Różnice między oddelegowaniem pracownika a podróżą służbową

W obliczu dynamicznych zmian na rynku pracy firmy coraz częściej korzystają zarówno z oddelegowania pracowników, jak ich wysyłania ich w podróże służbowe. Pomimo iż obie te czynności wiążą się z tą samą czynnością, jaką jest przemieszczenia pracowników, różnią się one w kluczowych aspektach. Poniżej przedstawimy Państwu trzy główne różnice, które ułatwią zrozumienie, czym dokładnie różni się oddelegowanie od podróży służbowej.

1. Czas trwania oraz cel wyjazdu

Podróż służbowa jest zazwyczaj krótkoterminowa i ma ona na celu realizację zadań związanych z bieżącymi potrzebami firmy. Najczęściej spotykanymi powodami podróż służbowych są: udział w  spotkaniach z klientami, szkolenia, konferencje czy też inspekcje. Z reguły podróże służbowe trwają od kilku dni do kilku tygodni.

Oddelegowanie pracownika ma natomiast charakter długoterminowy i związane jest z przeniesieniem go do innego miejsca pracy,  najczęściej za granicę, w celu realizacji wielomiesięcznych projektów. Pracownik zostaje oddelegowany na określony czas, który może wynosić od kilku miesięcy nawet do kliku lat.

Masz pytania?

Klaudia Derela, ekspertka GLC jest do Twojej dyspozycji.

2. Zakres obowiązków i miejsce pracy

Podczas podróży służbowej pracownik kontynuuje wykonywanie swoich obowiązków ale w innym miejscu. Praca jednak nadal jest wykonywana zgodnie z harmonogramem oraz standardami firmy. Przykładem podróży służbowej może być udział inżyniera w uruchamianiu maszyny w zakładzie klienta w innym mieście lub kraju. W takim przypadku pracownik po zakończeniu podróży wraca do swojego stałego miejsca pracy i kontynuuje wykonywanie swoich podstawowych obowiązków.

W przypadku oddelegowania zmiana miejsca pracy jest trwalsza a pracownik może zostać przydzielony do nowych, specyficznych dla lokalizacji zadań, które mogą się różnić od jego codziennych obowiązków.

3. Aspekty formalne i finansowe

Podróż służbowa jest regulowana przez przepisy związane ze zwrotem kosztów dla pracownika, takich jak transport, zakwaterowanie, wyżywienie oraz ewentualne diety. Pracownik zachowuje również swoje podstawowe wynagrodzenie. Podróż służbowa nie wpływa na długoterminowe warunki zatrudnienia ani na wynagrodzenie, poza dodatkowymi świadczeniami związanymi z podróżą.

Podczas oddelegowania pracownika kwestie formalne są znacznie bardziej złożone. Oprócz standardowego wynagrodzenia pracownik może otrzymać dodatkowe świadczenia, takie jak: dodatek za rozłąkę, koszty relokacji czy też specjalne wynagrodzenie związane z pracą w innym kraju.

Podsumowanie

Podsumowując, oddelegowanie pracownika i podróż służbowa różnią się przede wszystkim, czasem trwania, charakterem obowiązków oraz aspektem formalnym i finansowym. Jeżeli mają Państwo wątpliwości w jakiejkolwiek kwestii dotyczącej odpowiedniego rozliczenia podróży swojego pracownika, zapraszamy do kontaktu.

Jossllyn Bochenko

Księgowy

z GLC związany od 2022 r.; obecnie na stanowisku księgowego; specjalizuje się w obsłudze podmiotów z kapitałem zagranicznym.

Wyślij prośbę o kontakt

Osoba z naszego zespołu skontaktuje się z Tobą!

    Powiązane wpisy

    Organizacja imprezy integracyjnej a odliczenie podatku vat

    Organizowanie imprez integracyjnych przez pracodawcę jest powszechnym sposobem na budowanie motywacji pracowników oraz nagradzanie ich za dobrze wykonaną pracę.

    12 najczęściej zadawanych pytań o księgowość w systemie Microsoft Dynamics 365 Business Central

    W artykule przedstawiamy odpowiedzi na 12 najczęściej zadawanych pytań dotyczących księgowości w Microsoft Dynamics 365 Business Central, które mogą pomóc...

    Księgowość Twojej firmy w Microsoft Dynamics 365 Business Central

    W środowisku biznesowym, kluczowe znaczenie ma efektywne zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. GLC oferuje obsługę księgową na wielu programach księgowych ERP, między...