+48 32 479 10 50

13 września 2015

Legalność obniżenia wysokości składek ZUS przez wykorzystanie zatrudnienia w innym kraju UE

Firma na Słowacji ? Czemu nie !

Przeniesienie części swojego biznesu na terytorium innego Państwa UE, np. na Słowację, wraz z zatrudnieniem tam pracowników to coraz popularniejszy sposób na zmniejszenie wysokości krajowych obciążeń z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Optymalizację w tym zakresie umożliwiają regulacje prawodawstwa unijnego, które przewiduje że pracownik podlega ubezpieczeniu społecznemu tylko jednego kraju członkowskiego, niezależnie od tego, w ilu krajach członkowskich pracuje lub wykonuje pracę na własny rachunek. Odpowiednie uregulowanie zasad współpracy z pracownikami i przemodelowanie struktury działalności z wykorzystaniem zagranicznych jednostek organizacyjnych może pozwolić na zmniejszenie albo nawet uniknięcie zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne w Polsce. Szczególnie atrakcyjnym miejscem outsourcingu części biznesu – ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo – pozostają Słowacja i Czechy.

Prawidłowo przygotowane rozwiązanie optymalizacyjne w tym zakresie jest zgodne z prawem i znajduje akceptację zarówno w interpretacjach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i w orzecznictwie Sądu Najwyższego, a oszczędności pracodawcy (przy założeniu, że pracownicy wciąż będą otrzymywali równowartość minimalnego wynagrodzenia netto w Polsce) mogą sięgnąć nawet około 500 zł miesięcznie.

Masz pytania ? Skontaktuj się z nami:

13 września 2015

Zapraszamy do kontaktu Przejdź do kontaktu

Zapisz się do naszego newslettera

Zobacz więcej

Chcesz dowiedzieć
się więcej?

Skontaktuj się z nami!

Warszawa

GLC Warszawa
Al. Jerozolimskie 96
00-807 Warszawa

mapa

Katowice

GLC Katowice
ul. Uniwersytecka 13
40-007 Katowice

mapa