Maciej Szymik

Dyrektor Generalny, partner zarządzający, doradca podatkowy

Profil zawodowy

Ekonomista, doradca podatkowy od ponad 20 lat prowadzący stałą obsługę podmiotów gospodarczych. Specjalizuje się w podatkach pośrednich, a także optymalizacji kosztów w przedsiębiorstwach z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Łączy dogłębną wiedzę o podatkach ze znajomością zagadnień księgowych.

Osiągnięcia

Od ponad 20 lat wspiera przedsiębiorców jako właściciel Biura Rachunkowego i Kancelarii Doradcy Podatkowego w Zbrosławicach, od ponad 18 lat jako wspólnik w spółkach wchodzących w skład GLC.

Jest współtwórcą spółki LAW Leader ‑ pierwszej w Polsce spółki multidyscyplinarnej założonej przez adwokatów i doradców podatkowych.

Edukacja

Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu

Działalność w samorządzie zawodowym doradców podatkowych

  • Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych V kadencji (od 2018 r.)
  • Członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej Do Spraw Doradztwa Podatkowego w Ministerstwie Finansów (2014-2018 r.)
  • Sędzia Wyższego Sądu Dyscyplinarnego (2014-2018 r.)
  • Członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych III kadencji, Przewodniczący Komisji Rozwoju i Promocji Zawodu KRDP (2010-2014 r.)
  • Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych (2007-2010 r.)
  • Członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych II kadencji, Przewodniczący Komisji Etyki KRDP, Sekretarz KRDP
  • Skarbnik Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych (2002-2006 r.)
  • Członek Komisji Organizacyjnej I Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych (2002 r.)

Jest jednym z autorów Komentarza do Ustawy o Doradztwie Podatkowym wydawnictwa Wolters Kluwer Polska, autorem wielu artykułów na temat doradztwa podatkowego oraz prawa podatkowego.

Od wielu lat przy współudziale Forum Młodych Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach prowadzi szkolenia dla młodych przedsiębiorców z zakresu prawa podatkowego i księgowości. Szkoli doradców podatkowych z zakresu organizacji pracy kancelarii, marketingu usług doradztwa podatkowego i ubezpieczeń OC. Sporadycznie prowadzi również wykłady w SGH w Warszawie oraz na Uniwesytecie Ekonomicznym w Katowicach na temat doradztwa podatkowego w Polsce.

Zainteresowania

Wspinaczka wysokogórska oraz podróże po Azji. Ludzie, kultura i kuchnia to główne powody wyjazdów. Drugą jego pasją są nowe technologie.

Moje artykuły:

Najważniejsze zmiany w podatkach dochodowych 2019 r.

Rok 2019 to przede wszystkim okres znacznych zmian w podatkach dochodowych. Zmierzają one do uszczelnienia systemu podatkowego i dotkną przede wszystkim ...

dowiedz się więcej

Dobra optymalizacja podatkowa, to poprawa płynności finansowej przedsiębiorcy

Wywiadu ze Zbigniewem Maciejem Szymikiem dotyczącego podatków można było posłuchać w Radiu Opole. Dyrektor Generalny GRUPY Leader podkreślał, że doradcy ...

dowiedz się więcej

O Młodych Przedsiębiorcach z Kongresu MŚP – Maciej Szymik

Radio TOK FM relacjonując Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach wyemitowało wywiad ze Zbigniewem Maciejem Szymikiem ...

dowiedz się więcej
Powrót do zespołu