Jak przepisy o ukrytej dywidendzie zmienią rozliczenie spółek?

Mimo że przepisy o tak zwanej ukrytej dywidendzie mają wejść w życie od 2023 roku, to już teraz trzeba przygotować się do ich stosowania.

Pojęcie ukrytej dywidendy jest nowym określeniem, wprowadzonym do prawa podatkowego przez Polski Ład. Polski Ład określa regulacje, których celem jest zapobieganie wypłacania ukrytej dywidendy. Skierowane są one do podmiotów, które dotychczas rozliczały się z udziałowcem w inny sposób niż wypłata dywidendy. Przepisy związane z ukrytą dywidendą wejdą w życie od stycznia 2023 roku.

Celem wprowadzenia nowych regulacji jest zapobieganie sytuacji, w których podmiot w zamian za wypłacenie dywidendy, wypłaca zysk w inny sposób.

Po wejściu w życie przepisów będzie zachodzić więc bardzo duże ryzyko, że niektóre mechanizmy stosowane dotychczas przez Spółki nie będą mogły stanowić kosztów uzyskania przychodu.

Zgodnie z nowymi przepisami, koszty będą stanowić ukrytą dywidendę, jeżeli:

 1. wysokość tych kosztów lub termin ich poniesienia w jakikolwiek sposób są uzależnione od osiągnięcia zysku przez podatnika lub wysokości tego zysku lub
 2. racjonalnie działający podatnik nie poniósłby takich kosztów lub mógłby ponieść niższe koszty w przypadku wykonania porównywalnego świadczenia przez podmiot niepowiązany.
 3. koszty te obejmują wynagrodzenie za prawo do korzystania z aktywów, które stanowiły własność lub współwłasność wspólnika (akcjonariusza) lub podmiotu powiązanego ze wspólnikiem (akcjonariuszem) przed utworzeniem podatnika. Tymi aktywami mogą być nieruchomości, lokale, pojazdy,

Jak widać definicja jest bardzo szeroka i wiele transakcji może być od 2023 roku traktowane jako ukryta dywidenda.

Już w trakcie tego roku trzeba więc dokonać analizy kosztów spółki i przygotować się do zmiany przepisów.

Jeśli chcesz więc zweryfikować czy koszty ponoszone przez Twoją spółkę mogą być traktowane jako ukryta dywidenda napisz do mnie maila: jsikorski@glc.pl lub umów się na konsultację w kancelarii.

Masz pytania dotyczące rachunkowości lub prawa podatkowego?
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Wypełnij formularz kontaktowy

i skontaktuj się z nami

  Jaka usługa Cię interesuje?
  Jak możemy się z tobą skontaktować?

  Powiązane wpisy

  Ceny transferowe 2024 – kto ma obowiązek sporządzić dokumentację?

  Dokonujesz transakcji z podmiotami powiązanymi, wobec tego interesują Cię ceny transferowe? Z artykułu dowiesz się: kto powinien sporządzić dokumentację cen...

  e-doradca podatkowy LIPIEC 2022

  Lipcowy e-doradca podatkowy, czyli podsumowanie najważniejszych tematów z zakresu podatków, prawa, finansów, księgowości dla każdego przedsiębiorcy. W wakacyjnym wydaniu omawiamy...

  @ – doradca podatkowy czerwiec 2022

  Czerwcowy e-doradca podatkowy, a w nim: grupy VAT jako temat numeru – od 1 lipca 2022 roku podatnicy będą mogli...