E-Urząd – zmiany zasad komunikacji z Urzędem Skarbowym

Komunikacja podatnika z organem podatkowym jest ważna, aby rozliczenia podatkowe były transparentne i szybko można było uzyskać niezbędne dokumenty czy wyjaśnić sporne kwestie. Dlatego też ustawodawca postanowił wprowadzić nowoczesną formę komunikacji tzw.  E-Urząd.

Czym jest E-Urząd Skarbowy?

To serwis na podatki.gov.pl, w którym klienci Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) tj. przede wszystkim podatnicy szybko, łatwo i kompleksowo załatwią swoje sprawy podatkowe. Zrobią to w dowolnym momencie i korzystając z dowolnego urządzenia. Dzięki personalizacji danych w e-Urzędzie Skarbowym zalogowany użytkownik ma dostęp do przeznaczonych dla niego informacji i usług.

Do e-Urzędu Skarbowego można się zalogować:

  1. przez login.gov.pl (tj. profil zaufany, aplikację mObywatel, bankowość elektroniczną lub e-dowód);
    Uzyskasz w ten sposób pełny dostęp do swoich danych (zakładka Twoje dane) i wszystkich usług e-Urzędu Skarbowego.
  1. danymi podatkowymi (PESEL lub NIP i kwota przychodów);
    Uzyskasz dostęp do swoich danych (zakładka Twoje dane) i usługi Twój e-PIT. Pozostałe usługi e-Urzędu Skarbowego będą niedostępne.

Aby zalogować się danymi podatkowymi należy przygotować:

  • PESEL lub NIP i datę urodzenia,
  • łączną kwotę przychodu z zeznania za 2022 r.,
  • jedną z kwot z jednej, dowolnej informacji od płatnika za 2023 r. (np. z PIT-11 od Twojego pracodawcy),
  • kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty z zeznania za 2022 r..

Masz pytania?

Klaudia Derela, ekspertka GLC jest do Twojej dyspozycji.

Dwa rodzaje kont w E-Urzędzie Skarbowym

W e-Urzędzie Skarbowym można zalogować się na konto osoby fizycznej lub organizacji. Na konto osoby fizycznej logujesz się stosując powyżej opisany sposób logowania. Natomiast konto organizacji to konto przypisane konkretnej jednostce organizacyjnej, bez względu na jej formę prawną, np.:

  • spółce kapitałowej lub osobowej,
  • stowarzyszeniu,
  • fundacji,
  • spółdzielni,
  • grupie kapitałowej,
  • innej jednostce organizacyjnej.

Organizacja musi posiadać identyfikator podatkowy NIP. Konto nie dotyczy organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy, a także kancelarii. Dostęp do konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym przyznawany jest osobie fizycznej, posiadającej PESEL:

  1. na podstawie wniosku złożonego przez organizację do naczelnika urzędu skarbowego, właściwego w sprawach ewidencji podatników i płatników. Wniosek powinny podpisać osoby uprawnione do reprezentacji organizacji lub pełnomocnik ogólny.
  2. za pośrednictwem usługi na koncie organizacji w e-US, dostępnej dla użytkownika konta organizacji z dostępem rozszerzonym.

Wniosek o przyznanie dostępu do konta organizacji musi zawierać:

  • pełną nazwę, NIP i adres siedziby organizacji,
  • pierwsze imię, nazwisko i PESEL osoby fizycznej, której mamy udzielić dostępu,
  • informację o zakresie uprawnień dla użytkownika (dostęp podstawowy lub rozszerzony).

Dokument w formie elektronicznej można przesłać za pośrednictwem:

  1. serwisu e-Urząd Skarbowy,
  2. e-PUAP.

Można również dostarczyć go w formie papierowej.

Dostęp do konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym działa od momentu zarejestrowania wniosku o przyznanie tego dostępu. Do konta organizacji będą miały dostęp osoby upoważnione, czyli użytkownicy konta organizacji (UKO) – osoby fizyczne, posiadające PESEL.

Do dyspozycji użytkowników zostały stworzone dwa rodzaje dostępu do konta organizacji podstawowy oraz rozszerzony.

Użytkownik z dostępem podstawowym może wykonywać wszystkie czynności w e-Urzędzie Skarbowym.

Użytkownik z dostępem rozszerzonym może wykonywać wszystkie czynności w e-Urzędzie Skarbowym oraz dodatkowo nadawać i odbierać innym użytkownikom dostęp do konta organizacji za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego.

Pełnomocnik ogólny, który nie jest jednocześnie użytkownikiem konta organizacji, nie ma dostępu do konta tej organizacji w e-Urzędzie Skarbowym.

Przyznając dostęp osobie fizycznej do konta organizacji:

  • udostępniane są informacje o organizacji, które znajdują się na jej koncie w e-Urzędzie Skarbowym,
  • umożliwiane są działania w imieniu organizacji.

Czynności, które na koncie organizacji w e-Urzędzie Skarbowym podejmuje użytkownik, uznawane są za czynności podejmowane przez tę organizację.

Usługi dostarczane przez E-Urząd Skarbowy

W e-US można złożyć wniosek o bezpłatne wydanie:  

  1. zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości (ZAS-W) na przygotowanym i wstępnie wypełnionym wniosku,
  1. innego zaświadczenia, w tym celu należy skorzystać z funkcji „Pisma ogólnego”. W treści pisma należy podać jakie zaświadczenie jest potrzebne.

Usługa pisma ogólnego umożliwia wysłanie pisma w dowolnej sprawie do:

  • urzędu skarbowego,
  • urzędu celno-skarbowego,
  • izby administracji skarbowej,
  • Ministerstwa Finansów,
  • Szefa Krajowej Administracji Skarbowej,
  • Krajowej Informacji Skarbowej.

E-Urząd Skarbowy daje również możliwość:

  1. złożenia wniosku WIS oraz pism w toku postępowania o wydanie WIS,
  2. zgłoszenia do urzędu zapłaty należności na inny rachunek niż ten podany w Wykazie podatników VAT tj. zawiadomienie ZAW-NR,
  3. złożenia formularza, dzięki któremu organizacja otrzyma zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej,
  4. złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty,
  5. złożenia wyjaśnienia i jednocześnie dyspozycji właściwego zaliczenia wpłaty, którą urząd zakwalifikował jako wpłatę do wyjaśnienia,
  6. wyszukania informacji o obciążeniu ruchomości lub zbywalnego prawa majątkowego oraz złożenie wniosku o wypis lub zaświadczenie z Rejestru zastawów skarbowych,
  7. przeglądania deklaracji elektronicznych (w tym ich wizualizację, pobranie i wydrukowanie) oraz podglądu danych podstawowych z deklaracji złożonych w formie papierowej,
  8. sprawdzenia informacji o zaksięgowanych, rozliczonych deklaracjach i zeznaniach podatkowych, dokonanych wpłatach, zrealizowanych zwrotach, wystawionych upomnieniach czy tytułach wykonawczych,
  9. przeglądania informacji o ustanowionych i aktywnych pełnomocnictwach ogólnych i do podpisywana deklaracji składanych elektronicznie.

Planowane zmiany w usłudze E-Urząd Skarbowy

Ministerstwo Finansów planuje uruchomienie aplikacji mobilnej E-US na telefony komórkowe/smartphony. Planowany termin uruchomienia aplikacji to grudzień 2024 rok i będzie ona dotyczyć konta osoby fizycznej. W lutym 2025 roku ma być w niej uruchomiona usługa Twój e-PIT.  Resort wskazał, że użytkownicy za jej pomocą będą mogli m.in. uzyskać zaświadczenia, składać deklaracje, udzielać pełnomocnictw i sprawdzić podatek.

Dodatkowo pod koniec marca 2025 roku w e-Urzędzie Skarbowym resort planuje wdrożyć chatbot, czyli narzędzie automatycznej komunikacji. Natomiast w I kwartale 2025 roku ma zostać uruchomiona funkcjonalność polegająca na opłacaniu kartą zobowiązań podatkowych.

Jeśli masz wątpliwości związane z funkcjonowaniem E-Urzędu Skarbowego to zapraszamy do kontaktu z ekspertami GLC, którzy udzielą Ci cennych wskazówek ułatwiających obsługę nowego narzędzia komunikacji z Urzędem Skarbowym.

Mateusz Masternak

Team Leader

Związany z GLC od 2021 roku, obecnie na stanowisku Team Leader. Ukończył IV stopień certyfikacji SKwP i kilka innych szkoleń, członek SKwP oddział Katowice. Ma doświadczenie w obsłudze podmiotów notowanych na NewConnect.

Wyślij prośbę o kontakt

Osoba z naszego zespołu skontaktuje się z Tobą!

    Powiązane wpisy

    Kiedy sprawozdanie finansowe podlega badaniu?

    Zgodnie z przepisami prawa bilansowego badaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe jednostek kontynuujących działalność,...

    Wdrożenie KSeF – Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt ustawy!

    5 listopada Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt ustawy dotyczącej obowiązkowego wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). Projekt stanowi wynik...

    Koszty imprezy integracyjnej a koszty uzyskania przychodów

    Współpraca zespołowa jest nieodłącznym elementem organizacji pracy w wielu współczesnych firmach. W związku z tym, pracodawcy coraz częściej decydują się...