+48 32 479 10 50

18 grudnia 2014

Świąteczne prezenty a podatek dochodowy i VAT

Kiedy trzeba opodatkować świąteczne prezenty dla kontrahentów? Kiedy stanowią one dla firmy podatkowe koszty uzyskania przychodu? Czym się różnią prezenty reklamowe od reprezentacyjnych? Kiedy przekazanie upominku kontrahentowi rodzi obowiązek zapłaty VAT? Z okazji zbliżających się świąt przygotowaliśmy specjalny poradnik na ten temat.

Świąteczne prezenty dla partnerów biznesowych i pracowników są standardem – elementem budowania dobrego wizerunku przedsiębiorstwa. Ich przekazanie rodzi jednak określone obowiązki podatkowe dla darczyńcy i obdarowanego.

W pewnych okolicznościach prezenty mogą zostać potraktowane jako koszty uzyskania przychodu, ale nie zawsze. Sposób rozliczenia wydatku na upominki wręczane przez przedsiębiorców zależy od tego, komu je przekazujemy, jakie jest ich przeznaczenie i wartość. Co więcej, jeżeli prezent ma znaczną wartość, razem z nim obdarowanemu czasem trzeba wręczyć … PIT.

Jakie obowiązki w zakresie podatku dochodowego rodzi wręczanie świątecznych prezentów partnerom biznesowym, wspólnikom i pracownikom, pisze na naszym blogu Bartosz Kubista.

Świąteczne upominki dla kontrahentów i pracowników wpływają również na wysokość podatku VAT, jaki przedsiębiorca musi odprowadzić do Urzędu Skarbowego. W jakich okolicznościach i w jaki sposób należy je rozliczyć, wyjaśniamy w artykule „Sprawdź, czy musisz zapłacić VAT od upominków dla kontrahentów”.

Zachęcamy do lektury.

18 grudnia 2014

Zapraszamy do kontaktu Przejdź do kontaktu

Zapisz się do naszego newslettera

Zobacz więcej

Chcesz dowiedzieć
się więcej?

Skontaktuj się z nami!

Warszawa

GLC Warszawa
Al. Jerozolimskie 96
00-807 Warszawa

mapa

Katowice

GLC Katowice
ul. Uniwersytecka 13
40-007 Katowice

mapa