, aby dokonać konsolidacji danych jednostki do swojego sprawozdania finansowego. Przygotowywanie dwóch wersji sprawozdań – uproszczonego dla celów złożenia w KRS i pełnego dla spółki matki generowałoby dodatkowe koszty dla jednostki.
Należy zauważyć, że istnieje jeszcze możliwość wyboru tylko niektórych z możliwych uproszczeń, na co również niektórzy przedsiębiorcy się decydują. W sytuacji kiedy jednostki korzystają z finansowania banków to są zobowiązane przekładać kwartalnie bilans i rachunek zysków i strat w wersji pełnej do banków, a czasem również rachunek przepływów pieniężnych. W takiej sytuacji aby nie dublować kosztów przygotowywania dwóch wersji zestawień – oddzielnie dla banku i oddzielnie do KRS – jednostki często decydują na sprawozdanie finansowe, w którym bilans i rachunek zysków i strat przygotowują w wersji bez uproszczeń według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości plus dodatkowo rachunek przepływów pieniężnych i jednocześnie rezygnują z przygotowywania zestawienia zmian w kapitale własnym oraz wybierają uproszczoną formę informacji dodatkowej.
Podsumowując, nie wszyscy mają prawo wyboru, jaką wersję sprawozdania finansowego będą sporządzać. Te największe jednostki z mocy prawa są zobowiązane przygotować sprawozdanie według załącznika nr 1 ustawy o rachunkowości. Mniejsze podmioty, którym ustawa o rachunkowości daje prawo takiego wyboru, muszą wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, potrzeby odbiorców swoich sprawozdań. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że decydując się na uproszczone sprawozdanie finansowe lub wybór tylko niektórych z możliwych uproszczeń, konieczne jest podjęcie uchwały w tym zakresie i określenie w uchwale za jakie lata oraz jakie uproszczenia jednostka będzie stosować. Bez stosownej uchwały, jednostka nie ma prawa do zastosowania żadnych uproszczeń.
A czy Ty wiesz już jaki wariant sprawozdania finansowego wybierzesz dla swojej jednostki? Jeśli nie to zapraszamy do kontaktu. Specjaliści GLC są zawsze gotowi, aby Ci pomóc.
Z GLC związana od 2018 roku. Ma doświadczenie w obsłudze zarówno podmiotów polskich jak i zagranicznych, a także dużych i małych. Specjalizuje się w podmiotach działających w specyficznych warunkach – m. in. w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, rozliczających ulgę B+R, rozliczających się na zasadach „CIT estońskiego,” a także prowadzących księgi według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.