GLC Legal
Spółki kapitałowe i osobowe
Spory korporacyjne
Każdy spór korporacyjny ma podłoże indywidualne, które bywa mieszanką czynników zarówno osobistych, jak i biznesowych. Rolą prawnika jest nie tylko zaprojektowanie struktury spółki i zależności między wspólnikami tak, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia sporu, lecz również załagodzenie go w możliwie najszybszy i najlepszy sposób. Prowadzenie sporu korporacyjnego nie stanowi celu samego w sobie. Nie może mieć charakteru permanentnego. Niezbędne jest możliwie najszybsze i najsprawniejsze jego zniwelowanie.
Spółki komandytowe
Spółka komandytowa może powstać z przekształcenia każdej spółki osobowej (jawnej, partnerskiej i komandytowo–akcyjnej) oraz spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej). Dopuszczalne jest również przekształcenie w spółkę komandytową spółki cywilnej oraz spółdzielni pracy. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą przygotowujemy i wspieramy proces zakładania spółki komandytowej i wniesienia przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego do tej spółki komandytowej.
Co robimy
- doradztwo prawne i podatkowe na etapie projektowania działalności, w formie uwzględniającej funkcjonowanie spółki komandytowej;
- audyt prawny, podatkowy i finansowy prowadzonej działalności pod kątem możliwości przekształcenia w spółkę komandytową;
- pomoc w rozwiązaniu problemów podatkowych, również tych wynikających z przekształceń w spółkę komandytową;
- przygotowanie dokumentacji: bilansu, umowy spółki, statutu, dokumentów rejestracyjnych spółki komandytowej; reprezentację wobec urzędu skarbowego.
- opracowanie dokumentacji zapobiegającej powstawaniu sporów korporacyjnych – umów spółek, umów inwestycyjnych, umów wspólników, wewnętrznych procedur;
- zaskarżanie uchwał podjętych na zgromadzeniach wspólników albo na walnych zgromadzeniach w spółkach kapitałowych
- prowadzenie sporów wynikających z umów pomiędzy wspólnikami albo akcjonariuszami: o wyłączenie wspólnika oraz o rozwiązanie spółki, o roszczenia związane z odpowiedzialnością członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o. albo spółki akcyjnej, o roszczenia przeciwko członkom organów spółki za szkody wyrządzone w związku z pełnieniem przez nich funkcji, o pozbawienie akcjonariusza prawa głosu, pomiędzy wspólnikami, akcjonariuszami, członkami organów a spółką wynikające z naruszenia zakazu konkurencji;
- prowadzenie sporów korporacyjnych także pomiędzy wspólnikami spółek osobowych;
- doradztwo prawne obejmujące strategię długoterminowej obrony przed próbami nadużywania praw korporacyjnych.
Nasi eksperci w tej dziedzinie

Bartosz Kubista
Head of Tax , partner zarządzający, adwokat, doradca podatkowy
„W biznesie nie jest niestety możliwe całkowite wyeliminowanie sporów pomiędzy różnymi grupami interesów. Z punktu widzenia spółki i jej wspólników, niezwykle istotne jest przeprowadzenie zaistniałego sporu w sposób jak najmniej uciążliwy”.
Bartosz Kubista partner zarządzający, adwokat, doradca podatkowy
„Zespół prawny GLC oferuje kompleksową obsługę prawną procesu zakładania spółek komandytowych i przekształcania innych spółek w spółki komandytowe. Jest to możliwe dzięki współpracy adwokatów, doradców podatkowych, aplikantów i prawników – specjalistów prawa gospodarczego, wspieranych przez biegłego rewidenta”.
Marek Mikuła partner zarządzający, adwokat, doradca podatkowy
Każdy spór jest dla przedsiębiorcy stratą czasu i środków, dlatego musi zostać jak najszybciej zakończony. Eksperci GLC pomagają ustalić strategię, która pozwoli zażegnać spór najmniejszym kosztem nie tylko finansowym, ale także emocjonalnym.
Spółka komandytowa jest korzystną formą prowadzenia biznesu – zarówno pod kątem ograniczenia ryzyka biznesowego, jak i optymalizacji podatków. Pozwala, przy odpowiedniej konstrukcji prawnej, wyłączyć wspólników z odpowiedzialności osobistej oraz uniknąć podwójnego opodatkowania.
Dlaczego GLC?
- Dogłębne zrozumienie potrzeb i specyfiki firm rodzinnych.
- Kompleksowe wsparcie prawne i podatkowe.
- Ekspercka wiedza, obejmująca wiele gałęzi prawa.
- Praktyczna znajomość realiów biznesowych wielu branż.
- Wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu procesów sukcesji.
- Wygodna komunikacja i stały kontakt.
- Pełna odpowiedzialność za proponowane rozwiązania.