Jaki program do księgowości 2023? – ranking

Właściwe prowadzenie księgowości to podstawa działania i pracy nad rozwojem każdej firmy. O ile jeszcze parę lat temu korzystanie z pomocy księgowej było wystarczające, tak obecnie przedsiębiorcy chcą mieć kontrolę nad każdym obszarem związanym z finansami i księgowością. Dlatego dodatkowo decydują się na usługi oferowane przez popularne systemy, tzw. programy dla księgowych. Ich celem jest przede wszystkim usprawnienie pracy i pominięcie mozolnych czynności, których analogowe wykonanie jest czasochłonne.

Czas zatem zastanowić się, jaki program do obsługi księgowej wybrać. Poniżej przedstawiamy ranking, w którym krótko przedstawimy zalety i wady poszczególnych programów najczęściej wybieranych w Polsce.

Jaki program do księgowości jest najlepszy?

1. SAP

Gdy tylko myślimy o oprogramowaniu do prowadzenia księgowości, przeważnie od razu przychodzi nam na myśl SAP. Bez wątpienia jest to system, który ma wiele zalet. Jest łatwy w obsłudze, a do tego pozwana na różnorodne konfiguracje, więc można dopasować go do indywidualnych potrzeb klienta. Wdrożenia systemu SAP realizowane są przez zewnętrzne firmy, takie jak nasza. Poza tym wiedza o systemie i sposobach korzystania z niego jest dostępna dla wszystkich w wersji bezpłatnej.

Za minus można uznać dość wysoką cenę za roczny koszt utrzymania. Niektórzy użytkownicy skarżą się także na interfejs odbiegający od obecnych standardów. Mimo to SAP należy uznać za system warty polecenia.

2. Księgowość SAP Business One

Jeśli zastanawiasz się, jaki program do księgowości jest najlepszy, zwróć uwagę na księgowość SAP Business One. Czas pożegnać się z wieloma aplikacjami, które utrudniają znalezienie potrzebnych informacji. SAP Business One to sposób na utrzymanie wszystkich najważniejszych danych w jednym miejscu. Duży plus należy się za nowoczesną platformę biznesową, którą z pewnością docenią klienci w roku 2023 i w kolejnych latach. Program ten to doskonały partner w drodze do poprawy płynności finansowej w firmie. Za sprawą doskonale przemyślanego uporządkowania wszelkich danych przedsiębiorca może z łatwością wykonywać dowolne analizy. SAP Business One sprawdzi się głównie w mniejszych firmach.

Za wadę programu można uznać konieczność poświęcenia dość dużej ilości czasu na wdrożenie i zapoznanie się ze wszystkimi możliwościami systemu. Niemniej wsparcie profesjonalnej ekipy wdrożeniowej rozwiązuje ten problem.

3. Księgowość NAVISION

Użytkownicy doceniają korzyści płynące z użytkowania systemu do księgowości NAVISION dostępnego w ponad dwudziestu językach. Klienci mają możliwość wyboru licencji. Mogą się zdecydować na działanie w chmurze, ale też na własnych serwerach. Poza tym dużym plusem jest możliwość mobilnej kontroli finansów przedsiębiorstwa – nawet w podróży możesz trzymać rękę na pulsie.

Podobnie jak w zasadzie każdy z wymienionych w rankingu systemów, NAVISION ma jedną wadę – wymaga wkładu finansowego we wdrożenie i licencję. Mimo to warto rozważyć opcję stałego korzystania z wybranego systemu, ponieważ usprawnia on pracę i ułatwia dostęp do danych.

4. CDNxl

Nadal rozważasz, jaki program do obsługi księgowej wybrać? Ostatnią propozycją w naszym rankingu jest system CDNxl. Za sprawą korzystania z tego programu łatwiejsze staje się prowadzenie prac administracyjnych w firmie. Lepiej funkcjonuje obieg informacji, a pracownicy nie muszą wykonywać żmudnej pracy, którą wykonuje za nich system. Dużym plusem jest kompatybilność tego programu z systemami zewnętrznymi, takimi jak np. MS Excel.

Do minusów należy długi czas wdrażania, który na szczęście da się usprawnić, dzięki skorzystaniu z oferty firm świadczących usługę wdrażania i szkolenia pracowników.

Masz pytania dotyczące rachunkowości lub prawa podatkowego?
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Wypełnij formularz kontaktowy

i skontaktuj się z nami

  Jaka usługa Cię interesuje?
  Jak możemy się z tobą skontaktować?

  Powiązane wpisy

  Outsourcing księgowości – czym jest i na czym polega?

  Outsourcing, czyli zlecanie pewnych zadań lub funkcji firmom zewnętrznym, stał się jednym z kluczowych trendów w prowadzeniu biznesu. W ostatnich...

  Badanie sprawozdania finansowego 2023 – najczęściej zadawane pytania

  Kiedy jest najlepiej podpisać umowę z biegłym, kto podlega ustawowemu badaniu sprawozdania, dla kogo ważna jest opinia z badania, co...

  Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe

  Klienci często zadają pytanie kto dokonuje zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Jest to niewątpliwie jedna z najczęstszych wątpliwości podczas sporządzania sprawozdania finansowego....