Sukcesja w przedsiębiorstwie

Budowa prężnie działającego przedsiębiorstwa zajmuje wiele lat, a często nawet kilka pokoleń. Przedsiębiorca musi pokonać wiele przeszkód, aby osiągnąć sukces. Warto jednak w tym miejscu zadać sobie jedno pytanie: co stanie się z naszą firmą, kiedy zabraknie nas już na tym świecie?
 

Czym jest sukcesja przedsiębiorstwa?

Najprościej rzecz ujmując, jest to przejście ogółu praw i obowiązków przedsiębiorcy na jego sukcesorów. Jednak sukcesja to nie tylko kwestie prawne, ale np. know-how. Któż bowiem wie lepiej od niego jak skutecznie prowadzić biznes? Rozległość tematyki sukcesji powoduje, że warto poświęcić tej kwestii więcej czasu.

Dlaczego już teraz warto zaplanować sukcesję?

  1. O ile sukcesję związaną z przejściem na emeryturę i zakończeniem aktywności biznesowej można przewidzieć z pewna dokładnością czasową, o tyle zdarzenia niepewnego (śmierć przedsiębiorcy) przewidzieć nie można. Tym samym wczesne zaplanowanie procedury sukcesyjnej pozwoli na przygotowanie przedsiębiorstwa do wystąpienia takiej sytuacji. Pozwoli również zdobyć przewagę nad konkurentami. Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie: Które przedsiębiorstwo po śmierci jego właściciela poradzi sobie lepiej? To, w którym przeprowadzono procedurę sukcesyjną czy to, które trawione będzie sporami między spadkobiercami?
  2. Przeprowadzenie i wdrożenie planu sukcesyjnego poprzedzone jest przeprowadzeniem swego rodzaju audytu (obejmującego między innymi analizę obowiązujących w przedsiębiorstwie aktów prawnych, strukturę zatrudnienia, przegląd koncesji oraz zezwoleń itp.). Taki audyt może wykazać pewne błędy lub nieprawidłowości, co pozwoli je wyeliminować. W toku bieżącego prowadzenia działalności gospodarczej wiele kwestii (często istotnych) może być na pierwszy rzut oka niedostrzegalnych. Może być nadto impulsem do zmiany formy prowadzenia działalności (np. z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczona odpowiedzialnością).
  3. Nawet najlepszy plan sukcesyjny nie odniesienie oczekiwanego zamiaru, jeżeli jego wdrożenia nie poprzedzi rozmowa z potencjalnymi sukcesorami. Wielu przedsiębiorców zakłada, że ich dzieci/wnuki będą chciały dalej prowadzić ich firmę. Jednakże często okazuje, że takie założenie jest po prostu błędne. Potencjalni sukcesorzy mogą bowiem nie posiadać odpowiedniej wiedzy, doświadczenia a przede wszystkim woli i chęci do zajmowania się biznesem. Przeprowadzenie wspomnianej rozmowy pozwoli na ustalenie kogo i w jakim zakresie należy brak pod uwagę w procedurze sukcesyjnej.

Nie mam czasu na zajmowanie się sukcesją

 Podstawową wymówka przedsiębiorców, aby temat potencjalnej sukcesji odłożyć w bliżej nieokreśloną przyszłość jest brak czasu na zajmowanie się tą sprawą. Jednakże czy nie warto poświęcić choć odrobinę czasu na to, aby na tą kwestią się zastanowić? Przecież dotyczyć będzie losów naszej firmy na przestrzeni kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat.
Tytułem przykładu warto wspomnieć, że słynne przemówienie Abrahama Lincolna wygłoszone po Bitwie pod Gettysburgiem trwało zaledwie dwie minuty, a na zawsze odmieniło losy USA.  Tymczasem sporządzenie najprostszego testamentu, zawierającego podstawowe rozporządzenia majątkowe zajmuje zaledwie kilka minut, a już taki dokument pozwoli zaoszczędzić sukcesorom wielu potencjalnych problemów (do czasu sporządzenia kompletnego planu sukcesji). Te kilka minut może mieć ogromne znaczenie dla prowadzonej przez nas działalności gospodarczej.

Masz pytania dotyczące rachunkowości lub prawa podatkowego?
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Wypełnij formularz kontaktowy

i skontaktuj się z nami

    Jaka usługa Cię interesuje?
    Jak możemy się z tobą skontaktować?

    Powiązane wpisy

    Sukcesja w spółkach prawa handlowego – tradycyjnie czy przez fundację rodzinną?

    Zapewnienie sukcesji w prowadzonej firmie to niemały problem dla wszystkich przedsiębiorców. W przypadku posiadania dzieci (zstępnych) nie można zagwarantować, iż...

    Podcast: Najkorzystniejsza forma działalności w Polskim Ładzie.

    Rok podatkowy 2022 zaczyna rozkręcać się na dobre, a wraz z nim rusza drugi sezon naszych spotkań. Rozmawiamy o tym,...

    Czy spółka komandytowo-akcyjna jest atrakcyjna w Polskim Ładzie? 

    Ostatnio w internecie pojawiły się głosy, że spółka komandytowo akcyjna jest idealnym rozwiązaniem na uniknięcie problemów z polskim ładem. Niestety,...