Obowiązek przeprowadzania inwentaryzacji, nałożony na przedsiębiorstwa ustawą o rachunkowości, jest jedną z czynności, które należy wykonać, aby ewidencję księgową można było uznać za prawidłową, a dane zawarte w sprawozdaniu finansowym za rzetelnie odzwierciedlające rzeczywistość.
Do głównych celi inwentaryzacji zaliczamy:
W zależności od rodzaju składnika aktywów i pasywów, który podlega weryfikacji wyróżniamy trzy metody weryfikacji:
Inwentaryzacja powinna zostać przeprowadzona na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Jednakże termin i częstotliwość inwentaryzacji uważa się za dotrzymane, jeśli jednostka przeprowadzi inwentaryzację zgodnie z terminami określonymi w art. 36 ust. 3 ustawy o rachunkowości.
Za przeprowadzenie inwentaryzacji drogą spisu z natury jest odpowiedzialny kierownik jednostki (art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości). Nie może on scedować na inną osobę tej odpowiedzialności. Jeżeli kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy, odpowiedzialność za spis z natury zapasów ponoszą wszyscy jego członkowie. Dotyczy to również przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie prowadzenia rachunkowości zostaną powierzone podmiotom zewnętrznym. Do zakresu odpowiedzialności kierownika jednostki za inwentaryzację zapasów drogą spisu z natury wchodzi m.in.
Zarządzenie w sprawie inwentaryzacji, w tym drogą spisu z natury zapasów, wydaje kierownik jednostki. Treść zarządzenia zależy od tego, czy działa stała komisja inwentaryzacyjna, czy też jest ona powoływana do wykonania określonego zadania. W tym drugim przypadku zarządzenie określa, w szczególności:
Dokumentami uzupełniającym do zarządzenia w sprawie inwentaryzacji są plan sytuacyjny i harmonogram inwentaryzacji. Plan sytuacyjny to mapa terenu jednostki zawierająca odpowiednio nazwane miejsca składowania poszczególnych rodzajów zapasów w jednostce z podaniem osób za nie odpowiedzialnych i określeniem asortymentów (rodzajów) zapasów składowanych w tych miejscach. Harmonogram inwentaryzacji drogą spisu z natury zawiera wykaz (nazwy) pól spisowych, daty, w których będzie przeprowadzany w nich spis z natury oraz nazwy (numery, symbole) zespołów spisowych, które przeprowadzą spis na danych polach.
W przedsiębiorstwach powinna zostać przygotowana instrukcja inwentaryzacyjna określająca ogólne, stałe zasady oraz metody przeprowadzania rocznej inwentaryzacji aktywów i pasywów. Instrukcja inwentaryzacyjna może wchodzić w skład dokumentacji zasad polityki rachunkowości jednostki, stanowiąc np. odrębny załącznik do tej dokumentacji.
Zespoły spisowe ujmują na bieżąco wyniki dokonanych w toku spisu z natury pomiarów stanu poszczególnych składników zapasów w arkuszach spisowych. Wypełnione arkusze spisowe podpisują wszyscy członkowie zespołu spisowego i osoba odpowiedzialna za składniki objęte spisem. Przewodniczący komisji rozlicza wydane i zwrócone arkusze spisowe oraz sprawdza kompletność i poprawność arkuszy.
Protokół z rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych sporządza komisja inwentaryzacyjna i przedstawia kierownikowi jednostki. Do protokołu dołącza się zestawienia różnic ilościowych i jakościowych lub zestawienia zbiorcze. Kierownik rozpatruje i zatwierdza wnioski komisji inwentaryzacyjnej. Może on wprowadzać zmiany po zapoznaniu się wcześniej z opinią księgowego, a w razie potrzeby również radcy prawnego. Na podstawie sporządzonych zestawień różnic inwentaryzacyjnych księgowy doprowadza stan ewidencji księgowej do stanu ustalonego w drodze spisu z natury.
Inwentaryzacja roczna to dla wielu przedsiębiorstw ogromne wyzwanie organizacyjne. Jej szczegółowe zaplanowanie i odpowiednie przygotowanie dokumentacji oraz członków zespołów spisowych jest kluczowe dla prawidłowego przebiegu inwentaryzacji. Należy pamiętać, że prawidłowo i rzetelnie wykonana inwentaryzacja jest kluczowa dla możliwości rzetelnej i jasnej prezentacji danych w sprawozdaniu finansowym jednostki.
Związana z GLC od 2023 roku na stanowisku księgowej. Absolwentka kierunku zarządzanie finansami i rachunkowość Uniwersytetu Warszawskiego. Ma doświadczenia w obsłudze podmiotów handlowych przeprowadzających międzynarodowe transakcje.