Jakie obszary obejmuje badanie sprawozdania finansowego i jak ono przebiega?

Ustawa o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, posługują się pojęciem badanie sprawozdania finansowego lecz w zasadzie, sama czynność rewizji finansowej, która kryje się pod tym pojęciem jest zdecydowanie szersza. Skąd więc ta nazwa? Ostatecznym celem usługi jest zagwarantowanie, że sprawozdanie finansowe jest rzetelne, kompletne i przejrzyste.
Badanie obejmuje obszary takie jak:

  • dokumenty organizacyjne oraz podstawy prawne funkcjonowania jednostki,
  • bada je się w celu zrozumienia jednostki i jej otoczenia,
  • kontrola wewnętrzna,
  • ustalenie obszarów wrażliwych, w których mogą występować nieprawidłowości,
  • zdarzenia gospodarze,
  • sprawdzenie ich prawidłowości, rzetelności i poprawności,
  • kompletność, prawidłowość zestawień oraz ujawnień w ramach sprawozdania finansowego,
  • poprawność sporządzenia i prezentacji danych finansowych w sprawozdaniu.

Jak przebiega badanie?

Badanie to proces składający się z 4 faz:

  1. preaudyt,
  2. badanie wstępne,
  3. badanie zasadnicze,
  4. czynności końcowe.

Poniżej pokrótce omówimy na czym polega każdy z etapów audytu finansowego.

1. Preaudyt

Jest to faza zapoznania się z jednostką,  czyli pozyskania dokumentów organizacyjnych, statutowych oraz wszystkich regulacji wprowadzonych przez jej organy. Zalecamy żeby preaudyt odbył się jeszcze przed zakończeniem roku obrotowego, który ma zostać zbadany, gdyż skraca to czas całego badania i przyspiesza prace.

2. Badanie wstępne

Obejmuje badanie kontroli wewnętrznej oraz wstępną analizę finansową, co pozwala stwierdzić gdzie potencjalnie mogą wystąpić błędy i jakie procesy oraz pozycje są najważniejsze. W oparciu o doświadczenie zawodowe, biegła ustala obszary wrażliwe i określa jaki poziom zniekształceń, na poziome całego sprawozdania jest dopuszczalny i nie zniekształca wyniku.

3. Badanie zasadnicze

Najważniejsza część badania, polegająca na weryfikacji zdarzeń gospodarczych, prawidłowości ujęcia i prezentacji aktywów i pasywów, a także potwierdzenia stanów majątku i zobowiązań wykazanych w księgach. Odbywa się to w oparciu o wiedzę pozyskaną w ramach preaudytu i badania wstępnego.

4. Czynności końcowe

Po sprawdzeniu prawidłowości danych finansowych, konieczne jest ich zaprezentowanie w sprawozdaniu finansowym, co wchodzi w skład czynności końcowych. Bada się jasność i rzetelność przekazu z punktu widzenia jego potencjalnego odbiorcy.
Wszystkie etapy badania mogą zostać wykonane w około 3 tygodnie, lecz zależy to w dużej mierze od terminowości dostarczania dokumentów i dobrej współpracy z klientem.

Masz pytania dotyczące rachunkowości lub prawa podatkowego?
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Wypełnij formularz kontaktowy

i skontaktuj się z nami

    Jaka usługa Cię interesuje?
    Jak możemy się z tobą skontaktować?

    Powiązane wpisy

    Amortyzacja podatkowa i księgowa środków trwałych. Stawki i metody amortyzacji środków trwałych.

    Często, podczas wykonywania przez nas zleceń, pojawia się problem dotyczący nieprawidłowych stawek i metod amortyzacji podatkowej. Jest to spowodowane próbą...

    Kiedy szukać biegłego i zawrzeć umowę?

    Obowiązek ustawowego przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego wiąże się z wieloma wątpliwościami. Naturalnym jest, że przedsiębiorcy mają wiele pytań odnośnie audytu,...

    Podcast: Badanie sprawozdania finansowego

    Termin złożenia sprawozdania finansowego upływa niebawem. Dzisiaj o badaniu takiego sprawozdania Katarzyna Plucik rozmawia ze specjalistą od prawa bilansowego, Adrianem...