Głównym celem wprowadzonych rozwiązań jest zwiększenie atrakcyjności prowadzenia w Polsce działalności badawczo-rozwojowej, zarówno przez polskie jak i zagraniczne przedsiębiorstwa.
Jednym z celów ulgi jest obniżenie kosztów prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Celem jest także zachęcenie do podejmowania inwestycji, co bez wątpienia wpłynie na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki.
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszły w życie przepisy wprowadzające korzystne rozwiązania dla podatników uzyskujących dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Po spełnieniu ustawowych przesłanek, mogą oni skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% (zarówno w PIT, jak i CIT, dotyczy to dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Ulga badawczo-rozwojowa, obowiązująca od 1 stycznia 2016 r., umożliwia podatnikom odliczenie od podstawy opodatkowania części wydatków, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, uprzednio zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.
Podatniku – nie zwlekaj, już dzisiaj zgłoś się do GLC. Zespół specjalistów zweryfikuje, czy możliwe jest skorzystanie z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5%.
Aby mieć pewność, że działalność może zostać zakwalifikowana do zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej, zapraszamy do kontaktu z zespołem naszych ekspertów.
Normy prawne często budzą wątpliwości i problemy z interpretacją. Przepisy dotyczące nowego systemu ulg, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, również dla wielu osób pozostają niejasne i niezrozumiałe. Mamy świadomość tego, że kwestie związane z podatkami i księgowością wielu przedsiębiorcom sprawiają dość duże trudności. Dlatego też nasi specjaliści oferują wsparcie pozwalające na świadome funkcjonowanie na rynku przy jednoczesnym przestrzeganiu aktualnie obowiązujących przepisów. Nowy system ulg, który został wprowadzony, ma za zadanie zachęcić przedsiębiorców do wytwarzania szeroko pojętej własności intelektualnej. Co więcej, wytworzona własność intelektualna, zgodnie z oczekiwaniami obecnego rządu, ma zostać zarejestrowana w Polsce. Jeżeli firma zdecyduje się na komercjalizację wyników, uzyskanych w wyniku przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych, przedsiębiorca może skorzystać zarówno z IP Box, jak i z ulgi B+R.
IP Box to ulga znana również jako Innovation Box oraz Patent Box. Została ona wprowadzona w 2019 roku w CIT i PIT. Jest to ulga dedykowana osobom prowadzącym działalność B+R (badawczo-rozwojową). Ulga ta zapewnia preferencyjne warunki opodatkowania dochodów uzyskanych z praw własności intelektualnej podlegającej ochronie prawnej. Taką ochronę mogą stanowić np. patent lub prawa autorskie. Firma, która wytwarza własne prawo do własności intelektualnej (IP), może liczyć na opodatkowanie swoich zysków stawką 5%. Z opisanej ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy rozliczający się poprzez PIT-36, PIT-36L lub CIT-8.
Zmiany obowiązujące od początku 2022 roku, czyli tak zwany Polski Ład, umożliwiają niektórym przedsiębiorcom stosować tzw. symultaniczny IP Box. Prawo to przysługuje przedsiębiorcy, który zajmuje się komercjalizacją prac B+R i osiąga dochody kwalifikowane (zgodnie z przepisami dotyczącymi IP Box), a także ponosi koszty z tytułu prowadzenia owej działalności. Co w praktyce oznacza symultaniczny IP Box? Mniej więcej tyle, że podatnik ma prawo odliczyć koszty kwalifikowane poniesione na rzecz prac badawczo-rozwojowych (podczas określania dochodu z tytułu kwalifikowanego IP Box). Chodzi tutaj o koszty, które pozwoliły na wytworzenie, ulepszenie lub rozwinięcie kwalifikowanego dochodu IP Box. Dzięki zmianom związanym z wejściem w życie Polskiego Ładu polski podatnik nie musi już dokonywać wyboru pomiędzy wykluczającymi się preferencjami. Opisywana ulga symultanicznego IP Boxa dotyczy osób rozliczających się za pomocą CIT-u oraz PIT-u. W tym przypadku ważne jest prowadzenie działalności B+R.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że większość przedsiębiorców wykonuje na co dzień mnóstwo różnorodnych obowiązków związanych z prowadzeniem własnej firmy. Trudno poświęcać uwagę wszystkim sprawom jednocześnie. Dlatego też jeżeli zarabiasz na pracach badawczo-rozwojowych i nie masz głowy do śledzenia zmian pojawiających się w prawie związanym z podatkami, skontaktuj się z naszym zespołem.
Nasza firma zatrudnia wyłącznie najlepiej wykwalifikowanych specjalistów mogących pochwalić się wiedzą ekspercką z różnych obszarów i gałęzi prawa. Jako firma posiadamy wieloletnie doświadczenie zebrane podczas współpracy realizowanych z przedsiębiorstwami działającymi w różnych sektorach. Efektem jest doskonała znajomość realiów biznesowych panujących w praktycznie każdej branży. Wiemy, że wprowadzanie zmian oraz decyzje o korzystaniu z konkretnych rozwiązań zawsze wiążą się z jakimś ryzykiem. Dlatego też zawsze bierzemy pełną odpowiedzialność za wszystkie rozwiązania, które zostaną Ci zaproponowane przez naszych specjalistów. Ufamy, że ich wiedza, doświadczenie oraz bardzo dobra znajomość reguł panujących w poszczególnych branżach pozwolą Ci na rozwijanie firmy w pożądanym przez ciebie kierunku. Poprzez korzystanie z dostępnych ulg będziesz w stanie odpowiedzialnie i efektywnie zarządzać budżetem swojego przedsiębiorstwa, umożliwiając mu rozwój za sprawą wyższych środków finansowych pozostających w budżecie Twojej firmy.